صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27460صفحه نخست » واردات،صادرات،اقتصاد و تجارتشنبه، 24 خرداد 1393 - 16:45
دستورالعمل "گمرک" برای ارائه تسهیلات ترانزیت خارجی و داخلی
  
مجمع واردات:

قابل توجه بنگاه های اقتصادی و واردکنندگان محترم/به گزارش سایت مجمع واردات،

 
دستورالعمل گمرک برای ارائه تسهیلات ترانزیت خارجی و داخلی براساس سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از سوی دکتر مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از گمرک، در این دستورالعمل به طور جامع موضوعات متعدد و مرتبط با ترانزیت داخلی و خارجی گنجانده شده و برای اولین بار در چارچوب موضوع بندهای 10 و 11 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی تسهیلات ترانزیتی برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است.

همچنین این دستور العمل به منظور وحدت عمل در رویه های عبور داخلی و خارجی و اهمیت و لزوم دقت در انجام این رویه ها و با توجه به مواد مرتبط در قانون امور گمرکی ، آئین نامه اجرایی آن و با اختیارات حاصله از بند 3-5 کنوانسیون کیوتو تجدید نظر شده جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است.

بنابراین گزارش ، دربند اول این دستورالعمل اعلام شده است که هر گونه فعالیت شرکتهای حمل و نقل بین المللی در کشور منوط به اخذ مجوز فعالیت از وزارت راه و شهرسازی و ابلاغ آن توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران بوده و پذیرش تضمین موضوع بند ح ماده یک قانون امور گمرکی با رعایت مفاد ماده 109 آئین نامه اجرایی امکان پذیر است و فهرست شرکت های مذکور توسط دفتر نظارت بر ترانزیت اعلام می گردد.

براساس این دستورالعمل کلیه گمرکاتی که به سامانه هوشمند ترانزیت کالا مجهز شده اند، موظفند برای اظهار کالاهای عبوری از فرم اظهار نامه SAD و برای عبور از فرم T1 استفاده نمایند.

همچنین در بخشی از این دستورالعمل به تضامین عبور داخلی اشاره شده و آمده است :
میزان تضمین در رویه عبور داخلی برای کالاهای مجاز معادل حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده و عوارض بصورت نقدی یا ضمانتنامه بانکی یا بیمه نامه معتبر خواهد بود و میزان تضمین در رویه عبور داخلی برای کلیه کالاهای هدف و مجاز مشروط متعلق به واحدهای تولیدی متناسب با پروانه بهره برداری مرتبط که توسط شرکتهای حمل و نقل بین المللی اظهار و حمل شود معادل حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده و عوارض بعلاوه نصف ارزش به صورت سپرده نقدی یا ضمانتنامه بانکی یا بیمه نامه معتبر است .

بنابراین گزارش میزان تضمین در رویه عبور داخلی برای کالاهای مجاز مشروط متعلق به سایر اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی به استثناء واحدهای تولیدی که توسط شرکتهای حمل ونقل بین المللی اظهار و حمل شود ، معادل حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده و عوارض بعلاوه دو برابر ارزش به صورت سپرده نقدی یا ضمانتنامه بانکی یا بیمه نامه معتبر خواهد بود.

براساس این دستور العمل پذیرش عبور داخلی کالاهای مجازمشروط و مستعمل متعلق به واحدهای تولیدی که مقصد نهایی آنها به غیر از مقصد ذکر شده در بارنامه بوده ، در صورت ارائه پروانه بهره برداری معتبر و مرتبط توسط واحد تولیدی بلامانع و در سایر موارد منوط به اخذ مجوز دفتر نظارت بر ترانزیت خواهد بود.

با توجه به این دستور العمل اخذ مجوزهای لازم جهت ترانزیت داخلی کالاهای سریع الفساد ، گیت های آزمایشگاهی و محلول های شستشوی آزمایشگاهی نیاز نیست و عبور داخلی کلیه کالاهای واحدهای تولیدی به انبارهای اختصاصی پس از اخذ مجوزهای قرنطینه نباتی – دامی در صورت شمول حسب مورد ،کافی بوده و چنانچه نیاز به مجوزهای دیگری باشد، در زمان ترخیص قطعی توسط گمرک مقصد باید مطالبه شود .

عبور خارجی بخش دیگری از این دستورالعمل را شامل می شود و براساس آن ، میزان تضمین در رویه عبور خارجی به مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی و با عبور از کشور، برای کلیه کالاها که توسط شرکتهای حمل و نقل بین المللی اظهار و حمل می گردند ، معادل حقوق ورودی و مالیات برارزش افزوده و عوارض به صورت سپرده نقدی یا ضمانتنامه بانکی یا بیمه نامه معتبر است.

این گزارش می افزاید ، این دستورالعمل پذیرش عبور خارجی ماشین آلات مستعمل به مناطق آزاد تجاری و ویژه را جهت راه اندازی خط تولید و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی که مقصد نهایی آنها به غیر از مقصد ذکر شده در بارنامه باشد را بلامانع اعلام کرده و کالاهایی که توسط شرکتهای حمل و نقل ریلی یا راه آهن اظهار و به شیوه ریلی حمل می شود را با اخذ تعهد از مدیرعامل شرکت حمل امکان پذیر اعلام نموده است .

شایان ذکر است ، گمرک جمهوری اسلامی ایران براساس سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی اقدامات جدیدی را انجام داده که علاوه بر دستورالعمل فوق الذکر می توان به بسته حمایت از تولید در سال 1393 ، تسهیل و روان سازی امور صادر کنندگان ، افزایش ساعت کاری گمرکات در مرزها حتی در روزهای تعطیل و دو شیفته شدن ساعت کاری دربرخی از گمرکات اشاره کرد که با پیاده سازی این اقدامات شاهد بهبود فضای کسب و کار در بخش تجارت خارجی و افزایش صادرات غیر نفتی کشورمان هستیم.

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  طلا دوباره ۱۳۰۰ دلار را خواهد شکست؟


29 اردیبهشت 97

  علل کاهش شدید نرخ طلا به زیر ۱۳۰۰دلار


29 اردیبهشت 97

  طلای ۱۸عیار نزولی شد


27 اردیبهشت 97

  افزایش نرخ طلای جهانی از سرگرفته شد


26 اردیبهشت 97

  ناکامی طلای جهانی برای از سرگیری روند صعودی


5 اردیبهشت 97

  سکه طرح جدید ۴۰ هزار تومان ارزان شد


3 اردیبهشت 97

  پیش فروش سه ماهه سکه بسته شد


2 اردیبهشت 97

  طلا بالاتر می‌رود؟


1 اردیبهشت 97

  پیش فروش سکه برقرار است


1 اردیبهشت 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

واکنش نتانیاهو به قطعنامه حقوق بشر سازمان ملل


مجمع واردات: سفیر آمریکا در سازمان ملل و نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تحقیق درباره جنایات صهیونیست ها علیه مردم غزه را محکوم کردند.

گام نخست اروپا برای حفظ برجام


مجمع واردات: نزدیک به ۱۰ روز پس از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا در خروج از برجام، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد این اتحادیه برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران قرار است مقررات بازدارنده را به اجرا درآورد.

رایزنی ترامپ و گوترش درباره ایران


مجمع واردات: کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل عصر جمعه در کاخ سفید با یکدیگر دیدار کردند.

راهکاری برای عبور تهران از بحران


مجمع واردات: طی روزهای اخیر و پس از خروج ایالات متحده از برجام، بسیاری از کارشناسان رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور مصرانه فضای تاریک‌ و ناامیدکننده‌ای را در مورد آینده ایران ترسیم می‌کنند.

چرا اتباع بیگانه باید ساماندهی شوند؟


مجمع واردات: یک کارشناس حوزه کار دلیل عدم ساماندهی اتباع بیگانه در کشور را جدی نبودن و ناهماهنگی میان دستگاه‌های مسئول در این زمینه دانست.
 

نقشه مسدودسازی تحریم‌ها

نقشه مسدودسازی تحریم‌ها


شنبه، 29 اردیبهشت 1397
 

تحقق رویای نفت 80 دلا‌ری

تحقق رویای نفت 80 دلا‌ری


شنبه، 29 اردیبهشت 1397
 

اروپا علیه آمریکا شوریده است؟!

اروپا علیه آمریکا شوریده است؟!


شنبه، 29 اردیبهشت 1397
 

قیمت نفت خام از مرز ۷۹ دلار عبور کرد

قیمت نفت خام از مرز ۷۹ دلار عبور کرد


چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397
 

قیمت یورو کاهش یافت

قیمت یورو کاهش یافت


چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397

جزئیات بخشنامه معافیت مالیاتی حقوق بگیران در سال 97+سند

جزئیات بخشنامه معافیت مالیاتی حقوق بگیران در سال 97+سند


سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397
 

یکسان‌سازی نرخ ارز؛ سد راه قاچاق

یکسان‌سازی نرخ ارز؛ سد راه قاچاق


سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397
 

آیا ایران شرایط FATF را می‌پذیرد؟

آیا ایران شرایط FATF را می‌پذیرد؟


سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397
 

برجام و آغاز بازی «بسته‌ای» اروپا با ایران

برجام و آغاز بازی «بسته‌ای» اروپا با ایران


سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397
 

تله پنهان تصمیم اوپک

تله پنهان تصمیم اوپک


یکشنبه، 9 اردیبهشت 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/