صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 43190صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتچهارشنبه، 6 مرداد 1395 - 07:55
آموزش اقتصاد متناسب با واقعیت‌های اقتصادی نیست
یک اقتصاددان معتقد است بسیاری از مطالبی که به دانشجویان و دانش آموختگان اقتصاد آموزش داده می‌شود با واقعیت‌ها و اقتضائات اقتصاد ایران تناسب ندارد.
  

به گزارش ایسنا، حسن سبحانی در نشست "چرا مسائل اقتصادی ایران حل نمی شوند؟ " گفت: شاید بتوان گفت یکی از علت‌های اصلی حل نشدن مسائل اقتصادی ایران این است که ما اصولا مسائلمان را نمی‌شناسیم. اینکه آیا تاکنون تحت عنوان مسائل اقتصادی ایران طرح شده واقعا مسائل اصلی اقتصادی ایران بوده است.

وی افزود: این پرسش همچنان به عنوان یک فرضیه مطرح است که در برهه‌های مختلف نتوانستیم متوجه شویم در مسیری که در حال حرکت هستیم در کدام نقطه قرار داریم تا اقتضائاتمان را در آن نقطه که قرار داریم فهم کنیم و بر اساس آن سیاست گذاری کنیم. اگر فرض کنیم در مسیر توسعه نیافتگی تا توسعه یافتگی یک طیفی وجود دارد، در این صورت هر نقطه ای از این طیف شرایطی را برای جامعه مشخص می‌کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر جامعه‌ای فارغ از اینکه در کدام نقطه قرار دارد بخواهد آرمان‌های خودش را جست‌وجو کند واکنشی متناسب با زحماتش نخواهد بود. نکته ای که می‌توان به آن توجه کرد این است که حاکمیت اعم از دولت، ‌ قوه قضایه، مجلس  وظایف توسعه ای خود را تشخیص نمی‌دهند و شاید به همین دلیل است که به دنبال حل مسائلمان نمی‌رویم.

سبحانی ادامه داد: دولت در ایران در تمام برنامه‌های توسعه اصلاح نظام اداری را هدف گذاری کرده است. اما نتواسته به این هدف برسد. همچنین از سوی دیگر بخش خصوصی ایران در مجموع روحیه مولد بودنش کمتر از روحیه بازرگانی اش است، بخش خصوصی که همه کسانی را که در سیستم غیردولتی کار می‌کنند در بر می‌گیرد.

وی درباره عملکرد بخش خصوصی عنوان کرد: ارزیابی که بعد از ابلاغیه اصل ۴۴ انجام شد از عملکرد بخش خصوصی انجام گرفت نشان داد که بخش خصوصی به دلیل شرایط اقتصادی کار زیادی انجام نداده است. در همان زمان بخش بانک و بیمه رشد زیادی ایجاد شد چرا که بانک و بیمه می‌تواند در جامعه غیر منضبط از مصادیق تجارت باشد.

این کارشناس اقتصادی افزود: پرسش دیگر این است که ما تا چه حد مسائلمان را از طریق فارق التحصیلانمان حل می‌کنیم. ما در جامعه افراد تحصیل کرده و دانش آموخته زیاد داریم اما نظام آموزشی کسانی را که مسائل را هدفمند ببینند در اختیار نگذاشته است. در زمینه اقتصاد خیلی از مطالبی که به دانش آموختگانمان یاد می دهیم با واقعیت‌های اقتصادیمان متفاوت است.

سبحانی تصریح کرد: مردم ما به دلایل مختلف از کار کردن لذت نمی برند افراد عادت کردند با کار کم دریافتی کم داشته باشند. تلقی کلی این است که رشد اقتصادی فقط مربوط به دولت است اما رشد اقتصادی نتیجه فعالیت یک ملت است. البته در جوامعی مثل ما دولت وظایف بیشتری دارد اما اگر ملت عزم کار کردن نداشته باشد نمی‌تواند سر بلند باشد.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  حباب 200 هزار تومانی سکه


1 آذر 96

  حباب ۲۱۰هزار تومانی نرخ سکه


30 آبان 96

  تقلب در بازار سکه نداریم


27 آبان 96

  سکه سد ۱.۴۰۰.۰۰۰ تومان را خواهد شکست؟


23 آبان 96

  بهای طلا آماده پرواز


22 آبان 96

  بهای طلا بتز هم کاهش یافت


15 آبان 96

  طلا ارزان شد


13 آبان 96

  آغاز عصر قدرتنمایی دلار در برابر طلا؟


10 آبان 96

  نرخ طلا افزایش یافت


9 آبان 96
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

دستفروش‌ها چقدر درآمد دارند؟


علیرضا، 28 سال بیشتر ندارد اما توانسته است فروشگاه بزرگی را در شرق تهران، محله هفت حوض برای خود راه بیندازد، در آن لباس زنانه بفروشد و کسب و کار پررونقی داشته باشد.

علت حیرت پزشکان اروپایی از نوعی درمان در ایران


مدیر اجرایی شانزدهمین کنگره مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی به جزئیات عملکرد نوعی درمان در ایران پرداخت که باعث تعجب پزشکان اروپایی شده است.

دو لایحه مهم مالیاتی درنوبت بررسی مجلس


رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: طرح جامع مالیاتی ۳۲ پروژه دارد که همگی اجرایی شده و مهم ترین و اصلی ترین پروژه آن که نرم افزار یکپارچه مالیاتی است، اکنون درحال نهایی شدن است.

نفت وگاز حذف شد


بانک مرکزی نروژ در طرحی پیشنهاد داد که صندوق ذخیره مستمری دولتی این کشور (جی‌پی‌اف‌جی)، از سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز به علت بازگشت اندک سرمایه، صرف نظر کند.

حساب‌های راکد زیر ۲ میلیون تومان تعیین تکلیف می‌شوند


بر اساس اعلام قبلی بانک مرکزی، دستورالعمل بستن حساب های راکد در بانک ها از امروز اجرایی شد.
 

نرخ تورم آبان ماه اعلام شد

نرخ تورم آبان ماه اعلام شد


پنجشنبه، 2 آذر 1396
 

احتمال تمدید توافق کاهش عرضه اوپک

احتمال تمدید توافق کاهش عرضه اوپک


پنجشنبه، 2 آذر 1396
 

امید حل مشکلات با برجام واهی بود

امید حل مشکلات با برجام واهی بود


پنجشنبه، 2 آذر 1396
 

چرخش پیش‌بینی‌های نفتی

چرخش پیش‌بینی‌های نفتی


چهارشنبه، 1 آذر 1396
 

کاهش قیمت دلار و افزایش یورو

کاهش قیمت دلار و افزایش یورو


چهارشنبه، 1 آذر 1396

بودجه در رکود!

بودجه در رکود!


چهارشنبه، 1 آذر 1396
 

ضرورت تهاتر پولی در اقتصاد ایران

ضرورت تهاتر پولی در اقتصاد ایران


سه شنبه، 30 آبان 1396
 

سراب یا واقعیت رقابت در بازار خودرو

سراب یا واقعیت رقابت در بازار خودرو


سه شنبه، 30 آبان 1396
 

قیمت نفت افزایش یافت

قیمت نفت افزایش یافت


سه شنبه، 30 آبان 1396
 

اولتیماتوم دولت به دارندگان ارز

اولتیماتوم دولت به دارندگان ارز


سه شنبه، 30 آبان 1396
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: رکورد درآمدهای گمرکی ایران شکسته شد