صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 51550صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتچهارشنبه، 22 فروردین 1397 - 16:15
ایستگاه جدید نقدینگی
مجمع واردات: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که حجم نقدینگی با ایستگاه ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی تنها ۱۰ هزار میلیارد تومان فاصله دارد و به احتمال زیاد در پایان سال ۹۶ از این ایستگاه نیز گذر کرده است.
  
مجمع واردات:

دنیای اقتصاد : گزارش بانک مرکزی از نقدینگی ۱۴۹۰ هزار میلیارد تومانی در بهمن ماه ۹۶ خبر می‌دهد. براساس گزارش منتشر شده، نقدینگی در ۱۱ ماه رشدی معادل ۸/ ۱۸ درصد داشته است. آمارها نشان می‌دهد که مبلغ نقدینگی در بهمن ماه ۹۵، حدود ۱۲۱۱ هزار میلیارد تومان بوده و در ۱۱ ماه منتهی به بهمن ماه ۹۵، رشد ۱/ ۱۹ درصدی را تجربه کرده است.

در واقع اگرچه نقدینگی در بهمن ماه ۹۶ فاصله کمی با ۱۵۰۰ میلیارد تومان دارد و حدود ۲۷۹ هزار میلیارد تومان در یک سال (معادل ۲۳ درصد) رشد داشته، اما در مقایسه با سال قبل از آن، از سرعت رشد آن کاسته شده است. به‌این معنا که رشد نقطه به نقطه در بهمن ماه ۹۵، حدود ۱/ ۲۴درصد بوده که در بهمن ماه ۹۶ حدود ۱/ ۱ واحد درصد کاهش داشته است. البته رشد نقطه به نقطه نقدینگی در دی ماه ۹۶، ۳/ ۲۲ درصد بوده است که در بهمن ماه حدود ۷/ ۰ واحد درصد رشد را تجربه کرده است.

رشد بی‌سابقه نقدینگی به دو دلیل عمده افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی رخ داده است. این حجم بالای نقدینگی به یکی از مشکلات کنونی اقتصاد تبدیل شده است که سیاست‌گذار پولی سعی می‌کند با بالانگه داشتن نرخ بهره از خروج این منابع به سمت بازارهای دارایی مانند بازار ارز جلوگیری کند و همزمان سیاست‌های لازم را برای اصلاح نظام بانکی و کاهش رشد نقدینگی اجرایی کند.

نقدینگی دارای دو جزء اساسی «پول» و «شبه‌پول» است. پول مجموع اسکناس و مسکوکات در دست اشخاص و حساب‌های دیداری است و شبه‌پول همان حساب‌های غیردیداری شبکه بانکی است که از دو جزء حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری‌های مدت‌دار تشکیل شده است. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در بهمن ماه بخش پول به حدود ۱۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده و بخش شبه‌پول ۱۳۰۴ هزار میلیارد تومان را تشکیل می‌دهد.

از این آمارها می‌توان محاسبه کرد که در بهمن ماه سهم پول از کل نقدینگی ۴/ ۱۲ درصد و سهم شبه پول ۶/ ۸۷ درصد بوده است. آمار منتشر شده نشان می‌دهد که کمترین مقدار سهم پول از نقدینگی در مهر ماه ۹۶ رخ داده که حدود ۷/ ۱۱ درصدی را تجربه کرده بود. اما پس از آن در دو ماه آبان و آذر ماه با ۳/ ۰ واحد درصد افزایش به ۱۲ درصد رسیده و در بهمن ماه سهم ۳/ ۱۲ درصدی را تجربه کرده است.

در نتیجه با توجه به رشد مثبت سهم پول از مهر ماه تا پایان بهمن ماه، می‌توان گفت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص با افزایش روبه‌رو بوده است. محاسبات نشان می‌دهد این افزایش حدود ۵/ ۲۱ هزار میلیارد تومان بوده که احتمالا در بازارهای دیگر سرمایه‌گذاری شده است.

البته گزارش‌ها نشان می‌دهد که اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان بهمن ماه به حدود ۶/ ۳۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که رشد ۱۱ ماهه آن منفی ۱/ ۷ درصد بوده است. این در حالی است که رشد ۱۱ ماهه پول حدود ۷/ ۱۳ درصد بوده که در نتیجه در بازه مورد بررسی بر حجم سپرده‌های دیداری که شامل سپرده جاری و خالص چک است بیشتر از اسکناس در دست اشخاص افزوده شده است.

در ماه‌های اخیر با شدت گرفتن نوسانات بازار ارز این تاکید وجود داشت که سرگردانی نقدینگی و حجم بالای آن موجب شده تا یکی از راه‌های ورود، بازار ارز و تقاضا برای خرید دلار باشد. از این‌رو بانک مرکزی سیاست‌هایی همچون پیش فروش سکه و انتشار اوراق سپرده با سود ۲۰ درصد را از بهمن ماه در دستور کار قرار داد.

 علاوه براین آمارها نشان می‌دهند که رشد ۶ماهه پول در بهمن ماه ۸/ ۱۱ درصد بوده است که به نسبت دی ماه ۱/ ۱ واحد درصد کاهش داشته است. با این وجود روند رشد ۶‌ماهه پول نشان می‌دهد که در دی و بهمن به نسبت ماه‌های پیش از آن رشد قابل‌ملاحظه‌ای رخ داده است. این اتفاق در آمارهای نقطه به نقطه نیز قابل مشاهده است. در حالی که رشد نقطه به نقطه پول در آذرماه ۶/ ۱۲ درصد بوده است، در دی و بهمن به ترتیب به ۳/ ۱۹ درصد و ۷/ ۲۱ درصد رسیده است.

از سوی دیگر میزان شبه‌پول نیز در بهمن   به حدود ۱۳۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ رشد ۲/ ۲۳ درصدی داشته است. روند رشد نقطه به نقطه شبه‌پول نشان می‌دهد که این شاخص از شهریور تا بهمن در بازه ۷/ ۲۲ درصد تا ۳/ ۲۵درصد نوسان داشته و رشد آن در ۶ ماهه منتهی به بهمن حدود ۷/ ۸ درصد بوده است.

 

06-02

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  سود ۲.۳میلیون تومانی خریداران سکه پیش‌فروشی بابت هرقطعه


28 مرداد 97

  رشد تقاضای طلا در بازارهای اروپایی


27 مرداد 97

  ده خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند؟ +اسامی


23 مرداد 97

  با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید


23 مرداد 97

  شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام اعلام شد


22 مرداد 97

  شفاف سازی بانک مرکزی درباره سکه‌های پیش‌فرشی


18 مرداد 97

  سقوط قیمت سکه به مرز ۳میلیون تومان


17 مرداد 97

  تحویل 2.6 میلیون سکه در بانک ملی آغاز شد


17 مرداد 97

  طلا تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟


16 مرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

«کارا» بزودی بازگشایی می‌شود


مجمع واردات: مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار وزارت کار (طرح تکاپو) از بازگشایی مجدد سامانه کارا برای ثبت نام از متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری خبرداد.

افزایش قیمت رسمی یورو


مجمع واردات: بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که طی آن نرخ ۱۴ ارز از جمله یورو نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۱۸ واحد پولی دیگر مانند پوند کاهش یافت؛ نرخ ۷ ارز از جمله دلار نیز ثابت ماند.

پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند


مجمع واردات: یک کارشناس سیاستگذاری حوزه سلامت اعتقاد دارد فرار مالیاتی پزشکان در حال حاضر حدود ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است.

دلار از "سنا" حذف شد!


مجمع واردات: متوسط قیمت دلار که به همراه چند ارز دیگر در سامانه نظام ارزی(سنا) به طور روزانه اعلام می‌شد، امروز در سامانه حذف شده است.

مردم: با محتکران مانند خائنان زمان جنگ برخورد شود


مجمع واردات: بیش از ۹۴ درصد از شرکت کنندگان در یک نظرسنجی اعتقاد دارند که محتکران مانند خائنان زمان جنگ هستند و باید مثل خائنان زمان جنگ با محتکران برخورد شود.
 

چوب «مجلس» لای چرخ «بانک مرکزی»

چوب «مجلس» لای چرخ «بانک مرکزی»


دوشنبه، 29 مرداد 1397
 

خطر قفل شدن مبادلات اقتصادی

خطر قفل شدن مبادلات اقتصادی


دوشنبه، 29 مرداد 1397
 

مرگ طبقه متوسط

مرگ طبقه متوسط


دوشنبه، 29 مرداد 1397
 

جزئیات خدمات سامانه روابط کار برای کارگران و کارفرمایان

جزئیات خدمات سامانه روابط کار برای کارگران و کارفرمایان


یکشنبه، 28 مرداد 1397
 

چرا ایران با ترامپ مذاکره نخواهد کرد؟

چرا ایران با ترامپ مذاکره نخواهد کرد؟


یکشنبه، 28 مرداد 1397

افزایش استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف در صادرات

افزایش استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف در صادرات


یکشنبه، 28 مرداد 1397
 

گام جدید آمریکا علیه ایران

گام جدید آمریکا علیه ایران


شنبه، 27 مرداد 1397
 

صادرات نفت ایران هیچگاه صفر نمی‌شود

صادرات نفت ایران هیچگاه صفر نمی‌شود


شنبه، 27 مرداد 1397
 

بورس جدی گرفته‌ نمی‌شود

بورس جدی گرفته‌ نمی‌شود


شنبه، 27 مرداد 1397
 

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم نفتی ایران

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم نفتی ایران


پنجشنبه، 25 مرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/