صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 49625صفحه نخست » اخبار و رویدادهای مجمع وارداتشنبه، 15 مهر 1396 - 15:40
خبرگزاری فارس :
حجم ۱۰ میلیارد دلاری قاچاق در برابر تجارت قانونی ۵۰ میلیارد دلاری
مجمع واردات: رئیس مجمع واردات گفت: باید از واردات قانونی حمایت شود چرا که هر لحظه قابل مدیریت شدن است و هر جا که تشخیص داده شود با منافع تولید مغایر است می‌توان از طریق ابزارهای تعرفه‌ای آن را به نقطه تعادل بازگرداند.
  

مجمع واردات:

علیرضا مناقبی، رئیس مجمع واردات در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس اظهار داشت: واردات، در همه جای دنیا،یک  بخش تجارت خارجی است و هیچ کشوری، آن را حذف نکرده است. بلکه همه به دنبال آن هستند که واردات را در راستای منافع ملی خود جهت دهی کنند.

وی افزود: اما نکته اساسی این است که واردات، یک عقبه‌‌ای دارد و جهت دهی به آن، صرفا با سیاستگذاری های دستوری در حوزه تجارت خارجی محقق نمی شود، بلکه ریشه اصلی واردات، نیاز مردم و تقاضای مصرف کننده است و اگر به نیاز مردم به عنوان مهمترین شاخص سیاست‌گذاری توجه نشود، در واقع از اصول حمایت از حقوق مصرف کننده تخطی کرده‌ایم.

مناقبی اظهار داشت: وقتی بازار، متقاضی یک کالا است، چاره ای وجود ندارد جز اینکه آن کالا تهیه و عرضه شود و در این میان یا تولیدکننده داخلی باید آن را تولید و عرضه کند، یا اینکه باید از بازارهای خارجی تامین شود و در صورت عدم وجود تولیدکننده داخلی، سیاست‌گذاران صنعت و تجارت خارجی دو راه بیشتر ندارند. یا اجازه دهند کالا به صورت قانونی و تحت نظارت و مدیریت وارد کشور شود یا اینکه بازار کشور را به قاچاقچیان وکالاهای فاقد نظارت و استاندارد واگذارکنند.

رئیس مجمع واردات گفت: علی رغم همه تلاش‌ هایی که در راستای محدودسازی قاچاق در کشور ما صورت گرفته، اعم از فعالیت های انتظامی، قضایی و جزایی، آمارها حکایت از آن دارد که حدود 10 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد می شود و این برای کشوری که جمع سطح تجارت خارجی آن حدود50 میلیارد دلار است، تاسف بار است.

وی افزود: کسی منکر فعالیت‌‌های ستاد مبارزه با قاچاق نیست و اتفاقا این ستاد در سال های اخیر با اتخاذ رویکردهای پیشگیرانه و تسهیل گری اقتصادی، توانسته بازار را از آسیب حجم گسترده ای از قاچاق رهایی بخشد، ولی نکته اساسی این است که بازهم برای تجارت 50 میلیاردی ایران، واردات 10 میلیارد دلار کالا به صورت قاچاق، عدد بسیار بزرگی است.

به گفته رئیس مجمع واردات، تجربه دنیا نشان داده که یکی از موثرترین روش های مقابله با قاچاق، حمایت از واردات قانونی است. ولی متاسفانه در کشور ما این پیام کلیدی، با توجیه و بهانه حمایت از تولید داخل، چندان مورد اعتنا قرار نمی گیرد. این در صورتی است که دقیقا این پیام، مبتنی بر حمایت از صنعت و تولید داخلی است.

مناقبی تصریح کرد: دلیل این ادعا روشن است، چرا که واردات رسمی و قانونی، هر لحظه قابل مدیریت شدن است و هر جا که تشخیص داده شود که با منافع تولید مغایر است، می توان از طریق ابزارهای تعرفه ای، آن را به نقطه تعادل بازگرداند ولی آنچه که دشمن تولید است، شیوع پدیده شوم قاچاق است.

وی ادامه داد: واقعیتی که تجربه دنیا بر آن صحه می گذارد آن است که با محدود سازی واردات رسمی و تحت نظارت، مصرف کاهش پیدا نمی کند. بلکه تنها عقربه های گمرک را وادار کرده‌ایم که واردات را کم نشان دهد.

رئیس مجموع واردات گفت: با شیوع قاچاق و حذف سازمان های نظیر سازمان استاندارد، سازمان غذا و دارو،  وزارت جهاد کشاورزی و ... از فرایند واردات، نه تنها سلامت مردم مورد مخاطره قرار می گیرد، بلکه احساس امنیت و اطمینان خاطر جامعه نسبت به دولتمردان نیز کاهش پیدا می کند.

به گفته مناقبی، محدودسازی واردات اقلام مورد تقاضای مردم، علاوه بر آسیب های بالا، نتیجه ای که به دنبال دارد این است که با حذف واردکنندگان شناسنامه دار و واگذاری بازار به قاچاقچی، امکان برنامه ریزی و تصمیم سازی را از سیاستگذاران تولید و تجارت سلب کرده ایم.

وی افزود: آمار سال گذشته نشان می دهد از حدود 43 میلیارد دلار واردات، 10 تا 15 درصد آن یعنی حدود  6 میلیارد دلار کالای مصرفی وارد کشور شده ولی وقتی آن 10 میلیارد دلار قاچاق را هم به آن اضافه کنیم، می بینیم که بازار ایران، یک بازار بزرگ و نزدیک به 20 میلیارد دلاری است که به دلیل عدم شفافیت، سیاستگذاری ها برای مدیریت آن، ابتر می ماند.

مناقبی تصریح کرد: بنابراین بهتر است سیاستگذاران تجارت خارجی در کنار حمایت از تولید داخل، موضوع رفع نیاز مصرف کنندگان را جزء اولویت های اساسی خود قلمداد کنند و اجازه دهند شرایط اولیه برای سیطره شفافیت در بازار فراهم شود.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  دارندگان سکه‌های پیش‌فروشی بخوانند


27 خرداد 97

  دلیل گرانی سکه


24 خرداد 97

  ایرانیان در مدت ۶ ماه ٦٠ تن طلا خریدند


23 خرداد 97

  مقایسه سود سکه‌های پیش‌فروش و سود بانکی+ جدول


23 خرداد 97

  طلا از صعود افتاد


22 خرداد 97

  سرمایه‌گذاری در صندوق طلا به جای سکه‌های خانگی


20 خرداد 97

  دلایل گرانی این روزهای سکه


13 خرداد 97

  پیش‌بینی ارزانی برای طلا


12 خرداد 97

  سکه از 92 تا امروز چقدر گران شد؟


9 خرداد 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

زیر و بم کمپین تحریم خرید


مجمع واردات: از روز گذشته هشتگی در فضای مجازی از سوی برخی چهره‌های مشهور و مردم عادی با مضمون «نه به خرید» داغ شد.

سناریوهای مقابله با اقدامات ترامپ


مجمع واردات: متاسفانه میزان اثرگذاری اقتصاد آمریکا بر اقتصاد جهانی فراتر از اندازه‌ای است که اقتصاد ایران بتواند یک‌تنه با آن مقابله کند.

سقوط سنگین بهای نفت آمریکا


مجمع واردات: روز دوشنبه، پس از این که با بالا گرفتن تنش‌های تجاری بین پکن و واشنگتن، چین تهدید کرد بر واردات نفت آمریکا تعرفه وضع خواهد کرد، قیمت نفت خام این کشور به شدت سقوط کرد.

«ایران خودرو» عذرخواهی کرد


مجمع واردات: مراجعه گسترده متقاضیان برای خرید مرحله دوم فروش محصولات ایران خودرو سایت فروش این شرکت را با کندی مواجه کرد.

۱.۴ میلیون فقره چک در اردیبهشت برگشت خورد


مجمع واردات: بالغ بر ۱.۴ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بـر ١٣٩ هزار میلیارد ریال، در اردیبهشت ماه ١٣٩٧ در کل کشور برگشت داده شد که نسبت بـه ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ ۴۹.۶ و ۵۵.۱ درصد افزایش داشته است.
 

نفت سقوط کرد

نفت سقوط کرد


دوشنبه، 28 خرداد 1397
 

آیا مسکن حباب دارد؟

آیا مسکن حباب دارد؟


دوشنبه، 28 خرداد 1397
 

تصمیم جدید دولت برای واردکنندگان

تصمیم جدید دولت برای واردکنندگان


دوشنبه، 28 خرداد 1397
 

ادعاهای جدید ترامپ علیه ایران

ادعاهای جدید ترامپ علیه ایران


یکشنبه، 27 خرداد 1397
 

سامانه جدید برای معاملات ارزی

سامانه جدید برای معاملات ارزی


یکشنبه، 27 خرداد 1397

سه سناریوی احتمالی برای نتیجه نشست اوپک

سه سناریوی احتمالی برای نتیجه نشست اوپک


یکشنبه، 27 خرداد 1397
 

پاسخ فوری ایران به توئیت نفتی ترامپ

پاسخ فوری ایران به توئیت نفتی ترامپ


پنجشنبه، 24 خرداد 1397
 

تقارن اطلاعات؛ کلید معامله امن با چک

تقارن اطلاعات؛ کلید معامله امن با چک


پنجشنبه، 24 خرداد 1397
 

هزینه‌های جاری با گرانی دلار جبران شد

هزینه‌های جاری با گرانی دلار جبران شد


چهارشنبه، 23 خرداد 1397
 

اوپک با افزایش تولید موافقت خواهد کرد

اوپک با افزایش تولید موافقت خواهد کرد


چهارشنبه، 23 خرداد 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/