صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 51550صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتچهارشنبه، 22 فروردین 1397 - 16:15
ایستگاه جدید نقدینگی
مجمع واردات: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که حجم نقدینگی با ایستگاه ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی تنها ۱۰ هزار میلیارد تومان فاصله دارد و به احتمال زیاد در پایان سال ۹۶ از این ایستگاه نیز گذر کرده است.
  
مجمع واردات:

دنیای اقتصاد : گزارش بانک مرکزی از نقدینگی ۱۴۹۰ هزار میلیارد تومانی در بهمن ماه ۹۶ خبر می‌دهد. براساس گزارش منتشر شده، نقدینگی در ۱۱ ماه رشدی معادل ۸/ ۱۸ درصد داشته است. آمارها نشان می‌دهد که مبلغ نقدینگی در بهمن ماه ۹۵، حدود ۱۲۱۱ هزار میلیارد تومان بوده و در ۱۱ ماه منتهی به بهمن ماه ۹۵، رشد ۱/ ۱۹ درصدی را تجربه کرده است.

در واقع اگرچه نقدینگی در بهمن ماه ۹۶ فاصله کمی با ۱۵۰۰ میلیارد تومان دارد و حدود ۲۷۹ هزار میلیارد تومان در یک سال (معادل ۲۳ درصد) رشد داشته، اما در مقایسه با سال قبل از آن، از سرعت رشد آن کاسته شده است. به‌این معنا که رشد نقطه به نقطه در بهمن ماه ۹۵، حدود ۱/ ۲۴درصد بوده که در بهمن ماه ۹۶ حدود ۱/ ۱ واحد درصد کاهش داشته است. البته رشد نقطه به نقطه نقدینگی در دی ماه ۹۶، ۳/ ۲۲ درصد بوده است که در بهمن ماه حدود ۷/ ۰ واحد درصد رشد را تجربه کرده است.

رشد بی‌سابقه نقدینگی به دو دلیل عمده افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی رخ داده است. این حجم بالای نقدینگی به یکی از مشکلات کنونی اقتصاد تبدیل شده است که سیاست‌گذار پولی سعی می‌کند با بالانگه داشتن نرخ بهره از خروج این منابع به سمت بازارهای دارایی مانند بازار ارز جلوگیری کند و همزمان سیاست‌های لازم را برای اصلاح نظام بانکی و کاهش رشد نقدینگی اجرایی کند.

نقدینگی دارای دو جزء اساسی «پول» و «شبه‌پول» است. پول مجموع اسکناس و مسکوکات در دست اشخاص و حساب‌های دیداری است و شبه‌پول همان حساب‌های غیردیداری شبکه بانکی است که از دو جزء حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری‌های مدت‌دار تشکیل شده است. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در بهمن ماه بخش پول به حدود ۱۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده و بخش شبه‌پول ۱۳۰۴ هزار میلیارد تومان را تشکیل می‌دهد.

از این آمارها می‌توان محاسبه کرد که در بهمن ماه سهم پول از کل نقدینگی ۴/ ۱۲ درصد و سهم شبه پول ۶/ ۸۷ درصد بوده است. آمار منتشر شده نشان می‌دهد که کمترین مقدار سهم پول از نقدینگی در مهر ماه ۹۶ رخ داده که حدود ۷/ ۱۱ درصدی را تجربه کرده بود. اما پس از آن در دو ماه آبان و آذر ماه با ۳/ ۰ واحد درصد افزایش به ۱۲ درصد رسیده و در بهمن ماه سهم ۳/ ۱۲ درصدی را تجربه کرده است.

در نتیجه با توجه به رشد مثبت سهم پول از مهر ماه تا پایان بهمن ماه، می‌توان گفت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص با افزایش روبه‌رو بوده است. محاسبات نشان می‌دهد این افزایش حدود ۵/ ۲۱ هزار میلیارد تومان بوده که احتمالا در بازارهای دیگر سرمایه‌گذاری شده است.

البته گزارش‌ها نشان می‌دهد که اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان بهمن ماه به حدود ۶/ ۳۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که رشد ۱۱ ماهه آن منفی ۱/ ۷ درصد بوده است. این در حالی است که رشد ۱۱ ماهه پول حدود ۷/ ۱۳ درصد بوده که در نتیجه در بازه مورد بررسی بر حجم سپرده‌های دیداری که شامل سپرده جاری و خالص چک است بیشتر از اسکناس در دست اشخاص افزوده شده است.

در ماه‌های اخیر با شدت گرفتن نوسانات بازار ارز این تاکید وجود داشت که سرگردانی نقدینگی و حجم بالای آن موجب شده تا یکی از راه‌های ورود، بازار ارز و تقاضا برای خرید دلار باشد. از این‌رو بانک مرکزی سیاست‌هایی همچون پیش فروش سکه و انتشار اوراق سپرده با سود ۲۰ درصد را از بهمن ماه در دستور کار قرار داد.

 علاوه براین آمارها نشان می‌دهند که رشد ۶ماهه پول در بهمن ماه ۸/ ۱۱ درصد بوده است که به نسبت دی ماه ۱/ ۱ واحد درصد کاهش داشته است. با این وجود روند رشد ۶‌ماهه پول نشان می‌دهد که در دی و بهمن به نسبت ماه‌های پیش از آن رشد قابل‌ملاحظه‌ای رخ داده است. این اتفاق در آمارهای نقطه به نقطه نیز قابل مشاهده است. در حالی که رشد نقطه به نقطه پول در آذرماه ۶/ ۱۲ درصد بوده است، در دی و بهمن به ترتیب به ۳/ ۱۹ درصد و ۷/ ۲۱ درصد رسیده است.

از سوی دیگر میزان شبه‌پول نیز در بهمن   به حدود ۱۳۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ رشد ۲/ ۲۳ درصدی داشته است. روند رشد نقطه به نقطه شبه‌پول نشان می‌دهد که این شاخص از شهریور تا بهمن در بازه ۷/ ۲۲ درصد تا ۳/ ۲۵درصد نوسان داشته و رشد آن در ۶ ماهه منتهی به بهمن حدود ۷/ ۸ درصد بوده است.

 

06-02

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  طلا در مسیر ارزانی


31 اردیبهشت 97

  طلا دوباره ۱۳۰۰ دلار را خواهد شکست؟


29 اردیبهشت 97

  علل کاهش شدید نرخ طلا به زیر ۱۳۰۰دلار


29 اردیبهشت 97

  طلای ۱۸عیار نزولی شد


27 اردیبهشت 97

  افزایش نرخ طلای جهانی از سرگرفته شد


26 اردیبهشت 97

  ناکامی طلای جهانی برای از سرگیری روند صعودی


5 اردیبهشت 97

  سکه طرح جدید ۴۰ هزار تومان ارزان شد


3 اردیبهشت 97

  پیش فروش سه ماهه سکه بسته شد


2 اردیبهشت 97

  طلا بالاتر می‌رود؟


1 اردیبهشت 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

کدام شرکت‌ها در ایران می‌مانند؟


مجمع واردات: فعالیت شرکت‌های مهمی که عمدتا بعد از توافق هسته‌ای وارد ایران شدند، با تصمیم اخیر دونالد ترامپ تحت‌تاثیر قرار گرفته است.

رشد ترانزیت کالا ادامه یافت


مجمع واردات: جدیدترین آمار ارائه شده از سوی سازمان راهداری نشان می‌دهد که ترانزیت ایران در سالی که گذشت توانست رشد خود را تثبیت کرده و در قیاس با سال قبل آماری قابل قبول به ثبت برساند.

توتال «قبرس» را جایگزین ایران کرد


مجمع واردات: شرکت توتال فرانسه چند روز پس از اعلام خروج احتمالی خود از ایران به دلیل تحریم های آمریکا گفته، به دنبال گسترش فعالیت های اکتشاف گاز خود در نزدیکی سواحل جنوبی قبرس و گرفتن یک مجوز حفاری اکتشافی دیگر است.

بهای دلار و یورو افزایش یافت


مجمع واردات: نرخ ۳۱ ارز از جمله دلار و یورو نسبت به روز گذشته افزایش و نرخ ۶ ارز از جمله پوند کاهش یافت، همچنین نرخ ۲ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

سهام آسیایی افت کرد


مجمع واردات: روز سه‌شنبه، درحالی‌که تقویت دلار باعث تضعیف تقاضا برای دارایی‌های بازارهای درحال ظهور شده است، سهام آسیایی افت کرد.
 

موج گرانی‌ در بازاری که «تحت کنترل» است!

موج گرانی‌ در بازاری که «تحت کنترل» است!


سه شنبه، 1 خرداد 1397
 

بن‌بست سوئیفت تکرارنمی‌شود

بن‌بست سوئیفت تکرارنمی‌شود


سه شنبه، 1 خرداد 1397
 

با ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت خودرو کاهش نمی‌یابد

با ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت خودرو کاهش نمی‌یابد


سه شنبه، 1 خرداد 1397
 

ظریف: برجام بیماری درحال مرگ است

ظریف: برجام بیماری درحال مرگ است


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397
 

لابی عربی برای رسیدن ترامپ به کاخ سفید

لابی عربی برای رسیدن ترامپ به کاخ سفید


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397

واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397
 

میلیاردرها به پول می‌رسند

میلیاردرها به پول می‌رسند


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397
 

زیان‌های ناشی از تحریم‌ها از عامل آن دریافت می‌شود؟

زیان‌های ناشی از تحریم‌ها از عامل آن دریافت می‌شود؟


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397
 

نقشه مسدودسازی تحریم‌ها

نقشه مسدودسازی تحریم‌ها


شنبه، 29 اردیبهشت 1397
 

تحقق رویای نفت 80 دلا‌ری

تحقق رویای نفت 80 دلا‌ری


شنبه، 29 اردیبهشت 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/