صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29059صفحه نخست » اخبار برگزیده مجمع وارداتیکشنبه، 2 شهریور 1393 - 13:01
جزئیات حذف تشریفات ترخیص کالا / افزایش ۳۰۰ درصدی اظهار کالا در مسیر سب
گمرکمجمع واردات: رئیس کل گمرک ایران به تشریح روند ترخیص کالا و بررسی عوامل دخیل در این روند پرداخت.
  
مجمع واردات:

 

 

 

مسعود کرباسیان، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد راهکار گمرک برای کاهش گلوگاه‌های مسیر قرمز در رویه‌های گمرکی اظهارداشت: یکی از وظایف گمرک کنترل و تطبیق کالاهای وارده و صادره با مقررات مربوط به آن کالا و وصول حقوق ورودی و عوارضی است که دولت و مجلس بر عهده گمرک می‌گذارند. این امر باید بدون اتلاف وقت و تحمیل هزینه مازاد برای صاحبان کالا و نهایتا اطمینان از صحت اظهار و دقیق کنترلهای گمرکی انجام شود و با اسنادی که صاحبان کالا به کمرک ارائه می‌دهند مورد مطابقت قرار بگیرد.
رئیس کل گمرک ایران افزود: ساده سازی فرآیندها همراه با یکپارچه سازی و هوشمندسازی در راس اولویتهای گمرک قرار گرفت که با توجه به تجربیات گذشته اکنون در اجرای سامانه آسیکودا و سایر نرم افزارهای کاربردی در گمرک و بهره گیری از توصیه‌های کلیدی سازمان جهانی و تجربیات موفق سایر کشورها با همکاری با پژوهشگران دانشگاه تهران این مهم به انجام رسید.
وی با تاکید بر اینکه در گمرکات اجرایی تشریفات ترخیص کالا در سامانه جامع گمرکی که از بهمن ماه سال گذشته اجرایی شده است، گفت: با به کارگیری مدیریت ریسک در قالبی هوشمند و بسته به ماهیت کالا به صورت سیستمی و بدون دخالت نیروی انسانی تعیین مسیر می‌شود.
کرباسیان یادآور شد: در مسیر قرمز با ارزیابی فیزیکی و عینی کالا و مطابقت آن با اسناد توسط کارشناس مربوطه عملیات بررسی و کنترل به شکل تفصیلی انجام می شد که در این مسیر ترخیص کالا نیازمند اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است.
رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه در مسیر زرد اسناد و مجوزهای مورد نیاز برای ورود و ترخیص کالا دقیقا بررسی می شوند، بیان داشت: اما ماهیت کالا در مسیر زرد نیاز به کنترل و رسیدگی فیزیکی و عینی توسط ارزیابان ندارد. مسیر سبز نیز که اظهارکالا از ریسک حداقلی برخوردار است مربوط به کالاهای است که نیازی به اخذ هیچ مجوزی از مراجع مختلف ندارند و تشریفات گمرکی مسیر سبز در حداقل زمان انجام می شود.
وی با بیان اینکه گمرک ایران به عنوان مرزبان اقتصادی کشور نمی تواند کالایی که از بُعد ماهیت و کیفیت باید مورد بررسی فیزیکی قرار بگیرد را بدون لحاظ کردن مجوز مراجع ذیصلاح در مسیر سبز قراردهد، عنوان کرد: اما با توجه به سیاست کاهش تشریفات گمرکی با بازنگری فرآیند تعیین مسیر و با لحاظ بیش از 40 فاکتور به عنوان پارامترهای تعیین مسیر اظهارنامه و حذف بعضی آزمون های موازی که توسط سایر سازمانها روی کالا انجام می شود، سیستم تخصیص مسیر سه‌گانه اظهارنامه‌های گمرکی را مورد بازنگری قرار داده است و با افزایش سهم اظهارکالاها در دو مسیر سبز و زرد و متعاقبا کاهش سهم اظهار کالا از مسیر قرمز فرآیند ترخیص را در این حوزه ضمن تسهیل و تسریع کرد.
به گفته کرباسیان در سالهای گذشته سهم کالاهایی که در مسیر سبز اظهار می شدند کمتر از 5 درصد و کالاهایی که از مسیر زرد اظهار می شدند 28 درصد و سهم مسیر قرمز که زمان برترین مسیر اظهار کالا بودند 67درصد بوده است. این درحالی است که به طور میانگین در گمرکات کشور در چهارماهه نخست سال جاری میزان کالاهایی که از مسیر سبز ترخیص شده اند، با افزایش قریب به چهار برابری به 20 درصد از مجموع اظهارنامه ها رسیده است که نشانگر رشد 300 درصدی اظهار کالا در گمرکات از مسیر سبز است.
رییس کل گمرک ایران گفت: همچنین اظهار کالا در مسیر زرد از 28 درصد قبلی به 60 درصد در چهارماهه نخست سال 1393 رسیده که حاکی از افزایشی بالغ بر دو برابر ، در این مسیر دارد.
وی افزود: به تناسب افزایش سهم ترخیص کالا از دو مسیر سبز و زرد شاهد کاهش ترخیص کالا در مسیر زمان بر قرمز از 67 درصد قبلی به میزان 20 درصد فعلی هستیم که بیانگر این است که دو سوم کالاهایی که سابقا در مسیر قرمز اظهار می شدند، در حال حاضر از مسیر زرد و سبز اظهار می شوند که این امر بیانگر کاهشی معنی دار و در راستای سیاستهای تسهیل و توسعه تجارت در گمرک ایران است.
رئیس کل گمرک ایران در خصوص مسیر قرمز و اینکه چرا کالاها در این مسیر قرار می گیرند، بیان داشت: عوامل بسیاری در تعیین مسیر قرمز برای اظهار کالا دخیل است، از جمله کالاهای مشمول کنوانسیونهای مختلف جهانی از جمله منع سلاحهای شیمیایی، کنوانسیون پسماندهای خطرناک و کالاهایی مشمول مجوز استاندارد اجباری که دارای آزمون طولانی هستند، تعرفه کالاهایی که حتما باید مورد مطابقت قرار بگیرند، یا تعرفه آنها با چند تعرفه مختلف دیگر استنباط می شوند.
وی ادامه داد:‌ کالاهای شامل معافیت و یا زیرنویس دار باید با ارزیابی فیزیکی تصمیم به اخذ عوارض بر اساس وزن یا ماخذ تعیین شده گرفته شود، کالاها و ماشین آلات مستعمل موضوع کمیسیون ماده یک صنایع که باید در مسیر قرمز اظهار شوند و همچنین صاحبان کالا و اظهارکنندگان پرخطر که دارای سابقه تخلف در گمرک هستند.
کرباسیان کاهش زمان ترخیص کالا در مسیر قرمز را نیازمند همکاری موثر سازمان های مجوز دهنده که زیرمجموعه سایر وزارتخانه ها هستند دانست و خاطرنشان کرد: مهمترین عوامل زمان بر شدن ترخیص کالا بدلیل تاخیری است که به موجب قانون، گمرک مسئول وصول مجوز ترخیص از سازمان های مجوز دهنده است. و متأسفانه این تعلل ها بنام گمرک تمام می شود که امیدوارم این مهم با اجرای کامل ماده 12 قانون امور گمرکی ، استقرار پنجره واحد مجازی و همکاری سازمانهای دخیل در فرایند گمرکی مرتفع شود.

 

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  بهای طلا کاهش یافت


26 اسفند 96

  بهای طلا کاهش یافت


22 اسفند 96

  آغاز معاملات ثانویه دومین صندوق طلا از امروز در بورس کالا


19 اسفند 96

  طلا برنده نهایی جنگ تجاری در جهان


19 اسفند 96

  کاهش روز به روز بهای طلا در بازار جهانی


10 اسفند 96

  ادامه کاهش بهای طلا در بازار جهانی


9 اسفند 96

  طلا به ۱۳۲۸ دلار رسید


7 اسفند 96

  تداوم حراج سکه در بانک کارگشایی


7 اسفند 96

  بزرگترین دارندگان ذخایر طلای جهان


7 اسفند 96
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

یک پستچی چقدر حقوق می‌گیرد؟


قبض‌ها، نتایج کنکور، نامه‌های تمبردار... پستچی‌ها زمانی برای رساندن محموله‌های خود کوچه پس‌‌کوچه‌های شهرهای ایران را زیر پا می‌گذاشتند.

اقتصاد ایران در سایه پدیده ترامپ


یک اقتصاددان می‌گوید: پدیده ترامپ نه فقط اقتصاد ایران، بلکه اقتصاد دنیا را تحت تاثیرقرار داده و در نتیجه تاثیر منفی ترامپ در اقتصاد ایران در سال ۹۶ کاملا مشهود است. با این حال دولت نیز فرصت‌های مهمی را از دست داد، از جمله ...

حداقل دستمزد کارگران باید پرکننده شکاف قدرت خرید و هزینه باشد


وزیر اقتصاد با بیان اینکه حداقل دستمزد کارگران باید پرکننده شکاف میان قدرت خرید و هزینه هایشان باشد در اظهار نظری نوشت: همچنین کارفرمایان هم باید بتوانند از عهده پرداخت افزایش دستمزد برآیند.

نرخ ۲۹ارز مبادله‌ای افت کرد


بانک مرکزی نرخ تبادلی ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ ۲۹ ارز از جمله دلار، یورو و پوند نسبت به روز پنج‌شنبه کاهش و نرخ ۵ واحد پولی دیگر افزایش یافت؛ قیمت ۵ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

مدارس در سال‌ ۹۶ تا ۲۸ اسفند دایر است


مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: دانش‌آموزان اول تا پنجم ابتدایی برای جبران جاماندگی‌های آموزشی ناشی از تعطیلات آلودگی هوا و سرما، تا 9 خرداد به مدرسه می‌روند.
 

روند رو به رشد تجارت خارجی ایران

روند رو به رشد تجارت خارجی ایران


شنبه، 26 اسفند 1396
 

قیمت نفت از 66 دلار گذشت

قیمت نفت از 66 دلار گذشت


شنبه، 26 اسفند 1396
 

دلالان بازار ارز عقب نشستند

دلالان بازار ارز عقب نشستند


شنبه، 26 اسفند 1396
 

متن بیانیه کمیسیون برجام

متن بیانیه کمیسیون برجام


شنبه، 26 اسفند 1396
 

آیا همیشه بانک‌ها مقصرند؟

آیا همیشه بانک‌ها مقصرند؟


چهارشنبه، 23 اسفند 1396

ادعای قطع عرضه دلار به صرافی‌ها رد شد

ادعای قطع عرضه دلار به صرافی‌ها رد شد


چهارشنبه، 23 اسفند 1396
 

مذاکرات دستمزد۹۷وارد فاز جدید شد

مذاکرات دستمزد۹۷وارد فاز جدید شد


سه شنبه، 22 اسفند 1396
 

قیمت نفت کاهش یافت

قیمت نفت کاهش یافت


سه شنبه، 22 اسفند 1396
 

«وضعیت اضطراری ملی» آمریکا علیه ایران با دستور ترامپ تمدید شد

«وضعیت اضطراری ملی» آمریکا علیه ایران با دستور ترامپ تمدید شد


سه شنبه، 22 اسفند 1396
 

کارت برجام در قمار ترامپ

کارت برجام در قمار ترامپ


دوشنبه، 21 اسفند 1396
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: رکورد درآمدهای گمرکی ایران شکسته شد