صفحه اصلی مجمع واردات    گزارش تصویری    درباره مجمع واردات    تعرفه تبلیغات    جستجوی پیشرفته    تماس با تحریریه    لینکهای مفید  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 26890صفحه نخست » قوانین و مقررات چهارشنبه، 24 اردیبهشت 1393 - 19:38
بخشنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت در خصوص دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگی رسمی شرکتهای خارجی در کشور
بخشنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت در خصوص دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگی رسمی شرکتهای خارجی در کشور
  

مجمع واردات:

وزارت صنعت ، معدن تجارت طی دستورالعملی به شرح زیر اعلام نموده است :
این دستور العمل بر اساس ماده «4» قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب 15/7/1388 مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی ماده «21» قانون مذکور مصوب 17/7/1390 هیات وزیران و قانون حمایتی از مصرف کنندگان خودرو مصوب 23/3/1386 مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب 29/2/1389 هیات وزیران و آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو مصوب 10/2/1382 هیات وزیران و اصلاحیه آیین نامه مذکور مصوب 15/2/1390 هیات وزیران ، موضوع لزوم ساماندهی نمایندگی شرکتهای خارجی توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت به شرح ذیل جهت اجرا ابلاغ می گردد:

ماده 1 : کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی وارد کننده کالاهای سرمایه ای موظفلند به منظور اخذ گواهی فعالیت نمایندگی رسمی ، نسبت به ثبت نام ، درج و ارسال اولیه اطلاعات از طریق سامانهwww.ittc.ir و در صورت وجود شرایط و تایید مرکز امور اصناف و بازرگانان ، ارسال پستی مدارک به نشانی مرکز اقدام نمایند .

مرکز پس از برررسی مدارک و مشروط به احراز نمایندگی رسمی ، نسبت به صدور گواهی و ارسال به نشانی متقاضی حداکثر ظرف مدت 15 روز اقدام خواهد نمود.

تبصره – اعتبار گواهی فعالیت نمایندگی رسمی شرکت خارجی ، حداکثر 5 سال برای خودرو و 3 سال برای سایر کالاهای سرمایه ای و مصرفی با دوام ، مشروط بر اعتبار مدت قرارداد فی مابین شرکت خارجی و نمایندگی می باشد .

ماده 2 – مدارک لازم برای صدور گواهی فعالیت نمایندگی رسمی شرکت خارجی در کشور : 1- درخواست کتبی ، 2- تکمیل فرم های مشخصات متقاضی و تعهدنامه (برابر فرم پیوست )3- تصویر آگهی تاسیس ، تغییرات و اساسنامه شرکت .4- اصل قرارداد به زبان فارسی و یا انگلیسی از شرکت خارج اصلی ، شعب و یا نمایندگی که دارای اختیارنامه رسمی از شرکت خارجی اصلی باشد .

تبصره 1 – در شرایط تحریم و در صورت عدم امکان تحقیق شرایط بند (4) ارائه اصل قرارداد متقاضی با شرکت واسط معتبر به همراه قرارداد واسط معتبر با شرکت خارجی اصلی که هر دو قرارداد ممهور به مهر اتاق بازرگانی کشور مبدا باشد ، بلامانع است .

تبصره 2 – قرارداد یا اختیارنامه شرکت خارجی اصلی به شرکت واسط و تعهدنامه شرکت خارجی اصلی ( و یا شرکت واسط در زمان تحریم ) که مشتمل برق قید دوره ( شروع و خاتمه ) نام کالا ، نام تجاری کالا (برند) ، نحوه حل و فصل اختلافات و شرایط فسخ ، الزام به ارائه خدمات پس از فروش ، نام طرف خارجی و ایرانی بوده می بایست ممهور به مهر اتاق بازرگانی یا صنایع کشور مبداء و سفارت یا کنسولگری یا دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران درآن کشور باشد

5- اصل تعهد نامه شرکت خارجی مبنی بر تضمین خدمات پس از فروش و قطعات یدکی در مورد خودرو به مدت ده سال و در خصوص سایر کالاهای مصرفی با دوام حداقل پنج سال از تاریخ آخرین عرضه کالا به کشور

6- تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر احراز توانمندی خدمات فروش و پس از فروش در خصوص کالاهای سرمایه ای و مصرفی با دوام و تاییدیه معاونت امور صنایع مبنی بر احراز توانمندی خدمات فروش و پس از فروش در خصوص خودرو .

سایر مقررات :ماده 3- کلیه نمایندگان رسمی کالاهای سرمایه ای و مصرفی با دوام شرکتهای خارجی ،مکلفند متناسب با میزان و گستره توزیع کالای خود ،مراکز خدمات پس از فروش مطابق ضوابط و آیین نامه های اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان مصوب 17/7/1390 هیات وزیران و قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو مصوب 23/3/1386 مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب 29/2/1389 هیات وزیران را ایجاد نموده و فهرست و مشخصات آنها را بطور عمومی اطلاع رسانی نمایند . 

ماده 4- در صورت فسخ نمایندگی از سوی شرکت خارجی و یا انصراف از فعالیت توسط نماینده ایرانی،طرف ایرانی موظف است ،ضمن اطلاع رسانی این موضوع به صورت عمومی ،همزمان به مرکز امور اصناف و بازرگانان نیز اعلام نماید. ماده 5- نمایندگی رسمی شرکت خارجی در خصوص تبلیغ کالای خود موظف به رعایت ماده (7) قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و آیین نامه اجرایی آن مصوب 5/6/1391 هیات وزیران می باشد . ماده 6- واردات کالا برای مصارف غیر تجاری مانند واردات به عنوان نمونه ساخت و تولید و با شرکت در نمایشگاه با رعایت مقررات ذیربط،از شمول آن دستورالعمل خارج خواهد شد .

این دستورالعمل در«6» ماده و «3» تبصره در تاریخ 4/2/1393 توسط وزیر صنعت ،معدن و تجارت تصویب و جایگزین« دستورالعمل ساماندهی فعالیت نمایندگی های رسمی شرکت های خارجی عرضه کننده کالا و خدمات خارجی در کشور »مصوب 12/9/1387 وزیر محترم وقت بازرگانی و « ضوابط فعالیت واردکنندگان کالاهای سرمایه ای و مصرفی با دوام خارجی در کشور »مصوب 23/10/1390 وزیر محترم وقت صنعت ،معدن و تجارت گردید.

 

 

 

   
  

 
   طلا،سکه و ارز  

  آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش سه ماهه در شعب بانک ملی


26 تیر 97

  بهای طلا رو به افزایش گذاشت


25 تیر 97

  صادرات طلا در ۷ سال گذشته به صفر رسید


25 تیر 97

  یک بام و دو هوای تعیین نرخ سکه


24 تیر 97

  حرکت سینوسی بازار سکه در ۸۳ روز


23 تیر 97

  بهای طلا افت کرد


23 تیر 97

  ترمز مالیاتی اوراق سکه


20 تیر 97

  خرید و انبار چه تعداد سکه جرم کیفری دارد؟


19 تیر 97

  بهای جهانی طلا / بیانیه چین علیه ترامپ در راه است


13 تیر 97
  آرشیو
 
   واردات،صادرات،اقتصاد و تجارت  

ادعای ترامپ درباره ایران؛ از حمایت محض تا تشویق مردم به ناآرامی!


مجمع واردات: رئیس جمهوری آمریکا در تایید راهبرد خود مبنی بر تحمیل جنگ اقتصادی بر ایران، مدعی شد بعد از خروج وی از برجام، اوضاع ایران آشفته شده و آمریکا هم از جریان‎های ناراضی حمایت می‎کند.

سقوط شدید نرخ نفت


مجمع واردات: با بازگشایی بنادر نفتی لیبی و درحالی‌که کشورها به دریافت معافیت درباره تحریم نفت ایران امیدوار شده اند ، قیمت نفت ۴ درصد سقوط کرد و برنت به پایین‌ترین قیمت ۳ ماه اخیر خود رسید.

برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول


مجمع واردات: شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ برای اعمال خاموشی‌های برنامه‌ریزی‌شده امروز ۲۶ تیرماه ۹۷، جدول جدیدی منتشر کرد.

شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری


مجمع واردات: ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم‌های یکجانبه شکایت کرد.

هنوزبه آمریکا نفت صادرمی‌کنیم


مجمع واردات: سفیر ونزوئلا در ایران با بیان اینکه عربستان سیاست مستقلی در حوزه نفت ندارد، گفت: ونزوئلا همچنان بصورت روزانه به هشت پالایشگاه آمریکا نفت صادر می کند.
 

آشفتگی در بازار دارویی و افزایش قاچاق

آشفتگی در بازار دارویی و افزایش قاچاق


سه شنبه، 26 تیر 1397
 

روزگار سیاه تولید

روزگار سیاه تولید


سه شنبه، 26 تیر 1397
 

ایران حبس شدنی نیست

ایران حبس شدنی نیست


سه شنبه، 26 تیر 1397
 

خبرهای خوش ظریف از برجام

خبرهای خوش ظریف از برجام


سه شنبه، 26 تیر 1397
 

ترامپ در فکر یک جنگ غیرضروری با ایران

ترامپ در فکر یک جنگ غیرضروری با ایران


دوشنبه، 25 تیر 1397

جعبه سیاه مافیای خودرو

جعبه سیاه مافیای خودرو


دوشنبه، 25 تیر 1397
 

از واردات غیرمجاز سایر کالاها غافل نشویم

از واردات غیرمجاز سایر کالاها غافل نشویم


دوشنبه، 25 تیر 1397
 

رکود تورمی در راه است

رکود تورمی در راه است


یکشنبه، 24 تیر 1397
 

ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟

ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟


یکشنبه، 24 تیر 1397
 

کالاهای ضروری مردم را تامین می کنیم

کالاهای ضروری مردم را تامین می کنیم


یکشنبه، 24 تیر 1397
 
صفحه اصلی
  درباره ما
  تعرفه تبلیغات
  تماس با تحریریه
  جستجوی پیشرفته
  لینک های مفید
  آرشیو اخبار برگزیده
گزارش تصویری مجمع واردات
  RSS سایت مجمع واردات
  نسخه موبایل سایت مجمع واردات
  نسخه تلکس سایت مجمع واردات
 
 
 
سایت خبری مجمع عالی واردات منعکس کننده اخبار حوزه تجارت و اقتصاد کشور میباشد و درج اخباردر این سایت الزاما بمعنای موضع مجمع عالی واردات نمیباشد.ضمنا آگهی ها و دعوت به همکاری ها نیز جنبه تبلیغاتی داشته و مسئولیت مطالب و تصاویر استفاده شده در آگهی بر عهده سفارش دهنده می باشد و هیچگونه مسئولیتی بر عهده مجمع نمی باشد.
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست/