صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 51442صفحه نخست » اخبار برگزیده مجمع وارداتپنجشنبه، 2 فروردین 1397 - 14:55
تغییر رویه ضمانت‌نامه‌های تجار
تغییر رویه ضمانت‌نامه‌های تجارتسهیلات ضمانت‌نامه‌ای گمرک محدود شد. گمرک ایران در بخشنامه‌ای ورود کالای مشابه تولید داخل با تسهیلات ضمانت‌نامه‌ای گمرک را حذف کرد. این تصمیم با هدف حمایت از تولید داخل و بهبود فضای کسب‌وکار اخذ شده است.
  

دنیای اقتصاد : بر این اساس، کالاهایی که تعرفه آنها ۲۶ درصد به بالا است (اغلب کالاهای مصرفی و آن دسته از کالاها که تولید مشابه داخلی دارند)، نمی‌توانند از ضمانت‌نامه بانکی برای ترخیص کالای خود استفاده کنند.

اما این تسهیلات همچنان برای کالاهایی که به منظور تولید، وارد کشور می‌شوند و کالاهای اساسی و کالاهای مربوط به شرکت‌هایی که تحت عنوان فعالان مجاز اقتصادی شناخته می‌شوند، قابل استفاده است. از سوی دیگر در راستای توسعه صادرات غیرنفتی کالاهای صادراتی مشمول عوارض با تودیع ضمانت‌نامه با سررسید حداکثر یک‌ساله قابل ترخیص است.

تاریخچه تسهیلات ضمانت‌نامه‌ای گمرک

استفاده از تسهیلات ضمانت‌نامه‌ای در گمرک در سال‌های گذشته مرسوم بوده؛ اما در یک برهه زمانی (در سال ۹۲) با ابلاغ بخشنامه‌ای این تسهیلات به تمام کالاها اعم از مصرفی، سرمایه‌ای و واسطه‌ای تعلق گرفت. هدف آن هم تسهیل وتسریع درترخیص کالاهای وارداتی (واردات قطعی) و جبران کمبود نقدینگی فعالان اقتصادی (تولیدکنندگان، تجار و صاحبان کالا) بود.

در بخشنامه سال ۹۲، مهلت ضمانت‌نامه‌های بانکی ماخوذه با توجه به نوع کالاهای وارد شده به این صورت بود که برای مواد اولیه، ماشین‌آلات خط تولید، قطعات منفصله (CKD) و قطعات یدکی مورد نیاز واحدهای تولیدی ۶ (شش) ماه، برای لوازم و تجهیزات پزشکی، بیمارستانی، آزمایشگاهی، توانبخشی و انواع دارو و کالاهای اساسی شامل گندم، برنج، جو، کنجاله سویا، مرغ، گوشت، روغن، قند، شکر و ذرت دامی ۵ ماه، برای ماشین‌آلات راه‌سازی، تجهیزات کارگاهی و معدنی، مصالح ساختمانی، شیرآلات ساختمانی و لوازم بهداشتی ساختمان، لوازم و ماشین‌آلات کشاورزی، انواع آهن‌آلات و لوازم مهندسی ۴ ماه و برای کالاهای ساخته شده و آماده مصرف مانند انواع لاستیک خودرو، قطعات یدکی، انواع پارچه و منسوجات بافته شده ۳ ماه تعیین شده بود. اما در تبصره‌ای پذیرش ضمانت‌نامه بانکی برای کالاهای وارد شده مشمول اولویت دهم گروه کالاها همچنان ممنوع بود.

همچنین چنانچه واردکننده هریک ازکالاهای نامبرده در این بخشنامه، شرکت تعاونی یا شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار یا نماینده انحصاری یا رسمی محصولات مذکور بوده یا از خدمات کارگزاران (‌حق‌العمل کاران) گمرکی در ترخیص و انجام تشریفات گمرکی استفاده می‌کرد، یا در فهرست فعالان اقتصادی معتبر (تاییدشده ازسوی گمرک ایران) بود، با ارائه مدرک معتبر به مهلت‌های فوق یک ماه اضافه می‌شد.

از سوی دیگر تنها برخی از کالاها در گمرک تهران می‌توانستند از این امکانات استفاده کنند و مابقی کالاها حقوق ورودی را باید به‌صورت نقد تامین و پرداخت می‌کردند. البته این اقدام نیز به‌منظور تنظیم حجم عملیات گمرکی و ترخیص کالا و همچنین تشویق صاحبان کالا در استفاده از امکانات سایر گمرکات کشور صورت گرفت.

علاوه بر این، تمام گمرکات هم در بخشنامه سال ۹۲ گمرک ایران، از پذیرش ضمانت‌نامه‌های بانکی بابت کالاهایی که حقوق ورودی آنها کمتر از ۳۰۰ میلیون ریال بود، منع شدند (به استثنای دارو و مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید طبق پروانه بهره‌برداری معتبر واحد مربوطه). حال در بخشنامه دیگری که روز گذشته توسط گمرک ایران ابلاغ شده، محدودیت‌هایی برای تسهیلات ضمانت‌نامه‌ای گمرک در نظر گرفته شده است.

محدودیت‌های جدید ضمانت‌نامه‌ای

گمرک ایران در راستای حمایت از تولید و بهبود فضای کسب‌وکار، بخشنامه نحوه دریافت ضمانت‌نامه بانکی در سال ۱۳۹۷ را ابلاغ کرد که بر این اساس ورود کالای مشابه تولید داخل از تسهیلات دریافت ضمانت‌نامه‌ای حذف و دریافت ضمانت‌نامه بانکی از واردات خودرو از ابتدای سال ۱۳۹۷ ممنوع شده است.

براساس‌ این بخشنامه، در راستای حمایت از تولید و بهبود فضای کسب‌وکار و با توجه به بند (ت) ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید و به استناد ماده (۶) قانون امور گمرکی، به‌منظور تسهیل و تسریع در ترخیص کالاها و جبران نقدینگی بخش تولید اجازه داده می‌شود از ابتدای سال ۱۳۹۷ ضمن رعایت دقیق قوانین و مقررات براساس شرایط مذکور در بخشنامه، بابت حقوق قانونی کالای مربوطه حسب درخواست صاحب کالا، اظهارکننده یا نماینده قانونی ایشان ضمانت‌نامه بانکی معتبر و مطابق با فرم مورد قبول گمرک ایران اخذ کنند. در بند (ت) ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر به گمرک ایران اجازه داده شده تا کالاهای وارد شده را با یکسری شرایط ترخیص کنند.

اول با حداقل اسناد و تعهدات ارائه اصل اسناد ظرف مدت سه ماه و با رعایت سایر مقررات. دوم با اخذ ضمانت‌نامه بانکی، بیمه‌نامه، هرگونه اوراق بهادار یا نگهداری بخشی از کالا و اموال و سایر وثایق و تضمین‌های معتبر به تشخیص گمرک ایران حداکثر به مدت یک سال برای حقوق ورودی و سوم کالاهای وارد شده را که یک بار مجوز سازمان ملی استاندارد ایران دریافت کرده باشند در موارد بعدی (همان کالا با همان مشخصات) با تایید سازمان مذکور بدون نیاز به اخذ مجوز مجدد سازمان ملی استاندارد ایران و با رعایت سایر مقررات.

همچنین در ماده ۶ قانون امور گمرکی نیز چنین آمده است: «واردات قطعی کالا مستلزم پرداخت حقوق ورودی متعلقه است. گمرک می‌تواند کالای متعلق به وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی را مشروط بر اینکه جنبه تجاری نداشته باشد با تعهد مسوولان مالی سازمان مربوطه با تعیین مهلت و کالای متعلق به سایر اشخاص را با اخذ ضمانت‌نامه بانکی و تعیین مهلتی که حداکثر بیش از یک‌سال نباشد برای پرداخت حقوق ورودی به‌طور قطعی ترخیص کند.»

براساس این بخشنامه، اخذ ضمانت‌نامه بانکی معتبر برای مواد اولیه واحدهای تولیدی، ماشین‌آلات خط تولید، قطعات منفصله (CKD) و قطعات یدکی مورد نیاز کارخانه‌های تولیدی، شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالان مجاز اقتصادی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی، بیمارستانی، توانبخشی، تجهیزات کارگاهی، معدنی و همچنین برای کالاهای اساسی (شامل گندم، برنج، شکر، جو، کنجاله، ذرت دامی، روغن و کره) با سررسید حداکثر ۱۵ بهمن ۹۷ تعیین شده است. تشخیص کالاهای وارد شده‌ای که تحت عنوان مواد اولیه برای واحدهای تولیدی اظهار می‌شوند، با مدیر یا معاون امور گمرکی هر یک از گمرکات اجرایی است.

همچنین در راستای حمایت از تولیدات داخلی آن دسته از کالاهای وارداتی که دارای حقوق ورودی بالای ۲۶ درصد هستند، مشمول استفاده از این تسهیلات نیستند که واردات خودرو نیز مشمول این بند است. کالاهای اساسی یادشده و فصل ۹۸ فهرست منظم به کتاب مقررات صادرات و واردات از این بند مستثنی است.

برمبنای این بخشنامه حقوق ورودی برای ترخیص قطعی کلیه کالاهای واردشده به استثنای موارد مطرح‌شده(کالاهایی که می‌توانند از تسهیلات ضمانت‌نامه‌ای استفاده کنند) الزاما به‌صورت نقدی دریافت خواهد شد.

علاوه بر این، آن دسته از شرکت‌هایی که تحت عنوان فعالان اقتصادی مجاز شناخته می‌شوند، می‌توانند در هر موقع از سال نسبت به ارائه ضمانت‌نامه بانکی با سررسید حداکثر یک‌ساله بابت حقوق ورودی کالاهای نامبرده، اقدام کنند. فعالان اقتصادی مجاز هرسال از سوی گمرک ایران اعلام می‌شوند. انتخاب آنها نیز با توجه به فاکتورهایی در سایت گمرک قرار دارد، صورت می‌پذیرد. این واحدها هم تولیدی و هم صادراتی هستند و واردات کالا برای آنها از مسیر سبز و تنها به‌صورت کنترل سیستمی صورت می‌گیرد.

برای این دسته از فعالان اقتصادی هرگونه محدودیت گمرکی نیز اعمال نمی‌شود. همچنین براساس این بخشنامه، در راستای توسعه صادرات غیرنفتی کالاهای صادراتی مشمول عوارض با تودیع ضمانت‌نامه با سررسید حداکثر یک‌ساله قابل ترخیص است. دریافت ضمانت‌نامه بانکی در گمرکات کشور نیز به‌صورت سیستمی است و الکترونیکی انجام می‌شود. همچنین اخذ ضمانت‌نامه برای مالیات ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها ممنوع است.

 

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  طلا در مسیر ارزانی


31 اردیبهشت 97

  طلا دوباره ۱۳۰۰ دلار را خواهد شکست؟


29 اردیبهشت 97

  علل کاهش شدید نرخ طلا به زیر ۱۳۰۰دلار


29 اردیبهشت 97

  طلای ۱۸عیار نزولی شد


27 اردیبهشت 97

  افزایش نرخ طلای جهانی از سرگرفته شد


26 اردیبهشت 97

  ناکامی طلای جهانی برای از سرگیری روند صعودی


5 اردیبهشت 97

  سکه طرح جدید ۴۰ هزار تومان ارزان شد


3 اردیبهشت 97

  پیش فروش سه ماهه سکه بسته شد


2 اردیبهشت 97

  طلا بالاتر می‌رود؟


1 اردیبهشت 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

کدام شرکت‌ها در ایران می‌مانند؟


مجمع واردات: فعالیت شرکت‌های مهمی که عمدتا بعد از توافق هسته‌ای وارد ایران شدند، با تصمیم اخیر دونالد ترامپ تحت‌تاثیر قرار گرفته است.

رشد ترانزیت کالا ادامه یافت


مجمع واردات: جدیدترین آمار ارائه شده از سوی سازمان راهداری نشان می‌دهد که ترانزیت ایران در سالی که گذشت توانست رشد خود را تثبیت کرده و در قیاس با سال قبل آماری قابل قبول به ثبت برساند.

توتال «قبرس» را جایگزین ایران کرد


مجمع واردات: شرکت توتال فرانسه چند روز پس از اعلام خروج احتمالی خود از ایران به دلیل تحریم های آمریکا گفته، به دنبال گسترش فعالیت های اکتشاف گاز خود در نزدیکی سواحل جنوبی قبرس و گرفتن یک مجوز حفاری اکتشافی دیگر است.

بهای دلار و یورو افزایش یافت


مجمع واردات: نرخ ۳۱ ارز از جمله دلار و یورو نسبت به روز گذشته افزایش و نرخ ۶ ارز از جمله پوند کاهش یافت، همچنین نرخ ۲ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

سهام آسیایی افت کرد


مجمع واردات: روز سه‌شنبه، درحالی‌که تقویت دلار باعث تضعیف تقاضا برای دارایی‌های بازارهای درحال ظهور شده است، سهام آسیایی افت کرد.
 

موج گرانی‌ در بازاری که «تحت کنترل» است!

موج گرانی‌ در بازاری که «تحت کنترل» است!


سه شنبه، 1 خرداد 1397
 

بن‌بست سوئیفت تکرارنمی‌شود

بن‌بست سوئیفت تکرارنمی‌شود


سه شنبه، 1 خرداد 1397
 

با ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت خودرو کاهش نمی‌یابد

با ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت خودرو کاهش نمی‌یابد


سه شنبه، 1 خرداد 1397
 

ظریف: برجام بیماری درحال مرگ است

ظریف: برجام بیماری درحال مرگ است


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397
 

لابی عربی برای رسیدن ترامپ به کاخ سفید

لابی عربی برای رسیدن ترامپ به کاخ سفید


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397

واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397
 

میلیاردرها به پول می‌رسند

میلیاردرها به پول می‌رسند


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397
 

زیان‌های ناشی از تحریم‌ها از عامل آن دریافت می‌شود؟

زیان‌های ناشی از تحریم‌ها از عامل آن دریافت می‌شود؟


دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397
 

نقشه مسدودسازی تحریم‌ها

نقشه مسدودسازی تحریم‌ها


شنبه، 29 اردیبهشت 1397
 

تحقق رویای نفت 80 دلا‌ری

تحقق رویای نفت 80 دلا‌ری


شنبه، 29 اردیبهشت 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/