صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 52197صفحه نخست » اخبار و رویدادهای مجمع وارداتدوشنبه، 11 تیر 1397 - 10:27
روزنامه جهان صنعت :
در انتظار لیست تکمیلی
در انتظار لیست تکمیلیمجمع واردات: از نخستین روزهایی که بخشنامه ارز 4200 تومانی ابلاغ شد، فعالان اقتصادی‌ بارها و بارها هشدار دادند که این ابلاغیه‌ به روشنی زمینه‌ساز بروز رانت و فساد خواهد شد ولی متاسفانه گوش شنوایی در این خصوص در دولت و حتی مجلس وجود نداشت و مسیر ارز راه خود را همان‌طور که برنامه‌ریزی شده بود، پیش رفت.
  
مجمع واردات:

جهان صنعت : از نخستین روزهایی که بخشنامه ارز 4200 تومانی ابلاغ شد، فعالان اقتصادی‌ بارها و بارها هشدار دادند که این ابلاغیه‌ به روشنی زمینه‌ساز بروز رانت و فساد خواهد شد ولی متاسفانه گوش شنوایی در این خصوص در دولت و حتی مجلس وجود نداشت و مسیر ارز راه خود را همان‌طور که برنامه‌ریزی شده بود، پیش رفت.

همچنین دولت تاکید کرد که هیچ نرخی جز دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات و ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی رسمیت ندارد. به دنبال آن، کالاها دسته‌بندی، گروه‌بندی و اولویت‌بندی شدند و لیست کالاهای ممنوعه اعلام شد و کنش و واکنش‌ها برای انتقال کالاها از یک لیست به لیست دیگر شروع شد.

باز هم با وجود اینکه به تجربه‌های قبلی و به ویژه دوره پیش از برجام استناد کردیم و از احتمال ظهور بابک زنجانی‌های جدید سخن‌ها گفتیم و تاکید کردیم که با ایجاد محدودیت و ممنوعیت، فقط واردکنندگان رسمی را از کار بیکار می‌کنید و درها را به روی کالاهای قاچاق باز می‌کنید، باز هم هیچ مرجعی در بدنه دولت‌ موضوع را جدی نگرفت. از این رو همه با فراغ خاطر، به ساز‌و‌کارهای نظارتی و بازرسی و سازماندهی‌های پیش‌بینی شده تکیه کردند و گفتند نگران نباشید ارز به میزان کافی داریم.

با گذشت زمان‌ به موازات آنکه دولت از ثبت سفارش‌های متوالی و بانک مرکزی از تخصیص ارز و پرداخت آن به واردکنندگان آمارهای سنگین ارائه می‌دادند، زمزمه‌های واردکنندگان در بخش خصوصی از گوشه و کنار مبنی بر عدم دریافت ارز بلند شد.

واردکنندگان بخش خصوصی با عدم پوشش مناسب سامانه نیما مواجه بودند و در عین حال‌ متولیان امر بر دسترسی واردکنندگان به ارز تاکید می‌کردند‌ تا اینکه فعالان اقتصادی بخش خصوصی با ادبیات مختلف و از تریبون‌های متفاوت، خواستار آن شدند که لیست شرکت‌هایی که ارز 4200 تومانی دریافت کرده‌اند، اعلام شود تا معلوم شود آن کسانی که ارز دریافت کرده‌اند، کیستند؟ از کجا آمده‌اند؟ به کجا وابسته‌اند‌ و چه کالایی وارد کشور کرده‌اند؟ به دنبال ابتکار عمل وزیر ارتباطات و انتشار لیست شرکت‌های واردکننده گوشی تلفن همراه، شاهد آن هستیم که سرانجام بانک مرکزی در راستای تاکید رییس‌جمهور‌ مبنی بر لزوم شفاف‌سازی اختصاص ارز فهرست کالاهای دریافت‌کننده ارز رسمی به تفکیک افراد و شرکت‌ها را منتشر کرد.

اما با انتشار این لیست، سوالاتی مطرح است که پاسخ به آنها می‌تواند راه مناسب برای اصلاح اقتصاد ایران را بازگشایی کند. اینکه در شرایطی که شخص رییس‌جمهور روی انتشار لیست کامل تاکید کرده، واقعا چرا لیست آنقدر ناقص و فیلتر شده منتشر شده است؟ چه گروه‌هایی و با چه هدفی پشت این قضیه قرار دارند که لیست به دقت و با جزییات منتشر نشود؟ واقعا انتشار لیست ارزبگیران به ضرر چه کسانی است؟ آیا اقتصاد ایران از شفافیت هراس دارد؟ در این میان آنچه ضرورت دارد آن است که این مسیر باید تا پایان راه، یعنی انتشار لیست کامل دریافت‌کنندگان ارز و تعیین سهم بخش خصوصی، بخش دولتی و از همه مهم‌تر بخش خصولتی ادامه پیدا کند و هیچ‌کس جز ارز‌خواران نباید از شفاف‌سازی و گردش آزاد اطلاعات ترس به خود راه دهند.

 

علیرضا مناقبی*

*رییس مجمع واردات

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  ده خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند؟ +اسامی


23 مرداد 97

  با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید


23 مرداد 97

  شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام اعلام شد


22 مرداد 97

  شفاف سازی بانک مرکزی درباره سکه‌های پیش‌فرشی


18 مرداد 97

  سقوط قیمت سکه به مرز ۳میلیون تومان


17 مرداد 97

  تحویل 2.6 میلیون سکه در بانک ملی آغاز شد


17 مرداد 97

  طلا تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟


16 مرداد 97

  رییس اتحادیه: طلا و سکه ارزان می‌شود اگر ...


15 مرداد 97

  2.6 میلیون سکه جدید در راه بازار/سکه ارزان‎تر می‎شود؟


14 مرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

فرمان توقف تولید


مجمع واردات: در چند ماه اخیر تولید خودرو در کشور کاهش یافته ضمن آنکه درصد قابل توجهی از خودروها نیز به دلیل کسری قطعه، ناقص تولید شده و در کف کارخانه‌ها متوقف می‌شوند. از این رو صنعت خودرو و قطعه‌سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده است‌.

سود و ارزش سبد سهام عدالت مشمولان کاهش می‌یابد


مجمع واردات: بر اساس بخشنامه وزیر صنعت کلیه شرکت‌های فولادی باید محصولات خود را در بورس کالا با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و کمتر از ارزش واقعی عرضه کند که این موضوع موجب کاهش سودآوری برخی از شرکت‌های سبد سهام عدالت و در نتیجه کاهش سود و ...

محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می شود


مجمع واردات: رئیس اتحادیه جایگاهداران سوخت کشور گفت: بر اساس جلسات مستمری که با مسئولان امر داشته‌ایم، محدودیت عرضه بنزین سوپر نیز تا پایان مردادماه رفع می‌شود.

برای تحریم‌ها برنامه‌های جدی داریم


مجمع واردات: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی معتقد است با وجود آن‌که تحریم‌های جدید می‌تواند برای ایران مشکلاتی را به وجود آورد، اما قطعا دریاها برای عبور از تحریم‌ها و فشارهای جدید آمادگی کامل دارند.

جای خالی ایران


مجمع واردات: مسکو مقدمات نشست چهارجانبه سران کشور‌های آلمان،‌ ترکیه، فرانسه و روسیه را برای تصمیم‌گیری درباره سوریه فراهم می‌کند.
 

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت

آغاز موج جدید کاهش قیمت نفت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

جهش صادرات با اهرم صنعت

جهش صادرات با اهرم صنعت


دوشنبه، 22 مرداد 1397
 

تشدید بحران بانکی

تشدید بحران بانکی


دوشنبه، 22 مرداد 1397

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

گره کور اقتصاد ایران

گره کور اقتصاد ایران


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

دلار بخریم یا نه؟

دلار بخریم یا نه؟


یکشنبه، 21 مرداد 1397
 

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت

اوج نگرانی ها از تحریم ایران/ قیمت نفت بالا رفت


شنبه، 20 مرداد 1397
 

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی


شنبه، 20 مرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/