صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 43190صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتچهارشنبه، 6 مرداد 1395 - 13:25
آموزش اقتصاد متناسب با واقعیت‌های اقتصادی نیست
یک اقتصاددان معتقد است بسیاری از مطالبی که به دانشجویان و دانش آموختگان اقتصاد آموزش داده می‌شود با واقعیت‌ها و اقتضائات اقتصاد ایران تناسب ندارد.
  

به گزارش ایسنا، حسن سبحانی در نشست "چرا مسائل اقتصادی ایران حل نمی شوند؟ " گفت: شاید بتوان گفت یکی از علت‌های اصلی حل نشدن مسائل اقتصادی ایران این است که ما اصولا مسائلمان را نمی‌شناسیم. اینکه آیا تاکنون تحت عنوان مسائل اقتصادی ایران طرح شده واقعا مسائل اصلی اقتصادی ایران بوده است.

وی افزود: این پرسش همچنان به عنوان یک فرضیه مطرح است که در برهه‌های مختلف نتوانستیم متوجه شویم در مسیری که در حال حرکت هستیم در کدام نقطه قرار داریم تا اقتضائاتمان را در آن نقطه که قرار داریم فهم کنیم و بر اساس آن سیاست گذاری کنیم. اگر فرض کنیم در مسیر توسعه نیافتگی تا توسعه یافتگی یک طیفی وجود دارد، در این صورت هر نقطه ای از این طیف شرایطی را برای جامعه مشخص می‌کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر جامعه‌ای فارغ از اینکه در کدام نقطه قرار دارد بخواهد آرمان‌های خودش را جست‌وجو کند واکنشی متناسب با زحماتش نخواهد بود. نکته ای که می‌توان به آن توجه کرد این است که حاکمیت اعم از دولت، ‌ قوه قضایه، مجلس  وظایف توسعه ای خود را تشخیص نمی‌دهند و شاید به همین دلیل است که به دنبال حل مسائلمان نمی‌رویم.

سبحانی ادامه داد: دولت در ایران در تمام برنامه‌های توسعه اصلاح نظام اداری را هدف گذاری کرده است. اما نتواسته به این هدف برسد. همچنین از سوی دیگر بخش خصوصی ایران در مجموع روحیه مولد بودنش کمتر از روحیه بازرگانی اش است، بخش خصوصی که همه کسانی را که در سیستم غیردولتی کار می‌کنند در بر می‌گیرد.

وی درباره عملکرد بخش خصوصی عنوان کرد: ارزیابی که بعد از ابلاغیه اصل ۴۴ انجام شد از عملکرد بخش خصوصی انجام گرفت نشان داد که بخش خصوصی به دلیل شرایط اقتصادی کار زیادی انجام نداده است. در همان زمان بخش بانک و بیمه رشد زیادی ایجاد شد چرا که بانک و بیمه می‌تواند در جامعه غیر منضبط از مصادیق تجارت باشد.

این کارشناس اقتصادی افزود: پرسش دیگر این است که ما تا چه حد مسائلمان را از طریق فارق التحصیلانمان حل می‌کنیم. ما در جامعه افراد تحصیل کرده و دانش آموخته زیاد داریم اما نظام آموزشی کسانی را که مسائل را هدفمند ببینند در اختیار نگذاشته است. در زمینه اقتصاد خیلی از مطالبی که به دانش آموختگانمان یاد می دهیم با واقعیت‌های اقتصادیمان متفاوت است.

سبحانی تصریح کرد: مردم ما به دلایل مختلف از کار کردن لذت نمی برند افراد عادت کردند با کار کم دریافتی کم داشته باشند. تلقی کلی این است که رشد اقتصادی فقط مربوط به دولت است اما رشد اقتصادی نتیجه فعالیت یک ملت است. البته در جوامعی مثل ما دولت وظایف بیشتری دارد اما اگر ملت عزم کار کردن نداشته باشد نمی‌تواند سر بلند باشد.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  حباب سکه به ۷۰۰ هزار تومان رسید


31 تیر 97

  عرضه گواهی پیش‌فروش سکه ادامه دارد


30 تیر 97

  انتشار اوراق سکه پابرجاست


27 تیر 97

  آرامش بازار طلا پس از کاهش ۱۲ دلاری


27 تیر 97

  آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش سه ماهه در شعب بانک ملی


26 تیر 97

  بهای طلا رو به افزایش گذاشت


25 تیر 97

  صادرات طلا در ۷ سال گذشته به صفر رسید


25 تیر 97

  یک بام و دو هوای تعیین نرخ سکه


24 تیر 97

  حرکت سینوسی بازار سکه در ۸۳ روز


23 تیر 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

کاهش معافیت‌های مالیاتی در دستور کار


مجمع واردات: معاون وزیر اقتصاد گفت: با توجه به شرایط کنونی کشور که بخش نفت آسیب پذیر است و احتمال کاهش درآمدها وجود دارد، جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش معافیت های مالیاتی می تواند کمک کننده باشد .

مشکلات ارزی صنعت دارو


مجمع واردات: مشکل دریافت ارز دولتی مورد نیاز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی، صدای اعتراض فعالان بخش‌خصوصی این حوزه را بلند کرده است.

سیگنال انتظارات به بازار نقدی


مجمع واردات: روز گذشته سکه و دلار رکوردهای جدیدی را ثبت کردند؛ سکه به بالای مرز ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رفت و دلار بیشترین قیمت از اوایل تیرماه را به ثبت رساند.

دود مفاسد اقتصادی و رانت سکه و ارز به چشم تولید رفت


مجمع واردات: رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه بسیاری از مواد اولیه واحدهای تولیدی امکان ترخیص ندارند، گفت: اشتباهات دولت در بازار سکه و ارز عاملی شد تا یک عده از رانت استفاده کنند که دود این موضوع فقط به چشم صنعت و تولید کشور رفت.

منتظر کاهش بهای مسکن باشیم؟


مجمع واردات: جمع‌بندی تحولات امروز اقتصاد ایران حاکی از آن است که مسکن از یک سو نسبت به بازارهای رقیب، عقب مانده و از سوی دیگر به سمت رکود و شاید تثبیت قیمت‌ها می‌رود.
 

بختک گرانی

بختک گرانی


یکشنبه، 31 تیر 1397
 

آینده تحریم نفتی ایران

آینده تحریم نفتی ایران


یکشنبه، 31 تیر 1397
 

عقب‌نشینی ارزی ترامپ

عقب‌نشینی ارزی ترامپ


یکشنبه، 31 تیر 1397
 

خوب و بد بنزین دونرخی

خوب و بد بنزین دونرخی


یکشنبه، 31 تیر 1397
 

ترامپ از گفتگو با ایران استقبال می‌کند

ترامپ از گفتگو با ایران استقبال می‌کند


شنبه، 30 تیر 1397

قیمت نفت با افت دلار بالا رفت

قیمت نفت با افت دلار بالا رفت


شنبه، 30 تیر 1397
 

راه نجات از آمریکا می‌گذرد

راه نجات از آمریکا می‌گذرد


شنبه، 30 تیر 1397
 

دوراهی هند؛ تجارت با ترامپ یا نفت ارزان ایران

دوراهی هند؛ تجارت با ترامپ یا نفت ارزان ایران


شنبه، 30 تیر 1397
 

مخالفت با پیوستن ایران به FATF و پالرمو

مخالفت با پیوستن ایران به FATF و پالرمو


چهارشنبه، 27 تیر 1397
 

راهکار کاهش و تثبیت نرخ ارز چیست؟

راهکار کاهش و تثبیت نرخ ارز چیست؟


چهارشنبه، 27 تیر 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/