صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 51571صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتیکشنبه، 26 فروردین 1397 - 17:11
واقعیت بازار را بپذیرید و تشویش ایجاد نکنید
مجمع واردات: معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از بخش خصوصی و تشکل‌ها خواست با پذیرش واقعیت بازار ایران طوری صحبت نکنند که در اذهان عمومی تشویش ایجاد شود.
  
مجمع واردات:

به گزارش ایسنا، بر اساس قانون، بخشی از موضوع کنترل بازار و کنترل قیمت ها به ستاد تنظیم بازار محول شده است که در عمل بخشی از بازوی اجرایی این ستاد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است. با این حال بخشی از فعالان اقتصادی و کارشناسان سیاست های کنترلی که از سوی دولت اعمال می‌شوند را نمی پذیرند و آن را به ضرر بازار و تولید می‌دانند.

در همین رابطه چندی پیش محمدرضا مرتضوی - دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و رییس کانون صنایع غذایی ایران - طی اظهارنظری به انتقاد از سیاست های موجود اعمال حکمیت بر قیمت ها پرداخت و گفت: «اگر بخواهم به عنوان یک کارشناس در حوزه صنعت غذایی صحبت کنم باید بگویم که در هیچ کجای دنیا قیمت‌گذاری به این شکل صورت نمی‌گیرد و در کشور ما کار غلطی انجام می‌شود؛ چراکه تولیدکنندگان در فضای رقابتی قیمت را تعیین می‌کنند. در همه کشورها نهاد مرجعی نظیر شورای رقابت از تبانی‌ها جلوگیری می‌کند و به نظر من وظیفه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت‌گذاری نیست. »

در حالی این صحبت ها از سوی  دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران مطرح شد که واکنش سازمان حمایت را در پی داشت؛ به طوری که سید داود موسوی - عضو هیئت مدیره و معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان - در گفت و گو با ایسنا، اظهار نظرها درباره فعالیت های این سازمان را نشر سوءتفاهمات خواند و گفت: از کلیه فعالان بنگاه های اقتصادی و تشکل‌ها و انجمن های ذیربط انتظار می‌رود  در سال جاری که به حمایت از کالاهای ایرانی نام گذاری شده، ضمن پذیرش واقعیت های بازار  بویژه زیر ساخت های کنونی زنجیره تامین و توزیع کالاها در کشور و تلاش در جهت تولید کالای با کیفیت و شایسته مردم، در اظهار نظرهای خود به گونه ای عمل کنند که با ایجاد آرامش در بازار و جلوگیری از تشویش افکار عمومی، از سوء استفاده های احتمالی و هر گونه اجحاف در حق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درست کار نیز جلوگیری شود.

 وی در ادامه با اشاره به وظایف و ساختار سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و قیمت گذاری تکلیفی توسط این سازمان تصریح کرد: سازمان حمایت به عنوان دستگاهی حاکمیتی پس از ادغام با سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت کالا و خدمات در سال ۱۳۸۴ با تجمیع وظایف هر دو سازمان دارای وظایف و تکالیفی از جمله رصد، پایش و نظارت بر بازار، تهیه گزارش های کارشناسی کالا و خدمات بویژه در خصوص پیش بینی مشکلات و بحران های احتمالی جهت ارائه به مراجع تصمیم گیر، ایجاد بانک های اطلاعاتی همچون بانک اطلاعات قیمت، رسیدگی به شکایت های مردمی، انجام گشت های مشترک در بازار با هماهنگی سایر دستگاهها از جمله سازمان تعزیرات حکومتی، کشف کالاهای قاچاق به استناد ماده ۳۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و... شده و در حوزه قیمت نیز به عنوان دستگاه تخصصی و کارشناسی قیمت، وظیفه بررسی و آنالیز قیمت را برای کالاها و خدمات مشمول بر عهده دارد.

 موسوی افزود: این سازمان به عنوان بازوی اجرایی نهادهای تصمیم گیر از جمله هیئت وزیران، شورای اقتصاد، ستاد هدفمندسازی یارانه ها و کارگروه تنظیم بازار عمل می کند.

این مقام مسئول ضمن اشاره به بررسی تطبیقی شرایط و قوانین قیمت گذاری در سایر کشورها  بر اساس مطالعات صورت گرفته است، گفت: نتایج مطالعات نشان می‌دهد که در بازارهای رقابتی پیشرفته نیز اجرای ضوابط قیمت گذاری به نوعی مدیریت کسب و کار است و فعالان بازار بر حسب شرایطی که در آن قرار می گیرند و البته مطابق با قوانین و مقررات اقدام به قیمت گذاری می کنند.

وی ادامه داد: برای نمونه در ایالت کالیفرنیا تمامی سطوح بازاری از انواع عمده فروشی تا آخرین زنجیره خرده فروشی از قانون  "قیمت گذاری واحد مصرف کننده" پیروی می کنند و این قانون به گونه ای تنظیم شده که حمایت توامان از مصرف کننده و تولیدکننده را شامل می شود.

معاون سازمان حمایت با اشاره به دیگر قوانین مشابه در جهان تصریح کرد: یا در نمونه ای دیگر بر اساس این قانون، "حراجی بدون دلیل" ممنوع است. یعنی فروشندگان برای کاهش قیمت خارج از عرف بازار و نامتعارف باید دلایلی از قبیل کاهش وزن، نزدیک بودن تاریخ انقضاء، تغییر کیفیت و ... را ارائه دهند تا هم مصرف کنندگان پیش از تصمیم به خرید، از تغییرات کالا آگاه شوند و هم فروشندگان دیگر از این کاهش قیمت متضرر نشوند، در غیر این صورت، کاهش قیمت به عنوان فعالیت ضد رقابتی شناخته شده و مشمول جریمه می شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این، در ایالت کالیفرنیا، اداره حمایت از مصرف کننده زیر مجموعه کمیسیون ملی حمایت از مصرف کنندگان فعالیت دارد که وظایف اصلی آن شامل تعیین سقف و کف قیمت برای اقلام خرده فروشی ها با همکاری اتحادیه های محلی، نظارت بر نصب برچسب قیمت در تمام خرده فروشی ها و روی تمام کالاها و نظارت و هماهنگی برای ثبت اطلاعات قیمت در پایگاه داده های قیمتی توسط تمام خرده فروشی ها و برای تمام اقلام است.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  سود ۲.۳میلیون تومانی خریداران سکه پیش‌فروشی بابت هرقطعه


28 مرداد 97

  رشد تقاضای طلا در بازارهای اروپایی


27 مرداد 97

  ده خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند؟ +اسامی


23 مرداد 97

  با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید


23 مرداد 97

  شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام اعلام شد


22 مرداد 97

  شفاف سازی بانک مرکزی درباره سکه‌های پیش‌فرشی


18 مرداد 97

  سقوط قیمت سکه به مرز ۳میلیون تومان


17 مرداد 97

  تحویل 2.6 میلیون سکه در بانک ملی آغاز شد


17 مرداد 97

  طلا تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟


16 مرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

«کارا» بزودی بازگشایی می‌شود


مجمع واردات: مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار وزارت کار (طرح تکاپو) از بازگشایی مجدد سامانه کارا برای ثبت نام از متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری خبرداد.

افزایش قیمت رسمی یورو


مجمع واردات: بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که طی آن نرخ ۱۴ ارز از جمله یورو نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۱۸ واحد پولی دیگر مانند پوند کاهش یافت؛ نرخ ۷ ارز از جمله دلار نیز ثابت ماند.

پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند


مجمع واردات: یک کارشناس سیاستگذاری حوزه سلامت اعتقاد دارد فرار مالیاتی پزشکان در حال حاضر حدود ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است.

دلار از "سنا" حذف شد!


مجمع واردات: متوسط قیمت دلار که به همراه چند ارز دیگر در سامانه نظام ارزی(سنا) به طور روزانه اعلام می‌شد، امروز در سامانه حذف شده است.

مردم: با محتکران مانند خائنان زمان جنگ برخورد شود


مجمع واردات: بیش از ۹۴ درصد از شرکت کنندگان در یک نظرسنجی اعتقاد دارند که محتکران مانند خائنان زمان جنگ هستند و باید مثل خائنان زمان جنگ با محتکران برخورد شود.
 

چوب «مجلس» لای چرخ «بانک مرکزی»

چوب «مجلس» لای چرخ «بانک مرکزی»


دوشنبه، 29 مرداد 1397
 

خطر قفل شدن مبادلات اقتصادی

خطر قفل شدن مبادلات اقتصادی


دوشنبه، 29 مرداد 1397
 

مرگ طبقه متوسط

مرگ طبقه متوسط


دوشنبه، 29 مرداد 1397
 

جزئیات خدمات سامانه روابط کار برای کارگران و کارفرمایان

جزئیات خدمات سامانه روابط کار برای کارگران و کارفرمایان


یکشنبه، 28 مرداد 1397
 

چرا ایران با ترامپ مذاکره نخواهد کرد؟

چرا ایران با ترامپ مذاکره نخواهد کرد؟


یکشنبه، 28 مرداد 1397

افزایش استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف در صادرات

افزایش استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف در صادرات


یکشنبه، 28 مرداد 1397
 

گام جدید آمریکا علیه ایران

گام جدید آمریکا علیه ایران


شنبه، 27 مرداد 1397
 

صادرات نفت ایران هیچگاه صفر نمی‌شود

صادرات نفت ایران هیچگاه صفر نمی‌شود


شنبه، 27 مرداد 1397
 

بورس جدی گرفته‌ نمی‌شود

بورس جدی گرفته‌ نمی‌شود


شنبه، 27 مرداد 1397
 

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم نفتی ایران

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم نفتی ایران


پنجشنبه، 25 مرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/