صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 51701صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتیکشنبه، 9 اردیبهشت 1397 - 17:10
شرایط بانک‌ها برای حمایت از تولید
انتقاد قائم مقام بانک مرکزی از بانک‌های خصوصی در حمایت از طرح رونق تولید با توضیحاتی درباره نحوه حمایت، دلیل کاهش تسهیلات‌دهی بانک‌ها و همچنین برنامه‌های جدید برای حمایت از تولید کالای ایرانی از سوی مدیران مربوطه همراه شد.
  

به گزارش ایسنا، آمار عملکردی که بانک مرکزی از تسهیلات‌دهی بانک‌ها در سال گذشته منتشر کرد، از پرداخت ۶۱۳ هزار میلیارد تومان به بخش‌های اقتصادی نشان داشت. این رقم برخلاف پیش‌بینی ۶۷۰ هزار میلیاردی تا ۶۰ هزار میلیارد تومانی عدم تحقق داشت. این در حالی است که در سال گذشته با وجود طرح مورد توافق بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات بانکی به منظور کمک به رونق تولید عملکرد مناسبی نداشت و هرچند بانک مرکزی آمار شفافی در این مورد منتشر نکرد، اما درنهایت رقم مدنظر نیز محقق نشد.

از سویی دیگر کمیجانی- قائم مقام بانک مرکزی- با طرح موضوع حمایت بانک‌ها از تولید در اظهاراتش از عملکرد بانک‌های خصوصی گله کرده و گفته بود که انتظار دارد این بانک‌ها در اجرای طرح رونق تولید عملکرد و مشارکت بهتری داشته باشد.

جریان گلایه‌های مدیران بانک مرکزی نسبت به پرداخت تسهیلات حمایت از تولید در بانک‌های خصوصی و همچنین برنامه‌های آن‌ها برای تقویت کمک به این بخش موضوعی است که از کانون بانک‌های خصوصی پیگیری شد.

وام تولید بد هم نیست

جمشیدی - دبیر کانون بانک‌های خصوصی - معتقد است این‌ که گفته می‌شود بانک‌ها در تسهیلات‌دهی به تولید ضعیف عمل می‌کنند و یا این‌که تمایل زیادی به این موضوع ندارند، چندان مورد تایید نیست چراکه پرداخت تسهیلات به تولید از جهاتی از جمله سنجش و امید وصول مطالبات به نفع بانک‌هاست و قابلیت بررسی و پیگیری سرمایه‌گذاری انجام شده و بازده آن وجود دارد  که در این حالت  بانک می‌تواند تسهیلات خود را طبق این سنجش‌ها پرداخت و از بازگشت آن تا حدی مطمئن باشد.

وی این را هم گفت که یکی از دلایلی که شاید موجب شده تا پرداخت تسهیلات به بخش‌های تولیدی از سوی بانک‌ها به خصوص بانک‌های خصوصی با تردید مواجه شود، این است که گاهی آمار مشخص و تفکیک شده‌ای به طور دقیق وجود ندارد، چراکه تسهیلات به بخش‌های اقتصادی باید براساس سرفصل‌های تعیین شده در حوزه صنعت و معدن، ساختمان، بازرگانی، کشاورزی، خدمات پرداخت شود ولی ممکن است آمارها به طور دقیقی تفکیک نشوند و پرداختی‌ها در حوزه تولید را کمتر نشان دهند، در حالی که اینگونه نیست و بانک‌ها پرداخت تسهیلات به حوزه تولیدی را به دلایل مختلف در اولویت قرار می‌دهند.

چرا پرداخت تسهیلات طبق انتظارات نبود؟

اما این که چرا بانک‌ها در سال گذشته طبق پیش بینی رئیس کل بانک مرکزی نتوانستند تا ۶۷۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده و یا در طرح حمایت از تولید به طور کامل موفق باشند، موضوعی است که دبیر کانون بانک‌های خصوصی می‌گوید به هرحال تسهیلات بانک‌ها براساس منابع جذب شده انجام می‌شود. این در شرایطی است که در سال گذشته جذب منابع در بانک‌ها به دلایل مختلفی سخت شد، از جمله تحولات بازار ارز در نیمه دوم سال که سرمایه‌گذاری در بانک‌ها را تا حدی با تردید مواجه کرد.

براساس توضیحات جمشیدی در سویی دیگر بخشی از منابع بانک‌ها برای تسهیلات‌دهی در قالب بدهی‌های دولت و مطالبات معوق قفل شده است. همچنین آن بخش از منابعی که باید در قالب اموال مازاد بانک‌ها به فروش برود عمدتا ملک بوده و با توجه به رکودی که در بازار مسکن و ساختمان وجود دارد، فروش این ملک‌ها با وجود آگهی‌های بسیار بانک‌ها موفق نبود و منابع جدید چندانی را در اختیار آن‌ها قرار نداد تا بتواند به سمت تولید حرکت دهند.

شرط حمایت از کالای ایرانی

با توجه به این‌که شعار سال ۱۳۹۷ برپایه حمایت از کالای ایرانی شکل گرفته، انتظار بالایی از بانک‌ها به عنوان تامین‌کننده اصلی منابع در اقتصاد وجود دارد تا بتواند تولید را پوشش مالی دهند.

دبیر کانون بانک‌های خصوصی می‌گوید: طی جلساتی که در سال جاری بین بانک‌ها و به ویژه بانک‌های خصوصی برگزار شده، در توقعات اولیه قرار بر آن است که بتوان اعطای تسهیلات را در دو بخش بازار و تولید کننده پیگیری کرد؛ به گونه‌ای که برای حمایت خرید کالای ایرانی قرارداد با شرکت‌های تولید کننده‌ منعقد شود و از طریق کارت‌های اعتباری متقاضیان بتوانند از این کالاها خرید کنند، با این شرط که حتما کالاهای تولیدی باید از استانداردهای لازم برخوردار بوده و کیفیت آن‌ها مورد تایید باشد. در عین حال که در حوزه صنایع و تولیدکنندگان نیز تسهیلات در اختیار گروه‌هایی قرار می‌گیرد که به طور حتم بتواند استانداردهای لازم را رعایت کرده و مورد تایید باشند.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  سود ۲.۳میلیون تومانی خریداران سکه پیش‌فروشی بابت هرقطعه


28 مرداد 97

  رشد تقاضای طلا در بازارهای اروپایی


27 مرداد 97

  ده خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند؟ +اسامی


23 مرداد 97

  با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید


23 مرداد 97

  شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام اعلام شد


22 مرداد 97

  شفاف سازی بانک مرکزی درباره سکه‌های پیش‌فرشی


18 مرداد 97

  سقوط قیمت سکه به مرز ۳میلیون تومان


17 مرداد 97

  تحویل 2.6 میلیون سکه در بانک ملی آغاز شد


17 مرداد 97

  طلا تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟


16 مرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

زمستان سیاه در انتظار LNG آمریکا


مجمع واردات: زمستان امسال ممکن است زمستان سیاهی برای صادرکنندگان گاز طبیعی مایع (LNG) آمریکا باشد زیرا چین در پی تشدید تنش تجاری میان پکن و واشنگتن، تهدید کرده است خریدش را متوقف کند.

مصدق برای مقابله با رشد بهای دلار چه کرد؟


مجمع واردات: 65 سال پیش، برای اولین بار پای واژه تحریم به ادبیات سیاسی ایران باز شد. تحریم نفتی از سوی کسانی که هم‌چنان از پس سالیان طولانی رویه خود را تغییر چندانی نداده‌اند و ابزار تحریم برایشان جذابیت‌های فراوانی را داراست.

ایران بازار اصلی خودروهای چینی است اما ...


مجمع واردات: عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: در حال حاضر ایران بازار اصلی و عمده صادرات خودروسازان چینی است با این حال پیش‌بینی می‌شود با روند فعلی رشد کیفی این خودروها در سال ۲۰۲۰ شاهد صادرات گسترده خودروهای چینی به اروپا باشیم.

آمریکا با کارنامه سیاه ۲۸مرداد قصد سلطه اقتصادی بر ایران را دارد


مجمع واردات: رییس مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن واقعه کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ گفت که آمریکا امروزهم با کارنامه سیاه ۲۸ مرداد، در زمینه دفاعی و هسته‌ای ما با تحریم‌های خود قصد سلطه اقتصادی دارد.

احتمالاتی درباره مابه‌التفاوت ارزی واردات


مجمع واردات: درپی پیشنهاد وزیر صنعت،معدن و تجارت برای دریافت قسطی مابه‌التفاوت کالاهای وارد شده با ارز 4200 تومانی تا قیمت ارز در بازار ثانویه، یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: گویا درگمرک کمیته کارشناسی تشکیل شده ...
 

جزئیات خدمات سامانه روابط کار برای کارگران و کارفرمایان

جزئیات خدمات سامانه روابط کار برای کارگران و کارفرمایان


یکشنبه، 28 مرداد 1397
 

چرا ایران با ترامپ مذاکره نخواهد کرد؟

چرا ایران با ترامپ مذاکره نخواهد کرد؟


یکشنبه، 28 مرداد 1397
 

افزایش استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف در صادرات

افزایش استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف در صادرات


یکشنبه، 28 مرداد 1397
 

گام جدید آمریکا علیه ایران

گام جدید آمریکا علیه ایران


شنبه، 27 مرداد 1397
 

صادرات نفت ایران هیچگاه صفر نمی‌شود

صادرات نفت ایران هیچگاه صفر نمی‌شود


شنبه، 27 مرداد 1397

بورس جدی گرفته‌ نمی‌شود

بورس جدی گرفته‌ نمی‌شود


شنبه، 27 مرداد 1397
 

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم نفتی ایران

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم نفتی ایران


پنجشنبه، 25 مرداد 1397
 

چرا عراق نمی‌تواند تحریم ها علیه ایران را به اجرا بگذارد؟

چرا عراق نمی‌تواند تحریم ها علیه ایران را به اجرا بگذارد؟


پنجشنبه، 25 مرداد 1397
 

کدام کالاهای وارداتی باید مابه‌التفاوت نرخ ارز را بپردازند؟

کدام کالاهای وارداتی باید مابه‌التفاوت نرخ ارز را بپردازند؟


پنجشنبه، 25 مرداد 1397
 

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد

قیمت نفت با نگرانی از افت تقاضا پایین آمد


سه شنبه، 23 مرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/