صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 52568صفحه نخست » اخبار برگزیده مجمع وارداتچهارشنبه، 10 مرداد 1397 - 11:59
رانت دیگری در راه است؟
رانت دیگری در راه است؟مجمع واردات: اوضاع غیر‌قابل پیش‌بینی اقتصادی کشور همه را کاسب کرده است. از این‌رو در حال حاضر هر کسی می‌تواند با داشتن یک کارت بازرگانی سرا‌غ واردات برود تا هزینه‌های خود را در این اوضاع آشفته جبران کند.
  
مجمع واردات:

جهان صنعت:  طی ماه‌های اخیر شاهد این بودیم که با سیاست‌های نابسامان دولت‌ حتی «دستمال توالت» هم با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده است. این در حالی است که هستند واردکنندگان اسم و رسم‌داری که حتی در زمان وفور ارزهای دولتی موفق به دریافت دلار 4200 تومانی نشدند‌.

اما از آنجا که سودجویی از سیاست‌های ارزی دولت، هرج و مرج زیادی را در بازار به دنبال داشت، دولت برای جلوگیری از رانت و فساد بیشتر در اقتصاد، سیاست‌های جدیدی را ابلاغ کرد که در پی آن ثبت‌سفارش کالا به کلی دچار تغییر و تحولات جدی شد‌ اگرچه سازمان توسعه تجارت اعلام کرده هیچ مشکلی در روند ثبت‌سفارش کالا‌‌ به وجود نیامده و تنها نظارت‌ها بیشتر شده است.

چندی پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت در دستورالعملی هشت دفتر تخصصی خود را به عنوان مجوزدهنده جهت سهمیه‌بندی و تعیین اولویت تخصیص ارز دولتی مشخص کرد تا کلیه ثبت‌سفارش‌ها به تفکیک گروه کالایی به صورت سیستمی به دفاتر وزارت صنعت، معدن و تجارت ارجاع شده و پس از بررسی‌های صورت گرفته، لیست مربوطه جهت تامین ارز به بانک‌های عامل ارجاع ‌شود‌‌ اما همان‌طور که انتظار می‌رفت اقدام وزارت صنعت در جهت دلار‌فروشی هم نتوانست به وضعیت آشفته بازار کمکی کند‌ به طوری که به گفته محمد شریعتمداری، هم‌اکنون 44 میلیارد دلار ثبت‌سفارش منتظر صدور مجوز است .

تخصیص ارزی صورت نمی‌گیرد

اگرچه انتظار برای صدور مجوز واردات از دید وزیر صنعت نوعی امید به حساب می‌آید اما به گفته فعالان اقتصادی، ثبت‌سفارش کالا به دنبال سیاست‌های جدید دولت به کلی متوقف شده و منجر به تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های تولیدی شده است.

به گفته محسن حاجی‌بابا عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران‌ هر روز ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت شلوغ است و عده‌ زیادی پرونده به دست صف کشیده‌اند تا بتوانند با دفتر مرتبط با حوزه کاری خود، صحبت کرده، مدارک ارائه دهند و پرونده خود را برای بررسی به آنها بسپارند.

این افراد به دنبال تخصیص ارز خود و بررسی پرونده‌های ثبت‌سفارش هستند و با توجه به اینکه ثبت‌سفارش عملا یک پروسه و فرآیند است، هر گونه خللی در این فرآیند، کل زنجیره را با مشکل مواجه می‌کند و عملا کار ثبت‌سفارش و واردات کالا را متوقف می‌کند‌ حتی اگر سایت ثبت‌سفارش نیز برای ثبت اولیه درخواست، باز باشد.

به گفته این فعال بخش خصوصی، بسته یا باز بودن ثبت‌سفارش شاید خیلی تاثیری بر کار تجار و فعالان اقتصادی نداشته باشد‌ چراکه تخصیص ارزی صورت نمی‌گیرد. این در حالی است که متاسفانه با اعلام سیاست ارزی، اقتصاد ایران مثل چینی شکسته‌ای است که با هر بخشنامه، در حال بند زدن است. فرهاد احتشام‌زاد رییس فدراسیون واردات ایران نیز معتقد است ثبت‌سفارش متوقف شده و فرآیند آن تکمیل نمی‌شود.

تقاضاهای کاذب

به گفته برخی واردکنندگان، دولت سیاستی را در پیش گرفته که تقاضا برای واردات را کم کند. این کار را هم با کند کردن روند ثبت‌سفارش و اقداماتی از این دست انجام می‌دهد تا بتواند شرایط را برای کاهش تقاضا مهیا کند.

این در حالی است که به گفته برخی دیگر از واردکنندگان، تقاضاهای کاذب نیز در حوزه ثبت‌سفارش بسیار بالاست و همین امر شرایط را برای انجام کامل مراحل ثبت‌سفارش سخت کرده است.

نکته قابل تامل نیز در این میان این است که در میان متقاضیان واردات، افرادی نیز وجود دارند که تنها برای سوءاستفاده بیشتر از این هرج و مرج اقتصادی‌، وارد این حوزه شده‌اند تا هر طور شده سودی به جیب بزنند.‌‌

از این رو وزارت صنعت نیز به بهانه نظارت و بررسی بیشتر، روند ثبت‌سفارش و تخصیص ارز را کند پیش می‌برد در حالی که به نظر می‌رسد تا زمانی که تکلیف واردات کالاها هرچه سریع‌تر مشخص نشود، فضا برای رانت و فساد بیشتر در بازار فراهم خواهد شد.

همانطور که به تازگی نیز شاهد پیش‌فروش بحث‌برانگیز 200 دستگاه مزدا ٣ در بازار بودیم، این احتمال وجود دارد که در مورد این 44 میلیارد دلار نیز حرف و حدیث‌هایی به وجود آید.

این در حالی است که با طولانی شدن روند بررسی ثبت‌سفارش به خصوص در مورد کالاهای اولویت‌دار و ضروری، به افزایش قیمت کالاها در بازار نیز دامن زده می‌شود. از این رو واردکنندگان از طولانی شدن روند ثبت‌سفارش به عنوان یکی از دلایل گرانی یاد می‌کنند.

تکلیف 44 میلیارد دلار هم معلوم نشد

بر این اساس به نظر می‌رسد تا زمانی که تکلیف ثبت‌سفارش انواع کالاها مشخص نشود، همچنان تخلف و سودجویی نیز در بازار ادامه داشته باشد. با این حال شاهد این هستیم که دفاتر وزارت صنعت همچنان واردکنندگان کالا را به این طرف و آن طرف می‌کشند و تکلیف آنها را مشخص نمی‌کنند. از این رو معلوم نیست چه سرنوشتی برای این 44 میلیارد دلار ثبت‌سفارش رقم خواهد خورد.

نابسامانی بازار و بلاتکلیفی فعالان اقتصادی در حالی است که سازمان توسعه تجارت، توقف روند ثبت‌سفارش واردات کالاها را غیرواقعی می‌داند و معتقد است که عملیات ثبت‌سفارش واردات کالا متوقف نشده و به روال عادی جریان دارد، در حالی که واردکنندگان همچنان بر این موضع پافشاری می‌کنند که امکان تکمیل عملیات ثبت‌سفارش را ندارند.

اما این تلاش برای عادی جلوه دادن شرایط در حالی انجام می‌شودکه هر روز واردکنندگان زیادی پرونده به دست در ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت حاضر می‌شوند و تلاش دارند تا با ملاقات با مسوولان مربوطه در بخش بررسی تخصصی پرونده‌های ثبت‌سفارش، زمینه‌ساز حل و فصل کار خود در پروسه ثبت‌سفارش شوند.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  ده خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند؟ +اسامی


23 مرداد 97

  با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید


23 مرداد 97

  شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام اعلام شد


22 مرداد 97

  شفاف سازی بانک مرکزی درباره سکه‌های پیش‌فرشی


18 مرداد 97

  سقوط قیمت سکه به مرز ۳میلیون تومان


17 مرداد 97

  تحویل 2.6 میلیون سکه در بانک ملی آغاز شد


17 مرداد 97

  طلا تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟


16 مرداد 97

  رییس اتحادیه: طلا و سکه ارزان می‌شود اگر ...


15 مرداد 97

  2.6 میلیون سکه جدید در راه بازار/سکه ارزان‎تر می‎شود؟


14 مرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

فرمان توقف تولید


مجمع واردات: در چند ماه اخیر تولید خودرو در کشور کاهش یافته ضمن آنکه درصد قابل توجهی از خودروها نیز به دلیل کسری قطعه، ناقص تولید شده و در کف کارخانه‌ها متوقف می‌شوند. از این رو صنعت خودرو و قطعه‌سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده است‌.

سود و ارزش سبد سهام عدالت مشمولان کاهش می‌یابد


مجمع واردات: بر اساس بخشنامه وزیر صنعت کلیه شرکت‌های فولادی باید محصولات خود را در بورس کالا با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و کمتر از ارزش واقعی عرضه کند که این موضوع موجب کاهش سودآوری برخی از شرکت‌های سبد سهام عدالت و در نتیجه کاهش سود و ...

محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می شود


مجمع واردات: رئیس اتحادیه جایگاهداران سوخت کشور گفت: بر اساس جلسات مستمری که با مسئولان امر داشته‌ایم، محدودیت عرضه بنزین سوپر نیز تا پایان مردادماه رفع می‌شود.

برای تحریم‌ها برنامه‌های جدی داریم


مجمع واردات: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی معتقد است با وجود آن‌که تحریم‌های جدید می‌تواند برای ایران مشکلاتی را به وجود آورد، اما قطعا دریاها برای عبور از تحریم‌ها و فشارهای جدید آمادگی کامل دارند.

جای خالی ایران


مجمع واردات: مسکو مقدمات نشست چهارجانبه سران کشور‌های آلمان،‌ ترکیه، فرانسه و روسیه را برای تصمیم‌گیری درباره سوریه فراهم می‌کند.
 

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

جهش صادرات با اهرم صنعت

جهش صادرات با اهرم صنعت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

تشدید بحران بانکی

تشدید بحران بانکی


دوشنبه، 22 مرداد 1397

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

گره کور اقتصاد ایران

گره کور اقتصاد ایران


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

دلار بخریم یا نه؟

دلار بخریم یا نه؟


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت


شنبه، 20 مرداد 1397
 

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی


شنبه، 20 مرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/