صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 52317صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتشنبه، 23 تیر 1397 - 10:33
خطر در کمین تجارت آزاد
مجمع واردات: رییس‌جمهور آمریکا در جریان سفر خود به بریتانیا، با اشاره به انتقادهای داخلی به طرح ترزا می در موضوع روابط تجاری با اتحادیه اروپا پس از برگزیت، اعلام کرد که چنانچه این طرح اجرا شود، احتمالا نهایی شدن یک توافق تجاری جدید میان آمریکا و بریتانیا غیرممکن خواهد شد‌.
  
مجمع واردات:

جهان صنعت: رییس‌جمهور آمریکا در حالی پنجشنبه گذشته وارد بریتانیا شد که در جدیدترین اظهار نظراتی که از وی در مصاحبه با یک نشریه بریتانیایی منتشر شده از طرح نخست‌وزیر بریتانیا در خصوص برگزیت انتقاد کرده و گفته این طرح وی خیانت به رای‌دهندگان بریتانیایی بوده و در صورت اجرا، احتمالا به روابط تجاری مهم بریتانیا با آمریکا پایان خواهد داد‌.

به گزارش آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ که پس از پایان اجلاس سران ناتو از بروکسل وارد لندن شده در مصاحبه اختصاصی با روزنامه بریتانیایی سان گفت: اجرای یک به اصطلاح طرح برگزیت نرم احتمالا توافق تجارت آزاد را از بین خواهد برد‌. چون به معنای آن خواهد بود که آمریکا به جای بریتانیا با اتحادیه اروپا سر و کار پیدا کند‌.

این در حالی است که آمریکا و اتحادیه اروپا اخیرا بر سر تعرفه‌های واردات دچار جنگ تجاری شدند‌. اخیرا اعضای کابینه نخست‌وزیر بریتانیا به توافق رسیدند پس از برگزیت منطقه تجارت آزاد برای تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اروپا ایجاد شود‌. طرح جدید ترزا می برای برگزیت باید به تصویب پارلمان برسد در حالی که با واکنش تعدادی از نمایندگان محافظه‌کار که خواهان خروج کامل از اتحادیه اروپا هستند، روبه‌رو شده است‌.

رییس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با سان ابراز امیدواری کرد که وزیر خارجه مستعفی بریتانیا به کابینه برگردد‌. او جانسون را که چند روز پیش در واکنش به طرح ترزا می برای برگزیت استعفا داد یک نماینده عالی برای بریتانیا توصیف کرد‌. ترامپ گفت: طرح دولت ترزا می برای روابط با اتحادیه اروپا پس از برگزیت با آنچه که مردم به آن رای دادند تفاوت زیادی دارد‌.

ترامپ گفت بوریس جانسون می‌تواند یک نخست‌وزیر بزرگ برای بریتانیا باشد‌. او درباره مهاجرت به اروپا هم گفت، اینکه اروپا به مهاجران اجازه داده در این قاره ساکن شوند شرم‌آور است و بافت این کشورها را تغییر داده و تا زمانی که اقدام مناسبی اتخاذ نشود وضعیت تغییر نمی‌کند و گفت منظورش اقدام مثبت نیست‌.

او صادق خان، شهردار لندن را مسوول رخ‌دادهای تروریستی در پایتخت بریتانیا دانست که به مهاجران اجازه اقامت در لندن را داده است‌.

ترامپ گفت، به نخست‌وزیر بریتانیا گفته چطور از اتحادیه اروپا خارج بشود، اما می با او موافقت نکرد و به حرفش گوش نداد‌. ترزا می پنجشنبه‌شب گذشته در کاخ بلنهایم در آکسفوردشایر میزبان ترامپ و همسرش در ضیافت شام رسمی بود‌. این کاخ محل تولد وینستون چرچیل نخست‌وزیر معروف بریتانیا در قرن بیستم است‌. کاروان هلیکوپتر حامل ترامپ و همسرش در حالی در کاخ بلنهایم فرود آمدند که به علت تدابیر امنیتی و محوطه بزرگ آنجا هیچ تجمع اعتراضی در نزدیکی آن برگزار نشد‌.

تحلیلگران می‌گویند پرهیز از رویارویی با معترضان باعث شده بیشتر برنامه‌های سفر دوروزه ترامپ به بریتانیا در خارج از لندن انجام شود تا ترامپ با معترضانی که برنامه‌های مفصلی برای اعتراضات‌شان آماده کرده‌اند، روبه‌رو نشوند‌.

گزارش شده این معترضان از بامداد دیروز تظاهرات‌شان را در لندن و اسکاتلند آغاز کرده و از آن جمله صدها معترض در نزدیکی پارک ریجنت لندن و اطراف سفارت آمریکا حضور پیدا کردند‌.

پنجشنبه شب گذشته هم با وجود آنکه کاروان ترامپ با هلیکوپتر به کاخ بلنهایم رفت گروه‌های متعدد معترضان در نقاط مسیر پرواز او پلاکاردهای اعتراضی نشان دادند که رویشان نوشته شده بود ترامپ خوش نیامدی‌. ترامپ و ترزا می دیروز از عملیات ضدتروریستی نیروهای ویژه آمریکایی و بریتانیایی در یک پادگان دیدار کرده و به دیدار ملکه الیزابت دوم هم رفتند‌.

طرح بریتانیا برای روابط با اتحادیه اروپا در پسابرگزیت

دولت محافظه‌کار ترزا می پنجشنبه گذشته جزییات سند 104 صفحه‌ای را که موجب استعفای دوعضو کابینه یعنی وزیر پیشین امور خارجه و وزیر برگزیت شد، منتشر کرد و در آن سند در موارد متعددی مجبور به سازش با خواسته‌های اروپا شده و امیدوار است با این کار بتواند نظر موافق آنها را جلب کند‌.

این سند خطوط کلی روابط تجاری، امنیتی، حقوقی و مهاجرتی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا را تنظیم می‌کند‌.

درزمینه تجارت، بریتانیا پیشنهاد داده است که به تمام مقررات تجاری اروپا درخصوص تبادل کالا متعهد بماند‌. البته تصریح کرده است که این موضوع فقط شامل کالاها بود و خدمات را دربر نمی‌گیرد‌. با توجه به اینکه عمده صادرات بریتانیا از نوع خدمات و به‌ویژه خدمات بانکی است، بعید به نظر می‌رسد این پیشنهاد به ذائقه اروپایی‌ها خوش بیاید‌.

بریتانیا به‌ویژه برای برقرار کردن مرز نرم بین ایرلند شمالی و جنوبی نیازمند حفظ مقررات گمرکی اروپایی در زمینه کالاهاست‌. مرز دو ایرلند یکی از مناقشه‌آمیزترین مشکلات بر سر راه برگزیت بوده است‌. طبق توافق صلح ایرلند شمالی، دولت بریتانیا نباید بین دو ایرلند هیچ‌گونه مرز سخت ایجاد کند‌. مرز سخت یعنی ایجاد پست‌های مرزی و کنترل ورود و خروج افراد و کالاها‌.

این سند به بریتانیا اجازه می‌دهد به‌طور آزادانه با سایر کشورهای جهان مقاوله‌نامه‌های تجاری مستقل از اتحادیه اروپا امضا کند‌. اما این امکان را هم در نظر می‌گیرد که از طرف اتحادیه اروپا، از کالاهایی که برای مصرف نهایی در اروپا، وارد بریتانیا می‌شوند عوارض گمرکی دریافت کند‌.

همچنین بریتانیا پیشنهاد می‌دهد که در صورت بروز اختلاف در زمینه تفسیر مقررات اروپایی، اختلافات به کمیته مشترکی از کارشناسان اروپایی و بریتانیایی ارجاع داده‌شده و در صورت ادامه اختلاف، داور نهایی دادگاه اروپا موسوم به CJEU باشد‌.

از آنجایی ‌که استقلال قضایی از دادگاه‌های اروپایی همواره یکی از شعارهای ترزا مِی و دولت محافظه‌کار بوده است، بعید به نظر می‌رسد که این پیشنهاد بتواند برگزیتی‌های سرسخت را راضی کند‌.

در مورد مهاجرت، این سند تصریح می‌کند که آزادی مسافرت به پایان می‌رسد اما شهروندان دو طرف همچنان می‌توانند برای گردشگری و سفرهای کوتاه تجاری بدون نیاز به ویزا تردد کنند‌.

در این سند همچنین پیشنهاد می‌شود که بریتانیا همچنان به عضویت در سازمان‌های اروپایی مانند سازمان هوانوردی، دارویی و سازمان استانداردهای شیمیایی به‌عنوان عضو ناظر ادامه دهد‌. دولت می‌پذیرد که در این سازمان‌ها حق رای نخواهد داشت و ملزم خواهد بود که حق عضویت متناسبی بپردازد‌.

این پیشنهاد از جمعه گذشته که مورد توافق اعضای کابینه قرار گرفت تا به حال با مخالفت‌های زیادی به‌ویژه در داخل حزب محافظه‌کار روبه‌رو شده تا جایی که دو عضو کابینه بر سر آن استعفا دادند‌. با توجه اکثریت شکننده حزب حاکم در پارلمان، هر نوع شورش از جانب نمایندگان این حزب می‌تواند برای دولت ترزا مِی بسیار گران تمام شود‌.

لندن خواستار ایجاد رابطه جدی با اتحادیه اروپا در زمینه امنیت و مبارزه با تروریسم است که بر اساس اشتراک قابلیت‌های عملیاتی و اطلاعات بنا شده باشد‌. دخالت مستقیم قضایی دادگستر اروپا بر نظام قضایی بریتانیا متوقف خواهد شد‌.

همه این‌ها در حالی است که سند مزبور یک سند قطعی نبوده و هر لحظه ممکن است تغییر پیدا کند‌. خطری که اکنون دولت بریتانیا را تهدید می‌کند این است که این اندازه سازش و کوتاه آمدن در ترسیم آینده برگزیت در حدی است که ممکن است همزمان موجب نارضایتی هم طرفداران و هم مخالفان برگزیت و هم مخالفت اتحادیه اروپا بشود‌. معلوم نیست که با شکست این طرح، دولت برای حفظ خود و حفظ برگزیت، چه نقشه دیگری خواهد داشت‌.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  حباب سکه به ۷۰۰ هزار تومان رسید


31 تیر 97

  عرضه گواهی پیش‌فروش سکه ادامه دارد


30 تیر 97

  انتشار اوراق سکه پابرجاست


27 تیر 97

  آرامش بازار طلا پس از کاهش ۱۲ دلاری


27 تیر 97

  آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش سه ماهه در شعب بانک ملی


26 تیر 97

  بهای طلا رو به افزایش گذاشت


25 تیر 97

  صادرات طلا در ۷ سال گذشته به صفر رسید


25 تیر 97

  یک بام و دو هوای تعیین نرخ سکه


24 تیر 97

  حرکت سینوسی بازار سکه در ۸۳ روز


23 تیر 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

کاهش معافیت‌های مالیاتی در دستور کار


مجمع واردات: معاون وزیر اقتصاد گفت: با توجه به شرایط کنونی کشور که بخش نفت آسیب پذیر است و احتمال کاهش درآمدها وجود دارد، جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش معافیت های مالیاتی می تواند کمک کننده باشد .

مشکلات ارزی صنعت دارو


مجمع واردات: مشکل دریافت ارز دولتی مورد نیاز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی، صدای اعتراض فعالان بخش‌خصوصی این حوزه را بلند کرده است.

سیگنال انتظارات به بازار نقدی


مجمع واردات: روز گذشته سکه و دلار رکوردهای جدیدی را ثبت کردند؛ سکه به بالای مرز ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رفت و دلار بیشترین قیمت از اوایل تیرماه را به ثبت رساند.

دود مفاسد اقتصادی و رانت سکه و ارز به چشم تولید رفت


مجمع واردات: رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه بسیاری از مواد اولیه واحدهای تولیدی امکان ترخیص ندارند، گفت: اشتباهات دولت در بازار سکه و ارز عاملی شد تا یک عده از رانت استفاده کنند که دود این موضوع فقط به چشم صنعت و تولید کشور رفت.

منتظر کاهش بهای مسکن باشیم؟


مجمع واردات: جمع‌بندی تحولات امروز اقتصاد ایران حاکی از آن است که مسکن از یک سو نسبت به بازارهای رقیب، عقب مانده و از سوی دیگر به سمت رکود و شاید تثبیت قیمت‌ها می‌رود.
 

بختک گرانی

بختک گرانی


یکشنبه، 31 تیر 1397
 

آینده تحریم نفتی ایران

آینده تحریم نفتی ایران


یکشنبه، 31 تیر 1397
 

عقب‌نشینی ارزی ترامپ

عقب‌نشینی ارزی ترامپ


یکشنبه، 31 تیر 1397
 

خوب و بد بنزین دونرخی

خوب و بد بنزین دونرخی


یکشنبه، 31 تیر 1397
 

ترامپ از گفتگو با ایران استقبال می‌کند

ترامپ از گفتگو با ایران استقبال می‌کند


شنبه، 30 تیر 1397

قیمت نفت با افت دلار بالا رفت

قیمت نفت با افت دلار بالا رفت


شنبه، 30 تیر 1397
 

راه نجات از آمریکا می‌گذرد

راه نجات از آمریکا می‌گذرد


شنبه، 30 تیر 1397
 

دوراهی هند؛ تجارت با ترامپ یا نفت ارزان ایران

دوراهی هند؛ تجارت با ترامپ یا نفت ارزان ایران


شنبه، 30 تیر 1397
 

مخالفت با پیوستن ایران به FATF و پالرمو

مخالفت با پیوستن ایران به FATF و پالرمو


چهارشنبه، 27 تیر 1397
 

راهکار کاهش و تثبیت نرخ ارز چیست؟

راهکار کاهش و تثبیت نرخ ارز چیست؟


چهارشنبه، 27 تیر 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/