صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 49625صفحه نخست » اخبار و رویدادهای مجمع وارداتشنبه، 15 مهر 1396 - 11:10
خبرگزاری فارس :
حجم ۱۰ میلیارد دلاری قاچاق در برابر تجارت قانونی ۵۰ میلیارد دلاری
مجمع واردات: رئیس مجمع واردات گفت: باید از واردات قانونی حمایت شود چرا که هر لحظه قابل مدیریت شدن است و هر جا که تشخیص داده شود با منافع تولید مغایر است می‌توان از طریق ابزارهای تعرفه‌ای آن را به نقطه تعادل بازگرداند.
  

مجمع واردات:

علیرضا مناقبی، رئیس مجمع واردات در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس اظهار داشت: واردات، در همه جای دنیا،یک  بخش تجارت خارجی است و هیچ کشوری، آن را حذف نکرده است. بلکه همه به دنبال آن هستند که واردات را در راستای منافع ملی خود جهت دهی کنند.

وی افزود: اما نکته اساسی این است که واردات، یک عقبه‌‌ای دارد و جهت دهی به آن، صرفا با سیاستگذاری های دستوری در حوزه تجارت خارجی محقق نمی شود، بلکه ریشه اصلی واردات، نیاز مردم و تقاضای مصرف کننده است و اگر به نیاز مردم به عنوان مهمترین شاخص سیاست‌گذاری توجه نشود، در واقع از اصول حمایت از حقوق مصرف کننده تخطی کرده‌ایم.

مناقبی اظهار داشت: وقتی بازار، متقاضی یک کالا است، چاره ای وجود ندارد جز اینکه آن کالا تهیه و عرضه شود و در این میان یا تولیدکننده داخلی باید آن را تولید و عرضه کند، یا اینکه باید از بازارهای خارجی تامین شود و در صورت عدم وجود تولیدکننده داخلی، سیاست‌گذاران صنعت و تجارت خارجی دو راه بیشتر ندارند. یا اجازه دهند کالا به صورت قانونی و تحت نظارت و مدیریت وارد کشور شود یا اینکه بازار کشور را به قاچاقچیان وکالاهای فاقد نظارت و استاندارد واگذارکنند.

رئیس مجمع واردات گفت: علی رغم همه تلاش‌ هایی که در راستای محدودسازی قاچاق در کشور ما صورت گرفته، اعم از فعالیت های انتظامی، قضایی و جزایی، آمارها حکایت از آن دارد که حدود 10 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد می شود و این برای کشوری که جمع سطح تجارت خارجی آن حدود50 میلیارد دلار است، تاسف بار است.

وی افزود: کسی منکر فعالیت‌‌های ستاد مبارزه با قاچاق نیست و اتفاقا این ستاد در سال های اخیر با اتخاذ رویکردهای پیشگیرانه و تسهیل گری اقتصادی، توانسته بازار را از آسیب حجم گسترده ای از قاچاق رهایی بخشد، ولی نکته اساسی این است که بازهم برای تجارت 50 میلیاردی ایران، واردات 10 میلیارد دلار کالا به صورت قاچاق، عدد بسیار بزرگی است.

به گفته رئیس مجمع واردات، تجربه دنیا نشان داده که یکی از موثرترین روش های مقابله با قاچاق، حمایت از واردات قانونی است. ولی متاسفانه در کشور ما این پیام کلیدی، با توجیه و بهانه حمایت از تولید داخل، چندان مورد اعتنا قرار نمی گیرد. این در صورتی است که دقیقا این پیام، مبتنی بر حمایت از صنعت و تولید داخلی است.

مناقبی تصریح کرد: دلیل این ادعا روشن است، چرا که واردات رسمی و قانونی، هر لحظه قابل مدیریت شدن است و هر جا که تشخیص داده شود که با منافع تولید مغایر است، می توان از طریق ابزارهای تعرفه ای، آن را به نقطه تعادل بازگرداند ولی آنچه که دشمن تولید است، شیوع پدیده شوم قاچاق است.

وی ادامه داد: واقعیتی که تجربه دنیا بر آن صحه می گذارد آن است که با محدود سازی واردات رسمی و تحت نظارت، مصرف کاهش پیدا نمی کند. بلکه تنها عقربه های گمرک را وادار کرده‌ایم که واردات را کم نشان دهد.

رئیس مجموع واردات گفت: با شیوع قاچاق و حذف سازمان های نظیر سازمان استاندارد، سازمان غذا و دارو،  وزارت جهاد کشاورزی و ... از فرایند واردات، نه تنها سلامت مردم مورد مخاطره قرار می گیرد، بلکه احساس امنیت و اطمینان خاطر جامعه نسبت به دولتمردان نیز کاهش پیدا می کند.

به گفته مناقبی، محدودسازی واردات اقلام مورد تقاضای مردم، علاوه بر آسیب های بالا، نتیجه ای که به دنبال دارد این است که با حذف واردکنندگان شناسنامه دار و واگذاری بازار به قاچاقچی، امکان برنامه ریزی و تصمیم سازی را از سیاستگذاران تولید و تجارت سلب کرده ایم.

وی افزود: آمار سال گذشته نشان می دهد از حدود 43 میلیارد دلار واردات، 10 تا 15 درصد آن یعنی حدود  6 میلیارد دلار کالای مصرفی وارد کشور شده ولی وقتی آن 10 میلیارد دلار قاچاق را هم به آن اضافه کنیم، می بینیم که بازار ایران، یک بازار بزرگ و نزدیک به 20 میلیارد دلاری است که به دلیل عدم شفافیت، سیاستگذاری ها برای مدیریت آن، ابتر می ماند.

مناقبی تصریح کرد: بنابراین بهتر است سیاستگذاران تجارت خارجی در کنار حمایت از تولید داخل، موضوع رفع نیاز مصرف کنندگان را جزء اولویت های اساسی خود قلمداد کنند و اجازه دهند شرایط اولیه برای سیطره شفافیت در بازار فراهم شود.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  توقف نوروزی حراج سکه بهار آزادی


28 اسفند 96

  بهای طلا کاهش یافت


26 اسفند 96

  بهای طلا کاهش یافت


22 اسفند 96

  آغاز معاملات ثانویه دومین صندوق طلا از امروز در بورس کالا


19 اسفند 96

  طلا برنده نهایی جنگ تجاری در جهان


19 اسفند 96

  کاهش روز به روز بهای طلا در بازار جهانی


10 اسفند 96

  ادامه کاهش بهای طلا در بازار جهانی


9 اسفند 96

  تداوم حراج سکه در بانک کارگشایی


7 اسفند 96

  بزرگترین دارندگان ذخایر طلای جهان


7 اسفند 96
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

جایگزین خرید در بازار ویلا


بازار نوروزی معاملات «ویلا» در استان‌های شمالی، تحت‌تاثیر ذائقه جدید متقاضیان با تغییر چهره نسبت به دوره‌های قبل مواجه شد.

مبارزه باید به سمت قاچاق کلان برود


معاون برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: تا سال ۱۳۹۲ بیش از ۹۰ درصد کشفیات به پرونده‌های زیر ۱۰ میلیون تومان مربوط می‌شد اما خواست مسئولان این بوده که از مبارزه با قاچاق خرد به ...

هزینه تماس و پیامک هنگام پرواز چقدر است؟


در کنار استفاده از سرویس رومینگ بین‌المللی هنگام حضور در کشورهای خارجی، یکی دیگر از موارد استفاده از رومینگ، در طول پرواز است؛ زمانی که هواپیما بلند شده و شما هنوز به مقصد مورد خود نرسیده‌اید. در چنین شرایطی اپراتورهای همراه ...

با خیال راحت در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنید


کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در حال حاضر فعالیت موسسات غیرمجاز ساماندهی شده و تمام بانک ها و موسسات فعال در ایران تحت نظارت قرار دارند و جای هیچگونه نگرانی برای مشتریان و کارکنان بانک‌ها وجود ندارد.

بانک‌ها 2 ماهه 300 میلیارد تومان ملک فروختند


معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی در باره آزاد سازی اموال مازاد بانک ها گفت: از ۱۰ دی امسال تا ۱۲ اسفند ۱۵ هزار میلیارد ریال از سهام شرکت ها و ۳ هزار میلیارد ریال از املاک بانک ها آزاد شد.
 

تغییر رویه ضمانت‌نامه‌های تجار

تغییر رویه ضمانت‌نامه‌های تجار


پنجشنبه، 2 فروردین 1397
 

۱۴۹هزار چک برگشت خورد

۱۴۹هزار چک برگشت خورد


سه شنبه، 29 اسفند 1396
 

ماراتون تعیین حداقل دستمزد سال 97

ماراتون تعیین حداقل دستمزد سال 97


دوشنبه، 28 اسفند 1396
 

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت


دوشنبه، 28 اسفند 1396
 

هفت تحول مهم اقتصادی جهان در سال۹۶

هفت تحول مهم اقتصادی جهان در سال۹۶


دوشنبه، 28 اسفند 1396

حسن روحانی سال ۹۷ را نامگذاری کرد

حسن روحانی سال ۹۷ را نامگذاری کرد


دوشنبه، 28 اسفند 1396
 

جلسه دستمزد کارگران، باز هم بدون نتیجه

جلسه دستمزد کارگران، باز هم بدون نتیجه


یکشنبه، 27 اسفند 1396
 

سرنوشت بازارهای نفت به کجا ختم می شود؟

سرنوشت بازارهای نفت به کجا ختم می شود؟


یکشنبه، 27 اسفند 1396
 

اقتصاد ایران، تحت تأثیر چه شوک‌هایی بوده است؟

اقتصاد ایران، تحت تأثیر چه شوک‌هایی بوده است؟


یکشنبه، 27 اسفند 1396
 

مصوبه جدید دولت برای تهاتر بدهی مالیاتی

مصوبه جدید دولت برای تهاتر بدهی مالیاتی


یکشنبه، 27 اسفند 1396
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: رکورد درآمدهای گمرکی ایران شکسته شد