تلکس مجمع واردات - www.majmavaredat.com: واريز مبلغ ارزش سبد كالايي به حساب يارانه‌اي 15 ميليون سرپرست خانوار/ برداشت نقدي؛ ممنوع
یکشنبه، 8 دی 1392 - 08:40     کد خبر: 24044

يك مقام مسول در وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشريح جزئيات نحوه توزيع سبد كالايي رايگان كارمندان دولت در بهمن و اسفندماه امسال، گفت: كارت‌هاي بانكي سرپرستان خانوار در جايگاه بن كارت الكترونيكي براي توزيع اقلام سبد كالايي قرار مي‌گيرد، ضمن اينكه براساس طراحي‌هاي انجام شده، هيچ امكاني وجود ندارد كه فردي بتواند به جز بسته كالايي، پولي را دريافت كند. اين كارتها در 100 هزار نقطه توزيع در كشور قابليت اجرا خواهد داشت.

علي محمد گودرزي در گفتگو با مهر گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در تدارك زيرساخت‌هاي الكترونيكي لازم براي انجام يكي از پروژه‌هاي مهم در دولت تدبير و اميد در راستاي توزيع سبد كالاي حمايتي طبق مصوبه هيات وزيران است.
 
سرپرست معاونت توسعه فناوري اطلاعات تجاري و صنعتي وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در اين طرح بزرگ ملي، وزارتخانه هاي صنعت، معدن و تجارت، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، امور اقتصادي و دارايي، علوم، تحقيقات و فناوري، فرهنگ و ارشاد اسلامي، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و نيز معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري به ايفاي نقش مي پردازند.
 
وي تصريح كرد: بر اين اساس، تفاهم نامه اجرايي اين طرح بزرگ ملي ميان معاونان حوزه بازرگاني داخلي و توسعه فناوري اطلاعات تجاري و صنعتي وزير صنعت، معدن و تجارت و نيز معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي امضا شده است، ضمن اينكه در اين طرح، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز نقش نظارت فني در فرآيند اجرايي اين طرح را به عهده خواهد داشت.
 
كارت‌هاي بانكي سرپرستان خانوار، بن كارت الكترونيكي دريافت سبد كالايي

 
گودرزي در ادامه به تشريح رويكردهاي ارايه بن كارت الكترونيكي براي توزيع اين سبد كالايي از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت و گفت: در عصر اطلاعات، ديگر توزيع بن با رويكرد سنتي به تاريخ پيوسته است و استفاده از هرگونه روش سنتي و بن كاغذي در جامعه هدف، در حقيقت بازگشت به يك دوران تاريخي پرهزينه و بدون ارايه خدمات با كيفيت است.
 
وي افزود: بهره مندي از ابزار الكترونيكي در عصر ارتباطات موجب ارتقاي كيفيت، قدرت، سرعت، دقت و كاهش هزينه و ارتقاي رضايت مندي ذي نفعان در سطح جامعه است.
 
به گفته مشاور وزير صنعت، معدن و تجارت، با توجه به پروژه موفق كارت الكترونيكي مرزنشينان كه با حمايت بخش خصوصي در معاونت توسعه فناوري اطلاعات تجاري و صنعتي وزارت صنعت، معدن و تجارت پياده سازي شده، و همچنين كارت سوخت كه يكي از بي نظيرترين پروژه هاي موفق كشور در حوزه الكترونيكي است، تجربه ملي ارزشمندي در حوزه فناوري اطلاعات كشور شكل گرفته و به اين جهت، هم اكنون ايران آماده جهش جدي براي بهره گيري از ابزارهاي الكترونيكي است.
 
به گفته گودرزي، براساس بررسي هاي انجام شده، مقرر است تا در حال حاضر براي ارايه اين سبدهاي كالايي به مردم، استراتژي استفاده از كارت‌هاي بانكي سرپرستان خانوار كه به منظور دريافت يارانه هاي نقدي هم اكنون رايج است، در دستور كار قرار گيرد.
 
وي تصريح كرد: اين بار به جاي توزيع وجوه نقدي ميان مردم كه منجر به تورم مي شود، موضوع ارايه سبد كالايي در نقاط توزيع مختلف در كشور در دستور كار قرار گرفته است.
 
گودرزي، خاطرنشان كرد: براساس تغييرات نرم افزاري انجام شده بر روي شبكه كارت‌هاي بانكي مورد استفاده سرپرستان خانوار در دريافت يارانه هاي نقدي، شرايطي به وجود خواهد آمد كه مبالغ سبدهاي كالا در حساب سرپرستان خانوار شارژ شده و با تغييراتي كه بر روي دستگاه‌هاي كارتخوان فروشگاههاي منتخب توزيع كننده اين كالاها به لحاظ نرم افزاري صورت خواهد گرفت، قابليت دريافت سبد كالا بدون هيچگونه نقل و انتقال وجه دستي صورت مي گيرد.
 
وي اظهار داشت: بر اساس طراحي هاي انجام شده، در واقع هيچ امكاني وجود ندارد كه فردي بتواند به جز بسته كالايي، پولي را دريافت كند. اين كارتها در 100 هزار نقطه توزيع در كشور قابليت اجرا خواهد داشت.
 
مشاور وزير صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: بانك مركزي از طريق طرح شاپرك، حمايت راهبردي براي فعال كردن ايجاد اتصال ميان بانكها را برقرار مي سازد و مديران اين بانك نيز براي اين طرح مهم ملي، همكاري فعال خود را آغاز كرده اند كه بر اين اساس پيش بيني مي شود با وجود چالش هايي كه همواره بر اجراي طرح هاي ملي در حوزه الكترونيك وجود دارد، اما اين طرح آغازي براي تحول پي در پي براي استقرار دولت الكترونيك باشد.
 
وي اضافه كرد: استراتژي روشن وزارت صنعت، معدن و تجارت حمايت از فعالان و كارآفرينان بخش خصوصي در حوزه "آي سي تي" است، ضمن اينكه براي انتخاب اپراتور و تمامي كساني كه مشتاق سرمايه گذاري در توسعه صنعت "آي تي" و حوزه هاي وابسته هستند، نگاه ايجاد فرصت برابر شفافيت پاسخگويي و حذف انحصار و رانت  در دستور كار قرار گرفته است.گودرزي از اين طرح به عنوان "طرح اميد" ياد كرد.
 
اهداف ارايه سبد كالايي
 
سرپرست معاونت توسعه فناوري اطلاعات تجاري و صنعتي وزارت صنعت، معدن و تجارت، همچنين اهداف جدي اين طرح را برشمرد و گفت: افزايش توان خريد و رفاه اقشار مختلف مردم، رونق اقتصادي و افزايش گردش مالي و پول در جامعه، جلب رضايت نسبي جامعه، افزايش ثروت ملي و برقراري عدالت اجتماعي، اصلاح الگوي مصرف با رويكرد مصرف كالاهاي داخلي، كاهش ركود ناشي از كاهش تقاضا در بازار، توسعه دولت الكترونيك، تجارت الكترونيك و بانكداري الكترونيك و نيز حمايت از كار و توليد در راستاي توسعه اشتغال مطابق با فرموده مقام معظم رهبري از جمله اهداف اين طرح است.
 
گودرزي افزود: يكي از اعتقادات جدي بنده در راستاي تحقق فرمايش معظم له اين است كه اگر به دنبال تحقق حماسه اقتصادي هستيم بايد شكاف ديجيتالي را كاهش دهيم و روز به روز سرمايه گذاري بيشتري در حوزه دولت و تجارت الكترونيك و صنعت آي تي داشته باشيم.
 
وي خاطرنشان كرد: كشورهايي كه در مسير توسعه يافتگي قرار گرفته اند، بدون شك مهمترين استراتژي خود در توسعه را توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات قرار داده اند؛ لذا دولت تدبير و اميد حركت جدي را در اين زمينه آغاز كرده است.
 
گروه بندي افرادي كه سبد كالايي مي گيرند

 
به گفته گودرزي، در اجراي اين طرح، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي ماموريت دارد تمامي پالايش شده و راستي شده خانوارها را اطلاعات اقشار جامعه هدف كه نزديك به 15 ميليون نفر هستند را در اختيار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.
 
وي اظهار داشت: جامعه هدف تعيين شده مطابق با مصوبه دولت است و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مكلف است فهرست افراد جامعه هدف را در اختيار معاونت بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد. اين در حالي است كه جامعه هدف به سه گروه تقسيم شده است.
 
گودرزي در توضيح اين مطلب افزود: گروه اول شامل تمامي شاغلان و بازنشستگان دولت و نيروهاي مسلح اعم از كاركنان رسمي، پيماني و قراردادي، تمامي كارگران مشمول قانون كار و قانون تامين اجتماعي است.
 
به گفته وي، گروه دوم نيز شامل روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان است كه به تشخيص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فهرست آنها تعيين خواهد شد. ضمن اينكه دانشجويان متاهل به تشخيص وزارتخانه هاي علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دانشگاه آزاد اسلامي و طلاب به تشخيص مركز مديريت حوزه هاي علميه نيز در اين گروه قرار مي گيرند.
 
مشاور وزير صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: گروه سوم نيز شامل سرپرستان خانوارهاي تحت پوشش كميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي كشور است.
 
قضات و اعضاي هيات علمي دانشگاه محروم از سبد كالايي

 
گودرزي تاكيد كرد: بر اساس تبصره هاي اين مصوبه، قضات و اعضاي هيات علمي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي از شمول اين تصويب نامه مستثني هستند.
 
وي اظهار داشت: سبد كالاي تعيين شده از سوي دولت، كاملا رايگان بوده و در ازاي بن تحويل مي شود، اين در حالي است كه مطابق با اين مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت اختيار دارد با همكاري وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، به انتخاب بن كاغذي و يا كارت الكترونيكي براي تحويل اين سبد بپردازد.
 
اعتبار 1500 ميليارد توماني دو سبد كالايي امسال

 
سرپرست معاونت توسعه فناوري اطلاعات تجاري و صنعتي وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اين سبد كالايي در راستاي سياست حمايتي دولت تدبير و اميد براي اقشار جامعه هدف در نظر گرفته شده و بر اين اساس 1500 ميليارد تومان منابع مالي به آن اختصاص داده شده است.
 
به گفته گودرزي، قرار است اين طرح در دو نوبت پياده سازي شود و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري موظف است اعتبار مورد نياز براي اجراي اين طرح را تا سقف 1500 ميليارد تومان تامين و در اختيار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.
 
وي افزود: در اين سبد كالايي روغن، برنج، گوشت و مرغ، كره و پنير بسته بندي شده و تخم مرغ است كه در دو نوبت به تناسب ارايه خواهد شد.


برگشت به تلکس خبرها