صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29059صفحه نخست » اخبار برگزیده مجمع وارداتیکشنبه، 2 شهریور 1393 - 18:31
جزئیات حذف تشریفات ترخیص کالا / افزایش ۳۰۰ درصدی اظهار کالا در مسیر سب
گمرکمجمع واردات: رئیس کل گمرک ایران به تشریح روند ترخیص کالا و بررسی عوامل دخیل در این روند پرداخت.
  
مجمع واردات:

 

 

 

مسعود کرباسیان، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد راهکار گمرک برای کاهش گلوگاه‌های مسیر قرمز در رویه‌های گمرکی اظهارداشت: یکی از وظایف گمرک کنترل و تطبیق کالاهای وارده و صادره با مقررات مربوط به آن کالا و وصول حقوق ورودی و عوارضی است که دولت و مجلس بر عهده گمرک می‌گذارند. این امر باید بدون اتلاف وقت و تحمیل هزینه مازاد برای صاحبان کالا و نهایتا اطمینان از صحت اظهار و دقیق کنترلهای گمرکی انجام شود و با اسنادی که صاحبان کالا به کمرک ارائه می‌دهند مورد مطابقت قرار بگیرد.
رئیس کل گمرک ایران افزود: ساده سازی فرآیندها همراه با یکپارچه سازی و هوشمندسازی در راس اولویتهای گمرک قرار گرفت که با توجه به تجربیات گذشته اکنون در اجرای سامانه آسیکودا و سایر نرم افزارهای کاربردی در گمرک و بهره گیری از توصیه‌های کلیدی سازمان جهانی و تجربیات موفق سایر کشورها با همکاری با پژوهشگران دانشگاه تهران این مهم به انجام رسید.
وی با تاکید بر اینکه در گمرکات اجرایی تشریفات ترخیص کالا در سامانه جامع گمرکی که از بهمن ماه سال گذشته اجرایی شده است، گفت: با به کارگیری مدیریت ریسک در قالبی هوشمند و بسته به ماهیت کالا به صورت سیستمی و بدون دخالت نیروی انسانی تعیین مسیر می‌شود.
کرباسیان یادآور شد: در مسیر قرمز با ارزیابی فیزیکی و عینی کالا و مطابقت آن با اسناد توسط کارشناس مربوطه عملیات بررسی و کنترل به شکل تفصیلی انجام می شد که در این مسیر ترخیص کالا نیازمند اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است.
رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه در مسیر زرد اسناد و مجوزهای مورد نیاز برای ورود و ترخیص کالا دقیقا بررسی می شوند، بیان داشت: اما ماهیت کالا در مسیر زرد نیاز به کنترل و رسیدگی فیزیکی و عینی توسط ارزیابان ندارد. مسیر سبز نیز که اظهارکالا از ریسک حداقلی برخوردار است مربوط به کالاهای است که نیازی به اخذ هیچ مجوزی از مراجع مختلف ندارند و تشریفات گمرکی مسیر سبز در حداقل زمان انجام می شود.
وی با بیان اینکه گمرک ایران به عنوان مرزبان اقتصادی کشور نمی تواند کالایی که از بُعد ماهیت و کیفیت باید مورد بررسی فیزیکی قرار بگیرد را بدون لحاظ کردن مجوز مراجع ذیصلاح در مسیر سبز قراردهد، عنوان کرد: اما با توجه به سیاست کاهش تشریفات گمرکی با بازنگری فرآیند تعیین مسیر و با لحاظ بیش از 40 فاکتور به عنوان پارامترهای تعیین مسیر اظهارنامه و حذف بعضی آزمون های موازی که توسط سایر سازمانها روی کالا انجام می شود، سیستم تخصیص مسیر سه‌گانه اظهارنامه‌های گمرکی را مورد بازنگری قرار داده است و با افزایش سهم اظهارکالاها در دو مسیر سبز و زرد و متعاقبا کاهش سهم اظهار کالا از مسیر قرمز فرآیند ترخیص را در این حوزه ضمن تسهیل و تسریع کرد.
به گفته کرباسیان در سالهای گذشته سهم کالاهایی که در مسیر سبز اظهار می شدند کمتر از 5 درصد و کالاهایی که از مسیر زرد اظهار می شدند 28 درصد و سهم مسیر قرمز که زمان برترین مسیر اظهار کالا بودند 67درصد بوده است. این درحالی است که به طور میانگین در گمرکات کشور در چهارماهه نخست سال جاری میزان کالاهایی که از مسیر سبز ترخیص شده اند، با افزایش قریب به چهار برابری به 20 درصد از مجموع اظهارنامه ها رسیده است که نشانگر رشد 300 درصدی اظهار کالا در گمرکات از مسیر سبز است.
رییس کل گمرک ایران گفت: همچنین اظهار کالا در مسیر زرد از 28 درصد قبلی به 60 درصد در چهارماهه نخست سال 1393 رسیده که حاکی از افزایشی بالغ بر دو برابر ، در این مسیر دارد.
وی افزود: به تناسب افزایش سهم ترخیص کالا از دو مسیر سبز و زرد شاهد کاهش ترخیص کالا در مسیر زمان بر قرمز از 67 درصد قبلی به میزان 20 درصد فعلی هستیم که بیانگر این است که دو سوم کالاهایی که سابقا در مسیر قرمز اظهار می شدند، در حال حاضر از مسیر زرد و سبز اظهار می شوند که این امر بیانگر کاهشی معنی دار و در راستای سیاستهای تسهیل و توسعه تجارت در گمرک ایران است.
رئیس کل گمرک ایران در خصوص مسیر قرمز و اینکه چرا کالاها در این مسیر قرار می گیرند، بیان داشت: عوامل بسیاری در تعیین مسیر قرمز برای اظهار کالا دخیل است، از جمله کالاهای مشمول کنوانسیونهای مختلف جهانی از جمله منع سلاحهای شیمیایی، کنوانسیون پسماندهای خطرناک و کالاهایی مشمول مجوز استاندارد اجباری که دارای آزمون طولانی هستند، تعرفه کالاهایی که حتما باید مورد مطابقت قرار بگیرند، یا تعرفه آنها با چند تعرفه مختلف دیگر استنباط می شوند.
وی ادامه داد:‌ کالاهای شامل معافیت و یا زیرنویس دار باید با ارزیابی فیزیکی تصمیم به اخذ عوارض بر اساس وزن یا ماخذ تعیین شده گرفته شود، کالاها و ماشین آلات مستعمل موضوع کمیسیون ماده یک صنایع که باید در مسیر قرمز اظهار شوند و همچنین صاحبان کالا و اظهارکنندگان پرخطر که دارای سابقه تخلف در گمرک هستند.
کرباسیان کاهش زمان ترخیص کالا در مسیر قرمز را نیازمند همکاری موثر سازمان های مجوز دهنده که زیرمجموعه سایر وزارتخانه ها هستند دانست و خاطرنشان کرد: مهمترین عوامل زمان بر شدن ترخیص کالا بدلیل تاخیری است که به موجب قانون، گمرک مسئول وصول مجوز ترخیص از سازمان های مجوز دهنده است. و متأسفانه این تعلل ها بنام گمرک تمام می شود که امیدوارم این مهم با اجرای کامل ماده 12 قانون امور گمرکی ، استقرار پنجره واحد مجازی و همکاری سازمانهای دخیل در فرایند گمرکی مرتفع شود.

 

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش سه ماهه در شعب بانک ملی


26 تیر 97

  بهای طلا رو به افزایش گذاشت


25 تیر 97

  صادرات طلا در ۷ سال گذشته به صفر رسید


25 تیر 97

  یک بام و دو هوای تعیین نرخ سکه


24 تیر 97

  حرکت سینوسی بازار سکه در ۸۳ روز


23 تیر 97

  بهای طلا افت کرد


23 تیر 97

  ترمز مالیاتی اوراق سکه


20 تیر 97

  خرید و انبار چه تعداد سکه جرم کیفری دارد؟


19 تیر 97

  بهای جهانی طلا / بیانیه چین علیه ترامپ در راه است


13 تیر 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

ادعای ترامپ درباره ایران؛ از حمایت محض تا تشویق مردم به ناآرامی!


مجمع واردات: رئیس جمهوری آمریکا در تایید راهبرد خود مبنی بر تحمیل جنگ اقتصادی بر ایران، مدعی شد بعد از خروج وی از برجام، اوضاع ایران آشفته شده و آمریکا هم از جریان‎های ناراضی حمایت می‎کند.

سقوط شدید نرخ نفت


مجمع واردات: با بازگشایی بنادر نفتی لیبی و درحالی‌که کشورها به دریافت معافیت درباره تحریم نفت ایران امیدوار شده اند ، قیمت نفت ۴ درصد سقوط کرد و برنت به پایین‌ترین قیمت ۳ ماه اخیر خود رسید.

برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول


مجمع واردات: شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ برای اعمال خاموشی‌های برنامه‌ریزی‌شده امروز ۲۶ تیرماه ۹۷، جدول جدیدی منتشر کرد.

شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری


مجمع واردات: ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم‌های یکجانبه شکایت کرد.

هنوزبه آمریکا نفت صادرمی‌کنیم


مجمع واردات: سفیر ونزوئلا در ایران با بیان اینکه عربستان سیاست مستقلی در حوزه نفت ندارد، گفت: ونزوئلا همچنان بصورت روزانه به هشت پالایشگاه آمریکا نفت صادر می کند.
 

آشفتگی در بازار دارویی و افزایش قاچاق

آشفتگی در بازار دارویی و افزایش قاچاق


سه شنبه، 26 تیر 1397
 

روزگار سیاه تولید

روزگار سیاه تولید


سه شنبه، 26 تیر 1397
 

ایران حبس شدنی نیست

ایران حبس شدنی نیست


سه شنبه، 26 تیر 1397
 

خبرهای خوش ظریف از برجام

خبرهای خوش ظریف از برجام


سه شنبه، 26 تیر 1397
 

ترامپ در فکر یک جنگ غیرضروری با ایران

ترامپ در فکر یک جنگ غیرضروری با ایران


دوشنبه، 25 تیر 1397

جعبه سیاه مافیای خودرو

جعبه سیاه مافیای خودرو


دوشنبه، 25 تیر 1397
 

از واردات غیرمجاز سایر کالاها غافل نشویم

از واردات غیرمجاز سایر کالاها غافل نشویم


دوشنبه، 25 تیر 1397
 

رکود تورمی در راه است

رکود تورمی در راه است


یکشنبه، 24 تیر 1397
 

ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟

ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟


یکشنبه، 24 تیر 1397
 

کالاهای ضروری مردم را تامین می کنیم

کالاهای ضروری مردم را تامین می کنیم


یکشنبه، 24 تیر 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/