صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 52629صفحه نخست » اخبار برگزیده مجمع وارداتدوشنبه، 15 مرداد 1397 - 09:46
خرید و فروش ارز دیگر قاچاق نیست
خرید و فروش ارز دیگر قاچاق نیستمجمع واردات: رییس کل بانک مرکزی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری جزییات بسته ارزی را تشریح کرد.
  
مجمع واردات:

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما در تشریح جزییات بسته جدید ارزی و نحوه مدیریت بازار ارز گفت: بازار ثانویه باید باز و عمیق شود. شرایط اقتصادی ما خوب است ولی تصمیمات غلط برای ما مشکل ایجاد کرده است.

تامین ارز کالاهای اساسی و دارو با دلار 4200 تومان

وی گفت: کالاهای اساسی و دارو با ارز دولتی تامین خواهد شد. وزارت صمت، بهداشت و درمان و کشاورزی موظف شدند کالاهای گروه اول را معرفی کنند. این بازار نیست. بلکه تا پایان فروردین ۹۸ نرخ ارز این کالاها ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. زنجیره تامین و توزیع هم به طور دقیق توسط آن وزارتخانه‌ها رصد خواهد شد و وزرا تضمین کرده اند که نرخ‌ها در این قسمت بالا نرود. رییس جمهور گفتنه اند روزانه نرخ این کالاها را رصد می‌کند.

رییس بانک مرکزی ادامه داد: بازار دوم عمق زیادی خواهد داشت. در دور قبل ۲۰ درصد صادرات در این بازار بود که کلا ۴۰۰ میلیون دلار در این بازار آمد! غیر از کالاهای اساسی و ضروری همه کالاها در این بازار خواهد آمد. کلیه مواد اولیه و ... در این بازار خواهد آمد. پتروشیمی‌ها، فولادی ها، فراورده های نفتی و ... در این بازار خواهد آمد.

نرخ ارز را بازار می‌داند

همتی خصوص نحوه تعیین نرخ ارز گفت: در تعیین نرخ دخالتی نخواهیم کرد. ولی این بازار را بصورت شناور مدیریت خواهیم کرد. راجع به نرخ هیچ صحبتی نخواهم کرد. نرخ را بازار می‌داند و هیچ گاه راجع به نرخ هیچ صحبتی از من نخواهید شنید.

وی تاکید کرد: سیاست من اضافه کردن ذخایر بانک مرکزی است.

ارز 4200 تومانی به دست تولید کننده نمی‌رسد

رییس بانک مرکزی گفت: گروه ۲ و ۳ کالایی نخواهیم داشت. یا کالا اساسی و ضروری است یا غیر اساسی. هر کالای غیر اساسی باید از طریق بازار ارز مورد نیاز خود را تامین کند. در حال حاضر ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست تولیدکننده نمی‌رسد و واسطه‌ها رانت و فساد را دریافت می‌کردند. افزایش هزینه های تولیدکننده اتفاق افتاده است. پس باید از مصرف کننده حمایت کرد.

وی گفت:  انشالله دوستان ما در دولت و وزارت صمت خوب عمل خواهند کرد.

قاچاق اعلام کردن ارز درست نبود

همتی با تاکید بر این که قاچاق اعلام کردن ارز درست نبود افزود: خرید و فروش توسط صرافی‌ها مجاز است. برای نیازهای مشخص صرافی‌ها آزاد هستند. صرافی‌ها فقط نیازهای خاص مثلا زیر ۱۰ هزار دلار را تامین می‌کنند. فروش صرافی‌ها کنترل خواهد شد. صرافی هل با بازار ثانویه لینک می‌شوند و آنجا تسویه صرافی‌ها صورت می‌گیرد. این در سیستم سنا نرخ دهی خواهد شد.

رییس بانک مرکزی درباره نحوه تعیین دلار نقدی گفت: بازار نقد همیشه با بازار حواله اختلاف هایی دارد. این در شبکه نیما نرخش مشخص می‌شود‌. نرخ متوسط این دو سامانه می‌شود نرخ مرجع.

وی ادامه داد: در همان روزی که آمریکا بخواهد تحریم را شروع کند ما بازارها را باز خواهیم کرد و نشان خواهیم داد هیچ مشکلی نداریم.

با آزاد شدن دلار رانت و فساد از بین می‌رود

رییس بانک مرکزی با اشاره به این که زمانی که ارز را قاچاق اعلام کردیم فشار خرید و تقاضا رفت روی سکه گفت: حال این بسته باعث می‌شود قیمت سکه کاهش یابد.

وی ادامه داد:  تورم افزایش دلار همین الان هم ایجاد شده و با آزاد شدن قیمت دلار صرفا رانت‌ها و فساد از بین می‌رود و حتما وضعیت ارز بهتر می‌شود.  ورود ارز و طلا به کشور توسط صرافی‌ها آزاد است و هیچ مالیات و عوارضی ندارد.

اجرای بازار باز در بانک مرکزی برای اولین بار پس از انقلاب

همای گفت: به هر کسی که توانایی واردات طلا داشته باشد، دولت به او اجازه می دهد. این در حالی است که با رییس سازمان بورس نیز صحبت کرده ایم که می خواهیم کنترل بازارهای ثانویه را از طریق بازار باز و بازارهای موازی خواهیم کرد. یعنی بازار مالی را در کنار بازار ثانویه قرار خواهیم داد و از ابزارهای بازارهای مالی استفاده بهینه خواهیم کرد؛ ضمن اینکه برای استفاده از بازارهای مالی نیز ظرف دو هفته آینده تصمیمات خوبی را اعلام خواهیم کرد.

رییس کل بانک مرکزی در خصوص سپرده ارزی بانک‌ها گفت: بانکها به مردم در گرفتن سپرده ارزی در سالهای ۹۰ و ۹۱ جفا کردند.

وی ادامه داد: اکنون بانک مرکزی از طریق بانکها ارز مردم را در سپرده‌ها گذاشته، سود می‌دهد و هر زمان بخواهند اسکناس ارزشان را به آنها خواهیم داد. این تضمین بانک مرکزی و سران ۳ قوه را دارد.  مردم هم کمک کنند به دولتشان. مطمئن باشند اجازه نمی‌دهیم به آنها جفا کنند.

عبدالناصر همتی در سخنان صادقانه‌ای گفت: همه اعتبار علمی‌و اجرایی خودم را گذاشته ام و مسئولیت بانک مرکزی را در این شرایط پذیرفته ام. مردم به من مطمئن باشند که اجازه نمی‌دهم مشکلات قبلی تکرار شود.

بسته جدید ارزی از سه شنبه عملیاتی خواهد شد

رییس کل بانک مرکزی در گفت‌وگو ویژه خبری ادامه داد: فردا به صورت جدی با صادرکنندگان و صرافی ها جلسه برگزار خواهیم کرد و اجرای بسته را به روز سه شنبه پیش رو موکول خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: بانک ها مجاز به جذب سپرده های مردم و پرداخت سود ارزی با تضمین بانک مرکزی هستند. به مردم اطمینان می دهیم تصمیمات جدید ارزی دولت و پرداخت سود ارزی عملیاتی می شود.

بازار کوچه و پس کوچه را کنترل می کنیم

همتی گفت: در همه کشورهای پیشرفته حتی بازار کوچه و پس کوچه وجود دارد، اما کنترل خواهیم کرد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: رییس بانک مرکزی نباید معمولا حرف بزند، بالاخره همه جای دنیا بیانیه می دهد و خود زیاد حرف نمی زند، اما جاهایی که ضروری باشد حتما به مردم توضیح می دهم. شخصا در این شرایط سخت، این مسئولیت را قبول کردم و تمام داشته های علمی خود را به کار خواهم بست و اعتماد عمومی به بانک مرکزی را باز خواهم گرداند.

ارز مسافرتی از این به بعد آزاد است

رییس کل بانک مرکزی گفت: افرادی که بلیت تهیه کرده اند برای روزهای پیش رو، حتما ارز خود را به نرخ قبلی دریافت خواهند کرد. این در حالی است که از این پس ارز مسافرتی معنا نخواهد داشت.

وی افزود: بازار پول باید در خدمت کوتاه مدت بوده و بازارهای سرمایه به سمت تامین مالی بلندمدت باشد. من راجع به بازار سرمایه ایده دارم و البته سهامداران بازار سرمایه مطمئن باشند که بنده در کنار آنها هستم. من ۱۵ سال در این سمت بوده ام که تعلق خاطر دارم.

نرخ سود بانکی را هنوز تعیین تکلیف نکرده ایم

همتی با بیان اینکه تنها ده روز است که به بانک مرکزی آمده ام گفت: روابطم با بانکی ها خوب است و با بانکها رفاقت دارم، البته نظارت حرفه ای را نیز اعمال خواهم کرد و اگر تخلف کنند، حتما برخورد خواهم کرد، اما در رابطه با سود و اضافه برداشت با بانکها به زودی صحبت خواهم کرد. بانک مرکزی وظیفه دارد تا ارزش پول ملی را حفظ کرده و تورم را کنترل نماید. این در حالی است که بانکها باید ضوابط جدی را رعایت کرده و از خلق پول جلوگیری کنند. پس از ساماندهی بازار ارز، به بانکها خواهیم پرداخت.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  ده خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند؟ +اسامی


23 مرداد 97

  با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید


23 مرداد 97

  شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام اعلام شد


22 مرداد 97

  شفاف سازی بانک مرکزی درباره سکه‌های پیش‌فرشی


18 مرداد 97

  سقوط قیمت سکه به مرز ۳میلیون تومان


17 مرداد 97

  تحویل 2.6 میلیون سکه در بانک ملی آغاز شد


17 مرداد 97

  طلا تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟


16 مرداد 97

  رییس اتحادیه: طلا و سکه ارزان می‌شود اگر ...


15 مرداد 97

  2.6 میلیون سکه جدید در راه بازار/سکه ارزان‎تر می‎شود؟


14 مرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

فرمان توقف تولید


مجمع واردات: در چند ماه اخیر تولید خودرو در کشور کاهش یافته ضمن آنکه درصد قابل توجهی از خودروها نیز به دلیل کسری قطعه، ناقص تولید شده و در کف کارخانه‌ها متوقف می‌شوند. از این رو صنعت خودرو و قطعه‌سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده است‌.

سود و ارزش سبد سهام عدالت مشمولان کاهش می‌یابد


مجمع واردات: بر اساس بخشنامه وزیر صنعت کلیه شرکت‌های فولادی باید محصولات خود را در بورس کالا با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و کمتر از ارزش واقعی عرضه کند که این موضوع موجب کاهش سودآوری برخی از شرکت‌های سبد سهام عدالت و در نتیجه کاهش سود و ...

محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می شود


مجمع واردات: رئیس اتحادیه جایگاهداران سوخت کشور گفت: بر اساس جلسات مستمری که با مسئولان امر داشته‌ایم، محدودیت عرضه بنزین سوپر نیز تا پایان مردادماه رفع می‌شود.

برای تحریم‌ها برنامه‌های جدی داریم


مجمع واردات: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی معتقد است با وجود آن‌که تحریم‌های جدید می‌تواند برای ایران مشکلاتی را به وجود آورد، اما قطعا دریاها برای عبور از تحریم‌ها و فشارهای جدید آمادگی کامل دارند.

جای خالی ایران


مجمع واردات: مسکو مقدمات نشست چهارجانبه سران کشور‌های آلمان،‌ ترکیه، فرانسه و روسیه را برای تصمیم‌گیری درباره سوریه فراهم می‌کند.
 

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

جهش صادرات با اهرم صنعت

جهش صادرات با اهرم صنعت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

تشدید بحران بانکی

تشدید بحران بانکی


دوشنبه، 22 مرداد 1397

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

گره کور اقتصاد ایران

گره کور اقتصاد ایران


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

دلار بخریم یا نه؟

دلار بخریم یا نه؟


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت


شنبه، 20 مرداد 1397
 

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی


شنبه، 20 مرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/