صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 52538صفحه نخست » اخبار برگزیده مجمع وارداتدوشنبه، 8 مرداد 1397 - 11:29
سیاست‌گذاری پولی و نرخ سود
 سیاست‌گذاری پولی و نرخ سودمجمع واردات: بیش از ۸۰ درصد دارایی‌های یک بانک معمولا تسهیلات بانکی است. بیش از ۸۰ درصد منابع مالی یک بانک را سپرده‌ها تشکیل می‌دهند. ارزش هر دوی اینها متاثر از نوسانات نرخ سود است و بر همین اساس ریسک نرخ سود جزو اولین و مهم‌ترین ریسک‌های بانکی است که تحت نظارت ناظران بانکی بین‌المللی قرار داشته است.
  
مجمع واردات:

دنیای اقتصاد: دکتر محمد امیدی‌نژاد دانشگاهیان و حرفه‌ای‌های صنعت مالی تمایل کمتری به کالبدشکافی موضوع نرخ سود و نقد و بررسی آثار درک ناصحیح این نرخ بر عملکرد سیستم مالی کشور دارند. به‌عنوان مثال، بیش از نیمی از سرمقاله‌های روزنامه «دنیای اقتصاد» در سال ۱۳۹۷ به موضوع نقد و بررسی سیاست‌های ارزی دولت پرداخته‌اند. این درحالی است که مهم‌ترین ابزار کنترل نقدینگی سرگردان از جانب سیاست‌گذار پولی، نرخ سود است.

به‌عنوان مثالی دیگر، بیش از ۸۰ درصد دارایی‌های یک بانک معمولا تسهیلات بانکی است. بیش از ۸۰ درصد منابع مالی یک بانک را سپرده‌ها تشکیل می‌دهند. ارزش هر دوی اینها متاثر از نوسانات نرخ سود است و بر همین اساس ریسک نرخ سود جزو اولین و مهم‌ترین ریسک‌های بانکی است که تحت نظارت ناظران بانکی بین‌المللی قرار داشته است.

به همین علت کمیته بین‌المللی نظارت بانکی بال الزامات مقرراتی متعددی برای مدیریت ریسک نرخ سود بانک‌ها توصیه کرده است. درحالی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اکثر توصیه‌های این نهاد بین‌المللی را ترجمه و به شبکه بانکی ابلاغ کرده اما این یک قلم همواره مغفول مانده است.

اخیرا، احتمال بازنگری در نرخ سود سپرده‌های بانکی از جانب سیاست‌گذار پولی مطرح شده است. در فضای بانکداری مدرن دخالت سیاست‌گذار پولی در تعیین نرخ سود محصولات بانکی رایج نیست و معمولا اعمال سیاست‌های پولی با هدف تاثیرگذاری روی نرخ‌های سود کلان دنبال می‌شوند.

نرخ سود کلان (نظیر نرخ سود اوراق قرضه مشارکت دولتی، نرخ سود بازار بین بانکی و نرخ سود اضافه برداشت (جایگزین نرخ تنزیل مجدد) از بانک مرکزی) نرخ سودی است که سیاست‌گذار پولی بنابه شرایط اقتصادی می‌تواند برای آن اهدافی را در نظر بگیرد و با توجه به ابزارهای در اختیار خود نیل به آن اهداف را دنبال کند.

پس از آنکه نرخ سود در سطح کلان کشف شد، در سطح خرد هریک از بانک‌ها براساس این نرخ مبنا، محصولات مالی خود را طراحی و در بازار مالی می‌فروشند. به‌عنوان مثال، اگر نرخ سود مبنا، ۱۸ درصد شد، بانک تصمیم می‌گیرد به مشتریان با رتبه اعتباری AAA، تسهیلات ۲۰ درصدی و به مشتریان با رتبه اعتباری AA که ریسک اعتباری بیشتری دارند، تسهیلات ۲۱ درصدی پرداخت کند.

به‌عنوان مثالی دیگر، ممکن است بانک تصمیم بگیرد به سپرده‌های پنج ساله ۱۹ درصد و به سپرده‌های یکساله که ماندگاری کمتر و ریسک نقدینگی بیشتری دارند ۱۸ درصد سود پرداخت کند.

همین طور ممکن است بانک تصمیم بگیرد به سپرده‌های کلان نرخ سود متفاوتی در مقایسه با سپرده‌های خرد پرداخت کند. مسلما، آزادی و رقابت بانک‌ها در تعیین نرخ سود محصولات بانکی ارزش افزوده بی‌نظیری برای جامعه فراهم می‌آورد. اساسا، ادبیات این نوع قیمت‌گذاری در حوزه بانکداری تجاری است و در حوزه بانکداری مرکزی قرار نمی‌گیرد.

سیاست‌گذار پولی در کشور هرگز برای شکل‌گیری یک بازار رقابتی کارآمد و کشف این نرخ مبنا در اقتصاد ایران گام برنداشته و همواره ترجیح داده در سطح خرد اهداف خود را دیکته کند.

این در حالی است که نرخ سود سپرده‌ها یا تسهیلات بانکی ابزار مدیریتی بانک‌ها در سطح خرد است و مبتنی بر ارزیابی ریسک مشتریان و ساختار هزینه‌ای و مدیریتی بانک‌ها تعیین می‌شود. وقتی این ابزار از بانک‌ها گرفته می‌شود، آنها انگیزه‌ای برای ارائه محصولات متنوع بانکی با آپشن‌های مختلف نخواهند داشت.

به‌عنوان مثال، بانک‌های کشور علاقه‌ای به پرداخت تسهیلات بلندمدت ندارند، چون نمی‌توانند سپرده‌های بلندمدت جذب کنند. یکی از نتایج چنین وضعیتی، کوتاه شدن سررسید تسهیلات و سپرده‌های بانکی است که عواقب ناگواری در سطح کلان اقتصادی به بار می‌آورد.

آیا اگر نقدینگی کشور به‌صورت سپرده‌های بلندمدت جذب بانک‌ها شده بود تا این حد تلاطم شدید در بازارهای سکه و ارز داشتیم؟ جالب است عده‌ای در توجیه چنین وضعیتی استدلال می‌کنند که بانک‌ها بیشتر باید به تامین مالی کوتاه‌مدت نظیر سرمایه در گردش مبادرت ورزند و تامین مالی بلندمدت باید به بازار سرمایه محول شود.

این انگاره از دو لحاظ کاملا غلط است؛ اول اینکه بانک‌ها برای بخش صنعت باید سرمایه بلندمدت تامین کنند و دوم برخلاف آنچه در ادبیات بانک مرکزی استفاده می‌شود، سرمایه در گردش، تامین مالی کوتاه‌مدت نیست.

در مباحث مالی یک تعریف سرمایه در گردش تفاضل دارایی‌های جاری و بدهی‌های جاری است؛ اما تعریف دیگری که مد نظر است منابع مالی بلندمدت منهای دارایی ثابت است که با تعریف دوم سرمایه درگردش یک نیاز بلندمدت است و طبعا نیاز به تامین سرمایه بلندمدت دارد.

یکی از مهم‌ترین کارکردهای بانک در اقتصاد تبدیل سررسید (Maturity Transformation) است و وجود بانک در اقتصاد بر همین اساس موضوعیت می‌یابد. درواقع بانک‌ها واسطه‌ای بین سپرده‌گذاران خرد هستند که برای رفع نیاز نقدشوندگی تمایل به سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت دارند و صنایعی که برای تامین سرمایه خود نیاز به قرض بلندمدت دارند.

بانک‌ها وظیفه دارند منابع خرد را که با هدف کوتاه‌مدت سپرده‌گذاری شده‌اند، تبدیل به سررسید کنند و به صنایع تسهیلات بلندمدت بدهند. نیاز مالی صنعت بلند‌مدت است نه کوتاه‌مدت. چرخ تولید با منابع مالی بلندمدت می‌چرخد؛ اما بانک‌ها هیچ انگیزه‌ای برای این نوع تامین مالی به تبع شکل سیاست‌های سیاست‌گذار پولی در کشور ندارند.

حرف آخر اینکه، الگوی رفتار فعلی سیاست‌گذار پولی از این نظر توجیه می‌شود که آزادسازی نرخ سود بانکی می‌تواند منجر به ایجاد رقابت ناسالم در میان بانک‌ها و افزایش هزینه تامین مالی در سطح اقتصاد شود. مسلما، رقابت ناسالم از سوی بانک‌های ناسالم شکل می‌گیرد. بانک ناسالم نیز در فضای نظارت بانکی ناقص اجازه فعالیت پیدا می‌کند. بنابراین تحول در چارچوب سیاست‌گذاری پولی بدون تحول در چارچوب نظارت بانکی امکان‌پذیر نیست.

 

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  ده خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند؟ +اسامی


23 مرداد 97

  با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید


23 مرداد 97

  شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام اعلام شد


22 مرداد 97

  شفاف سازی بانک مرکزی درباره سکه‌های پیش‌فرشی


18 مرداد 97

  سقوط قیمت سکه به مرز ۳میلیون تومان


17 مرداد 97

  تحویل 2.6 میلیون سکه در بانک ملی آغاز شد


17 مرداد 97

  طلا تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟


16 مرداد 97

  رییس اتحادیه: طلا و سکه ارزان می‌شود اگر ...


15 مرداد 97

  2.6 میلیون سکه جدید در راه بازار/سکه ارزان‎تر می‎شود؟


14 مرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

فرمان توقف تولید


مجمع واردات: در چند ماه اخیر تولید خودرو در کشور کاهش یافته ضمن آنکه درصد قابل توجهی از خودروها نیز به دلیل کسری قطعه، ناقص تولید شده و در کف کارخانه‌ها متوقف می‌شوند. از این رو صنعت خودرو و قطعه‌سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده است‌.

سود و ارزش سبد سهام عدالت مشمولان کاهش می‌یابد


مجمع واردات: بر اساس بخشنامه وزیر صنعت کلیه شرکت‌های فولادی باید محصولات خود را در بورس کالا با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و کمتر از ارزش واقعی عرضه کند که این موضوع موجب کاهش سودآوری برخی از شرکت‌های سبد سهام عدالت و در نتیجه کاهش سود و ...

محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می شود


مجمع واردات: رئیس اتحادیه جایگاهداران سوخت کشور گفت: بر اساس جلسات مستمری که با مسئولان امر داشته‌ایم، محدودیت عرضه بنزین سوپر نیز تا پایان مردادماه رفع می‌شود.

برای تحریم‌ها برنامه‌های جدی داریم


مجمع واردات: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی معتقد است با وجود آن‌که تحریم‌های جدید می‌تواند برای ایران مشکلاتی را به وجود آورد، اما قطعا دریاها برای عبور از تحریم‌ها و فشارهای جدید آمادگی کامل دارند.

جای خالی ایران


مجمع واردات: مسکو مقدمات نشست چهارجانبه سران کشور‌های آلمان،‌ ترکیه، فرانسه و روسیه را برای تصمیم‌گیری درباره سوریه فراهم می‌کند.
 

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

جهش صادرات با اهرم صنعت

جهش صادرات با اهرم صنعت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

تشدید بحران بانکی

تشدید بحران بانکی


دوشنبه، 22 مرداد 1397

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

گره کور اقتصاد ایران

گره کور اقتصاد ایران


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

دلار بخریم یا نه؟

دلار بخریم یا نه؟


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت


شنبه، 20 مرداد 1397
 

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی


شنبه، 20 مرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/