صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 52641صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتسه شنبه، 16 مرداد 1397 - 10:27
ترفند کمیسیون اقتصادی مجلس برای رأی‌آوری یک لایحه!
مجمع واردات: کمیسیون اقتصادی مجلس برای بالا بردن احتمال رای‌آوری لایحه افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اجازه دادکه نمایندگان مجلس ۶۷ منطقه ویژه اقتصادی را به لایحه دولت اضافه کنند.
  
مجمع واردات:

به گزارش خبرنگار مهر، هفتم مردادماه امسال بود که ایجاد لایحه ۸منطقه آزاد تجاری و ۱۳منطقه ویژه اقتصادی به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس رسید و طبق اعلام معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی، این لایحه هفته جاری هم در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته خواهد شد.

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهارات بسیار جالبی را در این باره داشته و عنوان کرده که «پس از تصویب لایحه، مجمع نمایندگان استان با تمام توان به دنبال الحاق نقاط دیگر استان به منطقه آزاد اردبیل خواهد بود».

صدیف بدری، نماینده مردم اردبیل ادامه می‌دهد: «منطق کمیسیون اقتصادی مجلس برای ممانعت از افزودن شهرهای جدید به لایحه افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را بالا بردن احتمال رأی‌آوری لایحه در روز رأی‌گیری در صحن علنی مجلس دانسته است.»

گفته‌های این نماینده مجلس از یک سو، برخلاف تعاریف نهادهای بین‌المللی است چراکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را مناطقی محصور دانسته که با فنس‌کشی محصور شده و عموماً زیر ۱۰۰۰هکتار هستند. حال آنکه مساحت اولیه در نظر گرفته شده برای منطقه آزاد اردبیل برابر ۳۰هزار و ۴۰۴ هکتار بوده است یعنی حدود ۳۰برابر اندازه نهادهای بین‌المللی.

از سوی دیگر هم مرکز پژوهش‌های مجلس در یکی از گزارشات خود عنوان کرده که مساحت مناطق آزاد باید زیر ۳هزار هکتار باشد و «عدم امکان ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز»، «عدم امکان فنس‌کشی و محصور کردن منطقه و زمینه رسوب و قاچاق کالا»، «عدم امکان عملیاتی کردن مزایای قانونی در کل محدوده مصوب منطقه»، «بروز پدیده افزایش قیمت زمین و زمین‌خواری»، «تردد خودروی سواری»، «ورود کالای همراه مسافر»، «وجود نقاط جمعیتی شهری و روستایی در محدوده مناطق»، «تورم ساختار سازمانی و افزایش نیروی انسانی ستادی در مناطق»، «بروز مشکل در استفاده از فرودگاه‌های مسافری موجود در شهرها»، «قرار گرفتن مسیرهای اصلی جاده‌های کشور در محدوده مناطق آزاد» و «ایجاد مناطق منفصله» برخی از چالش‌های پیش‌روی مناطق آزاد کشورمان به واسطه وسعت بالا و مکان‌یابی نادرست است.

نمایندگان باید آثار سوء را بپذیرند؟

به گزارش مهر ، برخی نمایندگان مجلس «حذف سهمیه کالای همراه مسافر» و نیز «کاهش مساحت» این مناطق را دو شرط محقق شده برای رأی دادن به لایحه افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌دانند حال آنکه ممکن است مورد اول به بهانه تبعیض اجرا نشود و مورد دوم هم به همین بهانه افزایش یابد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

منطقه آزاد ماکو و ارس به ترتیب با داشتن ۵۰۰.۰۰۰ و ۵۱.۶۰۰ هکتار به ترتیب اولین و دومین مناطق آزاد جهان و نه ایران هستند اما جالب آنجاست که در لایحه جدید دولت، تنها مناطق آزاد و ویژه جدید پیشنهاد نشده‌اند و تصویب شده که به این دو منطقه آزاد هم برخی نقاط اضافه شود. تکرار این اتفاق ممکن است برای مناطق آزاد جدید هم اتفاق بیافتد کمااینکه صدیف بدری هم به آن اشاره کرده است.

البته گویا بین برخی نمایندگان استان اردبیل هم درباره این موضوع اختلافاتی به وجود آمده به گونه‌ای که رضا کریمی، نماینده اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفته است: «نماینده مشگین‌شهر گفته که اگر نمین الحاق شود، مشگین هم باید اضافه شود و نماینده خلخال هم گفته اگر نمین الحاق شود، خلخال هم باید اضافه شود وگرنه ما مخالفیم». حالا چه تضمینی وجود دارد که به مساحت این مناطق افزوده نشود و برای سایر مناطق هم همین روند ادامه نیابد؟

البته پیش‌تر هم اتفاقات مشابهی از این سهم‌خواهی‌ها البته اینبار برای سهمیه کالای همراه مسافر شکل گرفته بود. بر این اساس، در سال۷۲ بود که سه منطقه آزاد کیش، قشم و چابهار تاسیس شدند و امتیاز ورود کالای همراه مسافر به این مناطق داده شد اما در سال۸۲ که سه منطقه آزاد اروند، ارس و انزلی ایجاد شدند، این امتیازات را نداشتند.

پس از این ماجرا، انتقاد مسئولان محلی از این تبعیض بالا گرفت و مجلس هم برای رفع این تبعیض، ورود کالای همراه مسافر را برای همه این مناطق مجاز اعلام کرد. حالا هم در مناطق آزاد جدید، سهمیه کالای همراه مسافر ممنوع شده اما مناطق آزاد قبلی این سهمیه را دارند و کدام یک از نمایندگان موافق لایحه این تضمین را می‌دهند که اتفاق قبلی مبنی بر بازگشت این سهمیه مجدداً تکرار نشود؟

 مطالعات و طرح‌های توجیهی دولت برای افزایش مناطق آزاد را منتشر کنید

به گزارش مهر، حالا این سوال به ذهن هر مخاطبی خطور می‌کند که دولت و مجلس طبق کدامین مرکز علمی معتبر این مساحت‌ها را برای این مناطق در نظر گرفته‌اند؟ البته علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پاسخ ناقصی را به این پرسش داده‌ و گفته است: «هیئت دولت بر اساس قوانین و مقررات موجود، مطالعات و تهیه طرح‌های توجیهی اعم از فنی، اقتصادی و منطقه‌ای به این نظر رسیده که در نقاط مزبور احداث مناطق آزاد می‌تواند برای توسعه محلی، منطقه‌ای و همینطور در سطح ملی برای اقتصاد کشور مفید باشد».

وی فارغ از آنکه توضیحات بیشتری از طرح‌های توجیهی ارائه شده از سوی دولت ارائه دهد، با کلی‌گویی سردرگمی اصحاب رسانه را بیشتر کرده است؛ بنابراین از آنجایی که لایحه افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر منافع ملی کل کشور تاثیر می‌گذارد، درخواست اصحاب رسانه، از ایشان به عنوان نماینده مردم این است که نسخه‌ای از این مطالعات و طرح‌های توجیهی را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد تا شاید با این کار برخی از دغدغه‌های منتقدان افزایش مناطق آزاد فروکش کند

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  ده خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند؟ +اسامی


23 مرداد 97

  با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید


23 مرداد 97

  شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام اعلام شد


22 مرداد 97

  شفاف سازی بانک مرکزی درباره سکه‌های پیش‌فرشی


18 مرداد 97

  سقوط قیمت سکه به مرز ۳میلیون تومان


17 مرداد 97

  تحویل 2.6 میلیون سکه در بانک ملی آغاز شد


17 مرداد 97

  طلا تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟


16 مرداد 97

  رییس اتحادیه: طلا و سکه ارزان می‌شود اگر ...


15 مرداد 97

  2.6 میلیون سکه جدید در راه بازار/سکه ارزان‎تر می‎شود؟


14 مرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

فرمان توقف تولید


مجمع واردات: در چند ماه اخیر تولید خودرو در کشور کاهش یافته ضمن آنکه درصد قابل توجهی از خودروها نیز به دلیل کسری قطعه، ناقص تولید شده و در کف کارخانه‌ها متوقف می‌شوند. از این رو صنعت خودرو و قطعه‌سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده است‌.

سود و ارزش سبد سهام عدالت مشمولان کاهش می‌یابد


مجمع واردات: بر اساس بخشنامه وزیر صنعت کلیه شرکت‌های فولادی باید محصولات خود را در بورس کالا با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و کمتر از ارزش واقعی عرضه کند که این موضوع موجب کاهش سودآوری برخی از شرکت‌های سبد سهام عدالت و در نتیجه کاهش سود و ...

محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می شود


مجمع واردات: رئیس اتحادیه جایگاهداران سوخت کشور گفت: بر اساس جلسات مستمری که با مسئولان امر داشته‌ایم، محدودیت عرضه بنزین سوپر نیز تا پایان مردادماه رفع می‌شود.

برای تحریم‌ها برنامه‌های جدی داریم


مجمع واردات: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی معتقد است با وجود آن‌که تحریم‌های جدید می‌تواند برای ایران مشکلاتی را به وجود آورد، اما قطعا دریاها برای عبور از تحریم‌ها و فشارهای جدید آمادگی کامل دارند.

جای خالی ایران


مجمع واردات: مسکو مقدمات نشست چهارجانبه سران کشور‌های آلمان،‌ ترکیه، فرانسه و روسیه را برای تصمیم‌گیری درباره سوریه فراهم می‌کند.
 

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

جهش صادرات با اهرم صنعت

جهش صادرات با اهرم صنعت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

تشدید بحران بانکی

تشدید بحران بانکی


دوشنبه، 22 مرداد 1397

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

گره کور اقتصاد ایران

گره کور اقتصاد ایران


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

دلار بخریم یا نه؟

دلار بخریم یا نه؟


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت


شنبه، 20 مرداد 1397
 

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی


شنبه، 20 مرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/