صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 51291صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتچهارشنبه، 16 اسفند 1396 - 15:10
کاهش کیفیت خوراک کارگری
نماینده کارگران در جلسات مزد۹۷، با اشاره به کاهش سهم مواد خوراکی درمعیشت خانوار از ۲۷درصد در سال۹۵ به ۲۴.۵ درصد در سال جاری خبر داد.
  

فرامرز توفیقی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آخرین وضعیت تعیین هزینه معیشت به عنوان معیاری برای تعیین دستمزد سال ۹۷ کارگران گفت: واقعیت این است که مذاکره درباره هزینه معیشت که سهم درمان آن با واریز به خزانه (بند ز تبصره ۷ بودجه) قربانی شود، سخت است.

نماینده جامعه کارگری در جلسات دستمزد ۹۷ ادامه داد: وقتی دولت با طرح نظام سلامت شعار بهره مندی اقشار آسیب پذیر از نعمت درمان، بدون تحمیل هزینه مالی به معیشت خانوار، را می دهد، بسیار خوب است و قطعا استقبال می شود؛ اما نکته قابل توجه اینکه در نظام سلامت علاوه بر «درمان»، «پیشگیری» نیز هدفگذاری شده بود اما شواهدی که دال بر «پیشگیری» باشد، مشاهده نمی کنیم.

توفیقی با بیان اینکه از طرفی کیفیت مواد غذایی از نظر آسیب پذیری سلامت جامعه رو به کاهش و هشدار دهنده است، گفت: کمبود نظارت بر مواد غذایی، افزایش هزینه های سبد، کاهش سهم اقلام خوراکی در سبد معیشت و به تبع آن کوچک شدن سفره اقشار آسیب پذیر جامعه بسیار مشهود است چراکه جامعه کارگری برای تامین معیشت حداقلی، هزینه سبد خود را به کمترین میزان تقلیل داده است.

کاهش سهم مواد خوراکی برای جبران هزینه‌های مسکن و درمان

وی با اشاره به اینکه کوچک تر شدن سفره کارگر بیش از این امکان ندارد گفت: امروز کارگر سلامتی خود را با کاهش هزینه معیشت معامله می کند تا بتواند سایر هزینه‌های سبد معیشت یعنی مسکن، درمان، حمل و نقل، تحصیل فرزندان، آب و برق و گاز و سایر هزینه های خود را جبران کند.

توفیقی افزود: در همین شرایط نرخ جمعیت آوری کاهش پیدا کرده، بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش پیدا کرده و به رغم اعلام افزایش سن امید به زندگی، اما میانگین سن مرگ به دهه سوم و چهارم زندگی کاهش پیدا کرد. این آمار ناشی از تغذیه اشتباه و استفاده از مواد غذایی کم کیفیت با هدف کم کردن هزینه اقلام خوراکی در سبد معیشت است.

جای خالی کارگران در طرح سلامت

نماینده کارگران در جلسات کارشناسی مزد۹۷ با بیان اینکه سال گذشته با موافقت و تصویب شواری عالی کار، حداقل هزینه معیشت برای اقشار آسیب پذیر جامعه ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شد گفت: دریافتی بخش قابل توجهی از کارگران کمتر از این رقم است. در این شرایط چرا باید سهم درمان کارگر به حساب خزانه واریز شود؟ این سوال مطرح می شود که اگر به استناد بند ز تبصره ۷ قانون بودجه، سهم درمان کارگر به حساب خزانه واریز می شود، آیا در بیمارستانهای دولتی هزینه درمان کارگر رایگان است؟ در این شرایط که یکبار سهم درمان از حقوق کارگر کسر می شود و یکبار هم در صورت بیماری باید فرانشیز پرداخت کند، نشان می دهد طرح نظام سلامت آسیب پذیر است.

وی با بیان اینکه با تحمیل هزینه های اضافی و از طرفی کاهش هزینه معیشت، انگیزه ای برای مذاکره در خصوص استخراج سبد معیشت ۹۶ و به تبع آن چانه زنی برای دستمزد ۹۷ در بین جامعه کارگری وجود ندارد، گفت: انتظار این بود، پیش از اجرای طرح ملی سلامت سه جانبه گرایی رعایت می شد و نمایندگان کارگری نظرات و نقاط ضعف این طرح را از منظر خود اعلام می کردند.

دولت صدای اعتراض کارگران برای واریز سهم درمان به حساب خزانه را نشنید!

توفیقی افزود: اکنون، در شرایطی که دولت سه جانبه گرایی را در طرح مهمی چون نظام سلامت رعایت نکرد، نمی توان انتظار داشت، نمایندگان کارگری و کارفرمایی به عنوان دو ضلع شرکای اجتماعی بر سر میز شورای عالی کار به عنوان عالی ترین رکن سه جانبه گرایی بنشینند.

این فعال صنفی کارگری ادامه داد: انتظار جامعه کارگری از آقای نوبخت به عنوان سخنگوی دولت این بود که صراحتا اعلام می کرد، دولت اعتراض جامعه کارگری در خصوص بند (ز) تبصره (۷) لایحه بودجه را شنیده است و این موضوع قابل بررسی خواهد بود. اگر چنین اظهاراتی از نمایندگان دولت شنیده می شد، رعایت سه جانبه گرایی برای جامعه کارگری و کارفرمایی قابل باور بود.

محاسبات هزینه معیشت ۹۶ نهایی شده است

توفیقی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره آخرین مذاکرات انجام شده بین شرکای اجتماعی در خصوص تعیین دستمزد ۹۷ گفت: متغیرها و محاسبات در خصوص سبد معیشت به عنوان یکی از معیارهای مهم و تاثیر گذار در دستمزد آماده و نهایی شده است.

وی با تاکید بر کاهش متوسط جمعیت خانواده از ۳.۵ نفر به ۳.۳ نفر بر اساس آمار نفوس و مسکن سال ۹۵ گفت: با توجه به کوچک شدن نرخ جمعیت خانوار و از طرفی به دلیل افزایش قیمت‌های سایر مولفه‌های غیرخوراکی تاثیر گذار در سبد معیشت، خانوار به «ارزان خری‌» روی آورده به همین دلیل «سهم خوراکی و آشامیدنی» سبد معیشت از ۲۷ درصد در سال گذشته، با کاهش ۲.۵ درصدی به ۲۴.۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

نماینده کارگران در جلسات کارشناسی دستمزد ۹۷ با اشاره به سهم ۷۵.۵ درصدی اقلام غیرخوراکی مانند هزینه مسکن، درمان، تحصیل و غیره در سبد معیشت خانوار ادامه داد: محاسبه سهم ۲۴.۵ درصدی سهم خوراکی و آشامیدنی سبد معیشت خانوار بر مبنای محاسبات آمارهای رسمی مرکز آمار و جدول شماره ۴۱ بانک مرکزی است.

 

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  دارندگان سکه‌های پیش‌فروشی بخوانند


27 خرداد 97

  دلیل گرانی سکه


24 خرداد 97

  ایرانیان در مدت ۶ ماه ٦٠ تن طلا خریدند


23 خرداد 97

  مقایسه سود سکه‌های پیش‌فروش و سود بانکی+ جدول


23 خرداد 97

  طلا از صعود افتاد


22 خرداد 97

  سرمایه‌گذاری در صندوق طلا به جای سکه‌های خانگی


20 خرداد 97

  دلایل گرانی این روزهای سکه


13 خرداد 97

  پیش‌بینی ارزانی برای طلا


12 خرداد 97

  سکه از 92 تا امروز چقدر گران شد؟


9 خرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

زیر و بم کمپین تحریم خرید


مجمع واردات: از روز گذشته هشتگی در فضای مجازی از سوی برخی چهره‌های مشهور و مردم عادی با مضمون «نه به خرید» داغ شد.

سناریوهای مقابله با اقدامات ترامپ


مجمع واردات: متاسفانه میزان اثرگذاری اقتصاد آمریکا بر اقتصاد جهانی فراتر از اندازه‌ای است که اقتصاد ایران بتواند یک‌تنه با آن مقابله کند.

سقوط سنگین بهای نفت آمریکا


مجمع واردات: روز دوشنبه، پس از این که با بالا گرفتن تنش‌های تجاری بین پکن و واشنگتن، چین تهدید کرد بر واردات نفت آمریکا تعرفه وضع خواهد کرد، قیمت نفت خام این کشور به شدت سقوط کرد.

«ایران خودرو» عذرخواهی کرد


مجمع واردات: مراجعه گسترده متقاضیان برای خرید مرحله دوم فروش محصولات ایران خودرو سایت فروش این شرکت را با کندی مواجه کرد.

۱.۴ میلیون فقره چک در اردیبهشت برگشت خورد


مجمع واردات: بالغ بر ۱.۴ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بـر ١٣٩ هزار میلیارد ریال، در اردیبهشت ماه ١٣٩٧ در کل کشور برگشت داده شد که نسبت بـه ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ ۴۹.۶ و ۵۵.۱ درصد افزایش داشته است.
 

نفت سقوط کرد

نفت سقوط کرد


دوشنبه، 28 خرداد 1397
 

آیا مسکن حباب دارد؟

آیا مسکن حباب دارد؟


دوشنبه، 28 خرداد 1397
 

تصمیم جدید دولت برای واردکنندگان

تصمیم جدید دولت برای واردکنندگان


دوشنبه، 28 خرداد 1397
 

ادعاهای جدید ترامپ علیه ایران

ادعاهای جدید ترامپ علیه ایران


یکشنبه، 27 خرداد 1397
 

سامانه جدید برای معاملات ارزی

سامانه جدید برای معاملات ارزی


یکشنبه، 27 خرداد 1397

سه سناریوی احتمالی برای نتیجه نشست اوپک

سه سناریوی احتمالی برای نتیجه نشست اوپک


یکشنبه، 27 خرداد 1397
 

پاسخ فوری ایران به توئیت نفتی ترامپ

پاسخ فوری ایران به توئیت نفتی ترامپ


پنجشنبه، 24 خرداد 1397
 

تقارن اطلاعات؛ کلید معامله امن با چک

تقارن اطلاعات؛ کلید معامله امن با چک


پنجشنبه، 24 خرداد 1397
 

هزینه‌های جاری با گرانی دلار جبران شد

هزینه‌های جاری با گرانی دلار جبران شد


چهارشنبه، 23 خرداد 1397
 

اوپک با افزایش تولید موافقت خواهد کرد

اوپک با افزایش تولید موافقت خواهد کرد


چهارشنبه، 23 خرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/