صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 52519صفحه نخست » اخبار برگزیده مجمع وارداتیکشنبه، 7 مرداد 1397 - 09:35
بازار«دارو»تحت الشعاع شایعات
بازار«دارو»تحت الشعاع شایعاتمجمع واردات: نوسانات نرخ ارز و تشدید تحریم ها، فرصت را برای سودجویان فراهم ساخته تا با تحت الشعاع قرار دادن بازار «دارو»، سلامت مردم را نشانه گرفته و به دنبال دستیابی به مقاصد و منافع شخصی باشند.
  
مجمع واردات:

به گزارش مهر، حوزه سلامت یکی از حیاتی ترین حوزه ها برای تهدید امنیت تلقی می شود و در این بین، بیشترین شایعات پیرامون کمبودها و مشکلات «دارویی» رقم می خورد. بطوریکه، سودجویان با در نظر گرفتن نیازهای بیماران به تامین دارو، سعی دارند شرایط را به گونه ای جلوه دهند که از این طریق، درآمد بیشتری کسب کنند و فرقی نمی کند که آثار و تبعات شایعات دارویی، تا چه اندازه می تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

وضعیت نرخ ارز در یکی دو ماه اخیر و به دنبال آن، موضوع تشدید تحریم ها، دو حربه سودجویان برای نشانه گرفتن سلامت مردم است. آنها تلاش می کنند با انتشار اخبار نادرست، وضعیت را به گونه ای ترسیم کنند که گویی، قحطی دارو در راه است و بیماران، دچار مشکل خواهند شد. شاید، همین شرایط است که باعث شده وزیر بهداشت، در تازه ترین واکنش خود به وضعیت حوزه سلامت، عنوان کند که شایعات حوزه سلامت افزایش خواهد یافت و به نوعی بازار شایعات سلامت داغ تر خواهد شد. زیرا، خوب می داند که عده ای بدون توجه به مشکلات و کمبودها، تنها به منافع شخصی خود می اندیشند و می خواهند از فرصت ایجاد شده، بهترین بهره برداری شخصی را داشته باشند.

وزیر بهداشت: شایعه سازی در حوزه سلامت زیاد است و در ماه های آینده نیز افزایش خواهد داشت

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در واکنش به سودجویی هایی که در این برهه زمانی اتفاق می افتد، با بیان اینکه شایعه سازی در حوزه سلامت زیاد است و در ماه های آینده نیز افزایش خواهد داشت، می گوید: ما اعتبار خود را هزینه ناتوانی برخی افراد یا سودجویی بعضی از دلالان یا تعدادی از واردکنندگانی که از این مسیر سود بیشتری به خود و آسیب بیشتری به مردم می رسانند، نخواهیم کرد، چراکه وزارت بهداشت مورد اعتماد قاطبه مردم است، و برای روزهای سخت تدبیر خواهیم کرد و مردم مطمئن باشند، آنچه برای ما مهم بوده، رعایت کامل مقررات است. هیچ مجموعه ای در صورت تخلف حاشیه امن نخواهد داشت. در این راستا قوه قضائیه هم در کنار ما خواهد بود و تمام مسائل را رصد خواهیم کرد.

در همین حال، دکتر غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و دارو، نیز به سودجویان هشدار داده و عنوان می کند شرکت‌هایی که در زمان تحریم تعهدات خود را بر اساس قوانین تجارت متقابل انجام ندهند در لیست سیاه ما قرار گرفته و امکان حضور مجدد در بازار ایران را ندارند.

شرکت‌هایی که در زمان تحریم تعهدات خود را بر اساس قوانین تجارت متقابل انجام ندهند در لیست سیاه وزارت بهداشت قرار می گیرند

​بر همین اساس، رئیس سازمان غذا و دارو، در نامه ای به تمامی شرکت های وارد کننده دارو، شرکت های تولید کننده و وارد کننده مواد اولیه و ملزومات بسته بندی، شرکت‌های فوریتی و شرکت‌های تولید کننده و وارد کننده ملزومات دارویی، نحوه تعامل با شرکت‌های تامین‌کننده در شرایط تحریم را ابلاغ کرد.

در متن این نامه آمده است: با توجه به شرایط جاری کشور و فشارهای یک جانبه امریکا بر کشورمان به قصد محروم کردن بیماران از دسترسی به داروهای مورد نیازشان، شرکت هایی که تعهدات خود را بر اساس قوانین تجارت متقابل انجام نداده و یا با تاخیر انجام می‌دهند، در لیست سیاه سازمان غذا و دارو قرار خواهند گرفت و بعد از رفع مشکلات جاری کشور، امکان حضور مجدد در بازار دارویی ایران را نخواهند داشت.

این در حالی است که طی روزهای اخیر، اخبار زیادی از وضعیت دارو در فضای مجازی منتشر شده که بعضا با نیت جوسازی و ایجاد استرس و نگرانی برای بیماران و مردم، بوده است. بطوریکه در آخرین نوع از این اخبار، موضوع حذف مواد اولیه دارویی از دریافت ارز دولتی مطرح شده است که کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، این موضوع را تکذیب کرده و عنوان می کند که تصمیمی مبنی بر عدم تخصیص دلار دولتی به مواد اولیه و واسطه‌ای تولید و عدم شمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی و هدایت به بازار ثانویه وجود ندارد و این موضوع تنها یک خبرسازی است.

مشاور اطلاع رسانی رئیس سازمان غذا و دارو، می گوید: قرار بر این بوده و هست که دلار ۴۲۰۰ تومانی دولتی، کما فی السابق به واردات مواد اولیه، دارو و کالاهای اساسی اختصاص یابد و تنها مابقی نیازها، با نرخ بازار ثانویه که محلی برای تعامل صادرکنندگان و واردکنندگان است، تامین می شود.

در همین حال، منوچهر جمالی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه می توان از طریق داروخانه ها، شرکت های داروسازی و تعریف فرآیندهای مناسب قاچاق دارو به خارج از کشور را کنترل کرد، می گوید: جای نگرانی وجود ندارد و در حال حاضر باید توجه کرد که شرکت های تولید کننده دارو برای تامین مواد اولیه دچار مشکل نشوند، بنابراین بحث قاچاق در شرایط فعلی خیلی اهمیت ندارد؛ البته که در شرایط سخت و با تفاوت قیمت ها قاچاق و تخلف همواره وجود دارد.

وی معتقد است؛ در حال حاضر باید مشکلات شرکت های دارویی در جهت تامین مواد اولیه  را رفع کرد، و مهم ترین بحث تامین ارز دولتی برای تامین دارو و جلوگیری از هزینه کرد آن در محل های دیگر است.

این در حالی است که دکتر غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و دارو عنوان کرد: با توجه به تشدید تحریم ها که احتمال بروز کمبودهای دارویی را ممکن می سازد، موضوع مستثنی شدن شرکت های گروه دارویی عمومی از محدودیت ارزی مطرح و مقرر شد صنایع دارویی، به مدت ۶ ماه بتوانند تا ۴۰ درصد سرمایه پایه بانک ها، یعنی ۲ برابر حد مقرر فعلی، و معافیت از آیین نامه تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط، از تسهیلات بانکی استفاده نمایند.

در واقع، وزارت بهداشت، تمام هم و غم خود را بر تامین داروهای مورد نیاز مردم و بیماران قرار داده و در این راه، تلاش می کند کمترین آسیب و سختی، متوجه مردم و بیماران شود. بطوریکه، موضوع ذخیره داروهای حیاتی و تخصیص ارز دولتی، از جمله اقدامات این وزارتخانه در یک ماه اخیر بوده است. اما، با تمام این اوصاف، شایعه سازان و سودجویان همچنان به دنبال بازار گرمی برای القای بحران دارویی هستند. در واقع، آنها می خواهند از این طریق، سود بیشتری به جیب بزنند.

در همین حال، نشتی دارو به خارج از داروخانه ها، موضوعی است که سخنگوی سازمان غذا و دارو، آن را تایید کرد و گفت: ما قبول داریم که چنین اتفاقاتی در حوزه دارو رخ می دهد، اما تلاش کرده ایم با تشدید نظارت ها و همچنین با استفاده از کد رهگیری، جلوی این قبیل تخلفات را بگیریم.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  ده خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند؟ +اسامی


23 مرداد 97

  با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید


23 مرداد 97

  شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام اعلام شد


22 مرداد 97

  شفاف سازی بانک مرکزی درباره سکه‌های پیش‌فرشی


18 مرداد 97

  سقوط قیمت سکه به مرز ۳میلیون تومان


17 مرداد 97

  تحویل 2.6 میلیون سکه در بانک ملی آغاز شد


17 مرداد 97

  طلا تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟


16 مرداد 97

  رییس اتحادیه: طلا و سکه ارزان می‌شود اگر ...


15 مرداد 97

  2.6 میلیون سکه جدید در راه بازار/سکه ارزان‎تر می‎شود؟


14 مرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

فرمان توقف تولید


مجمع واردات: در چند ماه اخیر تولید خودرو در کشور کاهش یافته ضمن آنکه درصد قابل توجهی از خودروها نیز به دلیل کسری قطعه، ناقص تولید شده و در کف کارخانه‌ها متوقف می‌شوند. از این رو صنعت خودرو و قطعه‌سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده است‌.

سود و ارزش سبد سهام عدالت مشمولان کاهش می‌یابد


مجمع واردات: بر اساس بخشنامه وزیر صنعت کلیه شرکت‌های فولادی باید محصولات خود را در بورس کالا با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و کمتر از ارزش واقعی عرضه کند که این موضوع موجب کاهش سودآوری برخی از شرکت‌های سبد سهام عدالت و در نتیجه کاهش سود و ...

محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می شود


مجمع واردات: رئیس اتحادیه جایگاهداران سوخت کشور گفت: بر اساس جلسات مستمری که با مسئولان امر داشته‌ایم، محدودیت عرضه بنزین سوپر نیز تا پایان مردادماه رفع می‌شود.

برای تحریم‌ها برنامه‌های جدی داریم


مجمع واردات: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی معتقد است با وجود آن‌که تحریم‌های جدید می‌تواند برای ایران مشکلاتی را به وجود آورد، اما قطعا دریاها برای عبور از تحریم‌ها و فشارهای جدید آمادگی کامل دارند.

جای خالی ایران


مجمع واردات: مسکو مقدمات نشست چهارجانبه سران کشور‌های آلمان،‌ ترکیه، فرانسه و روسیه را برای تصمیم‌گیری درباره سوریه فراهم می‌کند.
 

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

جهش صادرات با اهرم صنعت

جهش صادرات با اهرم صنعت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

تشدید بحران بانکی

تشدید بحران بانکی


دوشنبه، 22 مرداد 1397

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

گره کور اقتصاد ایران

گره کور اقتصاد ایران


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

دلار بخریم یا نه؟

دلار بخریم یا نه؟


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت


شنبه، 20 مرداد 1397
 

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی


شنبه، 20 مرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/